Majeranek – właściwości, na odchudzanie. Inhalacje z majeranku
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Majeran ogrodowy, majoran, marjanek, lebiodka majerankowa, ziele kiełbasiane, kiełbaśnik, kołdunowe ziele…, albo po prostu majeranek, z pewnością zadomowił się w niejednej kuchni, a jego lecznicze właściwości wykorzystywano niemalże od zarania dziejów. Już w starożytnej Grecji Origanum majorana L. syn. Majorana hortensis uznawano za ziele bóstwa wegetacji i wiosennego odrodzenia przyrody, zaś w okresie średniowiecza stosowano go jako antidotum na ukąszenia i jad skorpionów.
Majeranek
Origanum majorana to roślina przyprawowa o zielonej bądź jasnoszarej barwie, silnym, aromatycznym zapachu oraz gorzkim, korzennym smaku. Ta niezwykle aromatyczna przyprawa została doceniona w sztuce kulinarnej jako dodatek do serów, kiełbas, flaków, ciężkostrawnych dań: zup z roślin strączkowych, tradycyjnego żurku; duszonej i pieczonej jagnięciny, baraniny oraz wieprzowiny. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę, iż zwyczajowa lebiodka to nie tylko doskonały zamiennik soli, złoty środek w walce z przeziębieniem, lecz również skuteczne remedium na ból brzucha, wzdęcia, niestrawność i biegunkę.
Właściwości majeranku
Właściwości terapeutyczne Origanum majorana wykorzystywano od wieków w tradycyjnej medycynie ludowej. W lecznictwie medycznym majeranek znalazł zastosowanie jako środek wiatropędny i z tej uwagi w towarzystwie innych ziół (rumianek, babka, mięta, hyzop, lebiodka, koper) został włączony w skład mieszanek tzw. herbatek dla dzieci. Doskonale sprawdza się również przy problemach trawiennych, ułatwia trawienie pokarmów poprzez pobudzanie wydzielania soku żołądkowego i żółci. Oprócz tego łagodzi skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz wykazuje działanie ściągające, zmniejszając nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym. W ubiegłym stuleciu popularne były maści na bazie majeranku i tłuszczu wołowego, które stosowano z powodzeniem w leczeniu kataru, celem zmniejszenia obrzęku błony śluzowej, jak również udrożnienia górnych dróg oddechowych [3, 4]. Sporządzany z tego ziela napar może okazać się skutecznym środkiem w walce z przeziębieniem, mokrym kaszlem, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.
Składniki:
- 1 łyżeczka suszonego majeranku,
- 1 szklanka gorącej wody lub mleka,
- 1 łyżeczka miodu,
Przygotowanie:
Świeży bądź suszony majeranek zalać gorącą wodą/mlekiem. Zaparzać pod przykryciem około 10 minut. Po tym czasie napar przecedzić przez sitko. Dodać łyżeczkę miodu.
Współcześnie, specjaliści zalecają kiełbasiane ziele osobom z nadmierną masą ciała, problemami trawiennymi, a także kobietom ciężarnym zmagającym się z nudnościami. Pozyskiwany z niego olejek wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe [2]. Olejek majerankowy szczególnie polecany jest przy infekcjach dróg oddechowych, w ilości 4–6 kropli (kilka razy dziennie) dodanych do soku z malin, miodu bądź mleka [4]. Ponadto wykorzystywany jest w aromaterapii, jako składnik kąpieli leczniczych oraz masaży. W połączeniu z innymi olejami roślinnymi zalecany jest do wcierań inhalacyjnych o działaniu rozgrzewającym, przeciwbólowym, uspokajającym, a także wzmacniającym układ nerwowy.
Składniki:
- olej majerankowy 50 ml
- olej anyżowy 20 ml
- olej tymiankowy 20 ml
- olej miętowy 10 ml
Przygotowanie:
Wszystkie składniki wymieszać. Nacierać całe ciało rano i wieczorem, po czym położyć się do łóżka i dobrze wygrzać [5].
Majeranek na odchudzanie
Skarbnica substancji czynnych zawartych w zielu majeranku pozwala na wykorzystanie go także w diecie redukcyjnej. Ta niepozorna roślina dodawana do rozmaitych potraw, serów, sałatek … przyspiesza metabolizm, ułatwia trawienie, pobudzając sekrecję soku żołądkowego.
Majeranek w ciąży
Niektórzy specjaliści twierdzą, iż włączenie kołdunowego ziela do diety kobiet ciężarnych może złagodzić poranne nudności. W świetle współczesnych doniesień Origanum majorana uchodzi za bezpieczne zioło zarówno dla matki, jak i rozwijającego się małego dziecka. Napar z majeranku podobnie jak korzeń imbiru wykazuje działanie przeciwwymiotne. Ponadto łagodzi zgagę i uciążliwe mdłości. Warto mieć na względzie jednak fakt, iż w niektórych źródłach literaturowych, można spotkać się z tezą, iż olejku majerankowego nie należy stosować w pierwszych miesiącach ciąży [1]. W związku z powyższym, każda, jakakolwiek kuracja ziołowa wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym odnośnie bezpieczeństwa jej stosowania.
Inhalacje z majeranku
Inhalacje z dodatkiem olejku majerankowego doskonale sprawdzą się w leczeniu kataru, przewlekłego kaszlu, chorób gardła i oskrzeli oraz stanów zapalnych zatok przynosowych.
Składniki:
- 2 łyżki suszonego majeranku
- 1 litr wody
Przygotowanie:
Suszony majeranek zalać gorącą wodą. Zaparzać pod przykryciem przez 5 minut. Po tym czasie przystawić głowę do naczynia, ostrożnie wdychając opary z majeranku.
Pomimo bogatego składu i właściwości prozdrowotnych majeranek w większości przypadków nadal pozostaje przyprawą kulinarną. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, co drzemie w tych szarozielonych liściach dostępnych w naszej kuchennej szafce. Wiedza na temat składu oraz możliwych zastosowań kiełbasianego ziela powinna sprawić, iż ta niepozorna roślina zajmie szczególne miejsce nie tylko w naszej kuchni, ale także w domowej apteczce.
Literatura:
- Kosior M. Charakterystyka majeranku ogrodowego (Origanum majorana L.), cennej rośliny przyprawowej nie tylko dla polskiej kuchni. www.rsi2004.lubelskie.pl/doc/sty6/art/Kosior_art.pdf
- Newerli – Guz J. 2012. Przeciwutleniające właściwości majeranku ogrodowego Origanum majorana L. Postępy Higieny i Epidemiologii, 93, 4, 834-837.
- Nowak K., Ogonowski J. 2010. Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie. CHEMIK, 64, 7-8, 539-548.
- Różański H. 2008. Majeranek – Majorana w praktycznej fitoterapii. Medycyna dawna i współczesna. Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…, rozanski.li/703/majeranek-majorana-w-praktycznej-fitoterapii.
- www.rozanski.ch/fitoterapia2.htm