Mąka kokosowa – właściwości i zastosowanie. Fit przepisy z mąką kokosową
Aktualizacja: 15 kwietnia, 2024
Jak wiadomo, mąkę można zrobić nie tylko ze zbóż, ale również z nasion roślin strączkowych i orzechów. Tym razem przedstawimy nieco informacji o mące kokosowej. Jest to interesujący produkt o egzotycznym aromacie. Uwielbiany przez osoby na diecie paleo, na pewno przyda się także w kuchni bezglutenowej lub po prostu, jako urozmaicenie tradycyjnych dań.
Mąka kokosowa
Niekonwencjonalna mąka kokosowa jest bardzo charakterystycznym rodzajem mąki, której nie da się porównać do żadnego innego gatunku. Posiada białą, lekko kremową barwę oraz cechuje się kokosowym aromatem i smakiem. Otrzymywana jest w wyniku zmielenia wytłoków kokosowych, czyli pozostałości z kopry kokosa, uzyskanych w procesie tłoczenia olejów na zimno.
Mąka kokosowa posiada trzy wyjątkowe cechy, które, rozpatrując z kilku punktów widzenia, można zakwalifikować zarówno jako wady, jak i zalety. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką zawartością błonnika pokarmowego, a także tłuszczu nasyconego oraz niską zawartością węglowodanów. Posiada zdolność pochłaniania bardzo dużej ilości wody, toteż po kontakcie z płynem momentalnie pęcznieje, zwiększając swoją objętość. Z tego powodu mąka kokosowa jest wysoce wydajnym produktem, gdyż do wypieku ciasta lub ciasteczek potrzeba zużyć kilkakrotnie mniejszą jej ilość w porównaniu z tradycyjną mąką pszenną tortową czy żytnią razową. Zdecydowanie lepiej nadaje się do wypieku ciast na słodko niż do wypieku pieczywa wytrawnego, co stwierdziły w swoich badaniach Ruszkowska i Kropisz. Autorki stwierdziły, że pieczywo bezglutenowe wykonane wyłącznie z mąki kokosowej charakteryzowało się najwyższą zawartością wody oraz stosunkowo niską smakowitością w porównaniu do pieczywa przygotowanego z mąk owsianej, tapiokowej, ryżowej lub kukurydzianej.
Mąka kokosowa – właściwości
Mąka kokosowa jest właściwie mąką orzechową, z tego względu zawiera niewielką ilość węglowodanów, jednocześnie będąc źródłem tłuszczu. Mąka kokosowa zawiera także rekordową ilość błonnika pokarmowego: w 100 g – 35–40 g. To około 13 razy więcej błonnika niż znajduje się w typowej jasnej mące pszennej. Jednak zawartość tłuszczu czyni mąkę kokosową bardzo kalorycznym produktem. Z tego powodu lepiej nie używać jej zbyt dużo w zwyczajowej diecie. Z drugiej strony, wysoka zawartość błonnika pokarmowego może hamować działanie enzymów trawiennych, co przekłada się na zmniejszenie ilości energii, jaką organizm otrzyma z posiłku. Również spowolnieniu ulega opróżnianie żołądka, dzięki czemu dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Do takich wniosków doszli brazylijscy naukowcy. W swoim badaniu sprawdzali, jak na masę ciała i wyniki badań krwi otyłych kobiet wpłyną zalecenia dietetyczne uwzględniające dodatek 26 g mąki kokosowej. Okazało się, że spożycie mąki kokosowej spowodowało obniżenie się poziomu glukozy, trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi uczestniczek badania.
Mąka kokosowa – zastosowanie
Mąka kokosowa jest produktem naturalnie bezglutenowym. Oznacza to, że osoby chore na celiakię bądź nietolerujące gluten mogą wykorzystywać ją w swojej kuchni. Na pewno będzie miłym urozmaiceniem wśród typowych mieszanek bezglutenowych. Można zastąpić nią do 10% masy innych mąk bezglutenowych. Mąka kokosowa wchłania dużo wody, dlatego ciasta z jej dodatkiem będą wymagały większej ilości płynów niż inne mąki. Przydadzą się także inne dodatki, które będą spajać ciasto, takich jak jajka, odwar z siemienia lnianego, czy nasiona babki płesznik.
Tradycyjną mąkę pszenną można zastąpić w ⅓ mąką kokosową. To pozwoli obniżyć indeks glikemiczny potrawy. Może to być dobry sposób dla osób chorujących na cukrzycę.
Mąka kokosowa znajduje zastosowanie w diecie paleo, jest również przydatnym produktem dla sportowców, którzy przyjmują dziennie ponad 3000 kcal.
