Ostropest plamisty – na wątrobę, włosy, odchudzanie. Ostropest w ciąży
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Święty oset, oset św. Marii i mleczny oset to inne nazwy służące do określenia ostropestu plamistego. Preparaty z ostropestu powszechnie zalecane są do leczenia schorzeń wątroby oraz regulacji trawienia, gdyż zawarta w nim sylimaryna stymuluje wydzielanie soków trawiennych i oczyszcza organizm z toksyn.
Ostropest plamisty na wątrobę
Wątroba jest bardzo istotnym organem w naszym organizmie, ponieważ neutralizuje szkodliwe dla zdrowia substancje, uczestniczy w termoregulacji oraz odpowiada za trawienie tłuszczów. W niej zmagazynowane są glikogen, czyli zapasowy cukier, witaminy A i K oraz żelazo. W wyniku stosowania diety wysokotłuszczowej oraz nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, komórki wątroby ulegają zniszczeniu, co skutkuje pogorszeniem jakości procesów przeprowadzanych przez wątrobę. Pierwszym etapem chorób wątroby jest jej stłuszczenie, co da się „wyleczyć” za pomocą zmian w codziennym odżywianiu. Kolejnym etapem procesu jest marskość, której nie da się kontrolować dietą, a narząd wymaga przeszczepu. Stadium ostatnim jest rak. W hepatoterapii (leczenie wątroby), powszechnie wykorzystuje się preparaty zawierające wyciągi z ostropestu plamistego. Zawarta w nim sylimaryna wykazuje działanie regenerujące na wątrobę, ponieważ posiada wysoki potencjał antyoksydacyjny i przeciwrodnikowy. Niezwykła sylimaryna jest wykorzystywana przez lekarzy specjalistów jako element wspomagający terapię leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz C. Prowadzone są również badania w kierunku wykorzystania jej jako środek w leczeniu nowotworów.
Sylimaryna jest skuteczna we wspomaganiu regeneracji komórek wątroby, oczyszczaniu organizmu z toksyn i chemikaliów, które być może spożywamy wraz z żywnością. Sylimaryna jest ponadto skutecznym antidotum na zatrucia toksynami grzybów. Badania przeprowadzone na zwierzętach i ludziach przyniosły zaskakujące wyniki. Żaden pies ani człowiek, którym podawano trującego muchomora, a następnie sylimarynę nie umarł. Warto dodać, że u starszych osób zażywających dużą ilość leków, wprowadzenie do diety preparatów z ostropestu działa wzmacniająco na wątrobę.
Olej z ostropestu na włosy
Naturalne oleje roślinne są chętnie wykorzystywane nie tylko do spożywania i wzbogacania wartości odżywczej posiłków, ale i do naturalnej pielęgnacji skóry oraz włosów. Owoce ostropestu składają się w 20% z kwasów tłuszczowych, z których dominują kwas linolowy oraz oleinowy. Tłoczony z nasion olej dostarcza więc cennych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych, które korzystnie wpływają na stan skóry, paznokci i włosów. Olej z ostropestu stosowany na włosy odżywia je i nawilża. Warto, aby zwróciły na niego uwagę osoby, które zmagają się z wypadaniem włosów, gdyż olej z ostropestu posiada właściwości stymulujące porost nowych włosów, przy czym zapobiega łysieniu oraz wypadaniu włosów, gdyż wzmacnia i odżywia cebulki włosowe.
Olejem z ostropestu można wykonać zabieg domowego olejowania włosów wieczorem lub jeśli nie masz wystarczająco czasu – 30 minut przed myciem włosów (warto założyć wtedy ręcznik na głowę, aby wzmocnić efekt). Wystarczy nanieść na włosy oraz wmasować w skórę głowy odpowiednią ilość oleju, co oznacza, że po nałożeniu powinnaś zaobserwować efekt tzw. „tłustych włosów”. Taki zabieg można wykonywać ok. 2 razy w tygodniu.
Ostropest na odchudzanie
Z suchej owocni ostropestu uzyskuje się sylimarynę. Stanowi również bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego, ponieważ ten stanowi, aż 45–50% suchej masy owocu. Spożywanie maksymalnie 2–3 łyżeczek mielonego ostropestu w ciągu dnia, może być skutecznym sposobem wspomagającym proces odchudzania, dzięki zawartym substancjom pobudzającym trawienie. Z kolei wysoka zawartość błonnika sprawia, że uczucie sytości utrzymuje się na dłużej. Warto pamiętać, że nadmiar błonnika w diecie może stać się przyczyną zaparć, a zbyt szybkie wdrożenie dużej ilości tego składnika do diety będzie przyczyną wzdęć brzucha.
Ostropest w ciąży
Według zaleceń Grupy Ekspertów w sprawie żywienia kobiet w ciąży i w okresie laktacji, ostropest plamisty powinien być wykluczony z diety kobiet ciężarnych i karmiących piersią Przeciwwskazanie to należy stosować do momentu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.
Ostropest plamisty – skutki uboczne
Skutki uboczne przedawkowania ostropestu to biegunka, nudności i wymioty. Z dobrodziejstwa tej rośliny zrezygnować powinny osoby, które mają stwierdzone choroby dróg żółciowych (niedrożność), ponieważ wówczas większa ilość wydzielanej żółci może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Ponadto nie powinny go stosować osoby, które są leczone wybranymi lekami. O to czy dany lek reaguje z preparatami ostropestu, warto zapytać lekarza lub sprawdzić na stronach internetowych zawierających bazy leków farmaceutycznych. Potencjalne interakcje występują z aspiryną, cis-platyną, lekami hepatotoksycznymi oraz disulfiramem.
Ostropest plamisty do diety można z łatwością wdrożyć za pomocą naparu, mielonego ostropestu, który można dodać do jogurtu, mięsa lub zupy, oleju z ostropestu lub ziaren. Spożywanie ostropestu zmniejsza wzdęcia, poprawia apetyt, łagodzi stany zapalne oraz wzmacnia skórę i paznokcie.
Literatura:
Karłowicz-Bodalska K. i Bodalski T.: Znaczenie surowców roślinnych w leczeniu schorzeń wątroby. Postępy Fitoterapii 2007, 3, str. 155-167.
Borszewska-Kornacka M. K., Rachtan-Janicka J., Wesołowska A., Socha P., Wielgoś M., Żukowska-Rubik Z., Pawlus B.: Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy Medyczna, Pediatria 2013, 10, str. 265-279.
Baj T.: Ostropest plamisty w schorzeniach wątroby. Aptekarz Polski 2010, 43, 21c, str. 7-8.
Wawer I.: Święty oset na ratunek wątrobie. Naukadlazdrowia.pl
TO JEST BARDZO CIEKAWE I POŻYTECZNE WARTO TYM ZAJNTERESOWAĆ SIĘ A WSZCZEGULNIE W TYM OKRESIE CZASU ŻE JEST TAK CIĘSZKO ŻYĆ JEST SUPER WIADOMOŚĆ