Mąki kokosowej można używać do panierowania mięs i ryb, jako dodatek do domowych wypieków lub koktajli. Można również zagęszczać nią sosy ze względu na znakomitą chłonność.
Mąka kokosowa – kalorie, indeks glikemiczny
Mąka kokosowa różni się od pozostałych mąk tradycyjnych i niekonwencjonalnych również pod względem wartości odżywczej. Dostarcza podobnej ilości energii oraz białka, natomiast znaczące różnice widoczne są w przypadku pozostałych makroskładników: tłuszczu, węglowodanów oraz błonnika. W tabeli zamieszczonej poniżej przedstawiono zawartość energii, tłuszczu, węglowodanów, błonnika i białka w przeliczeniu na 100 g mąki kokosowej, a dla zobrazowania kontrastu wartości odżywczej również dla mąki pszennej tortowej.
Wartość odżywcza na 100 g suchego produktu | |||||
Energia [kcal] | Tłuszcz [g] |
Węglowodany [g] | Błonnik [g] |
Białko [g] |
|
Mąka kokosowa | 330 | 12 | 15 | 40 | 16,2 |
Mąka pszenna tortowa | 342 | 1 | 71,4 | 2,9 | 10,5 |
Kokosowa mąka dostarcza bardzo małych ilości węglowodanów, natomiast sporo błonnika pokarmowego, tłuszczu oraz białka. Wszystkie wspomniane cechy pozwalają zakwalifikować ten rodzaj mąki do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym.
Mąka kokosowa – gdzie kupić, cena
Do momentu, gdy mąka kokosowa nie stała się popularna, dostępna była ona wyłącznie w sklepach z ekologiczną żywnością, a także w sklepach internetowych z żywnością bezglutenową przeznaczoną dla osób z celiakią oraz tzw. „zdrową żywnością”. Wówczas cena mąki kokosowej była znacznie wyższa niż obecnie, kiedy za opakowanie o masie 500 g zapłacimy już ok. 10 zł. Obecnie produkt ten jest również znacznie szerzej dostępny, ponieważ mąkę kokosową można kupić w większości hipermarketów, a także w mniejszych sklepach osiedlowych.
Mąka kokosowa – przepisy fit
Składniki:
- 150 ml mleka kokosowego,
- 100 ml wody,
- 100 gramów mąki kokosowej,
- 3 jajka,
Przygotowanie: wszystkie składniki wymieszać w jednym naczyniu i odstawić na kilkanaście minut, żeby mąka kokosowa wchłonęła wystarczająco dużo płynu. Następnie smażyć naleśniki na rozgrzanej patelni przetartej ręcznikiem papierowym nasączonym tłuszczem. Najlepiej podawać z jogurtem i świeżymi owocami.
Składniki:
- 2 jajka klasy L
- 30g mąki kokosowej
- 10g wiórek kokosowych
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki ksylitolu lub innego słodzika
- Opcjonalnie 1 łyżka kakao (może wymagać dodatku kilku łyżek wody, lub mleka)
Przygotowanie: wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączymy i odstawiamy na kwadrans, żeby masa zgęstniała.Następnie lepimy kulki z gotowego ciasta. Potem spłaszczamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 170 stopniach przez ok. 15–18 minut, ąż zrobią się złociste.
Mąka kokosowa jest produktem, ze spożyciem którego warto uważać, ponieważ zawiera ona dużo kalorii. Jednocześnie stanowi bogate źródło błonnika pokarmowego, który zwiększa uczucie sytości, obniża indeks glikemiczny i hamuje wchłanianie tłuszczu w jelicie. Mąka z kokosa może być używana w diecie bezglutenowej, przyda się także w kuchni sportowca. Używana co jakiś czas na pewno nie zaszkodzi, za to doda naszym daniom nutę egzotyki.
Literatura:
Jessa, K.K.Hozyasz „Wartość zdrowotna produktów kokosowych”, Pediatria Polska XXX, Elsevier, 20015
de Paula Franco et al „Effect of hypoenergetic diet combined with consumption of coconut flour in overweight women”, Nutr Hosp. 2015;32(5):2012-2018
Ruszkowska M., Kropisz P., Charakterystyka pieczywa bezglutenowego wytworzonego z mąk niekonwencjonalnych, Inż. Ap. Chem., 2017, 56, 5, s. 180–181,
Samojtyja U., Kowalczyk P., Lewandowska M., Musielak J., Procesy hydrolityczne frakcji tłuszczowej mąk z nasion roślin oleistych, Towaroznawcze Problemy Jakości, 2014, 1, 38, s. 102–110.