Jak zrobić syrop klonowy? Indeks glikemiczny, kalorie, cena. Gdzie kupić syrop klonowy?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
W obecnych czasach coraz więcej osób uzależnionych jest od smaku słodkiego. Stosowane są różne jego formy, od tych mniej do bardziej zdrowych. Jedną z nich jest syrop klonowy, który poza niezwykle zadowalającym smakiem jest produktem przeznaczonym także dla wegan, a może nawet diabetyków! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym produkcie.
Syrop klonowy
Syrop klonowy zaliczany jest do grupy słodzików naturalnych. Rzesze swoich zwolenników ma na całym świecie. Wytwarzany jest z wrzącego soku klonowego. Przeprowadzenie procesu parowania skutkuje skoncentrowaniem wszelkich związków w nim zawartych do znacznie wyższej dawki, w mniejszej objętości produktu. Odnotowano jego właściwości obniżające stężenie glukozy we krwi, co oznacza, że może być produktem idealnym dla diabetyków. Smak słodki jest niezwykle uzależniający, a najtrudniej jest się z nim rozstać diabetykom, którzy z dnia na dzień, dowiadując się o diagnozie, wyeliminować muszą z diety wszelki cukier. Słodziki syntetyczne niestety nie dostarczają takiego smaku jak cukier czy chociażby miód. Alternatywą okazuje się właśnie syrop klonowy! Co więcej, badania naukowe dowodzą jego aktywności przeciwnowotworowej, zwłaszcza na komórki raka jelita grubego. Jego barwa, aromat oraz smak ulegają zmianie w zależności od warunków wzrostu drzewa, a także pory roku, kiedy zbierany jest sok. Wobec tego dokonano podziału owego produktu na 5 klas:
- Klasa AA – z dodatkowym światłem,
- Klasa A – lekkie zabarwienie,
- Klasa B – średnie zabarwienie,
- Klasa C – barwa bursztynowa,
- Klasa D – barwa ciemna.
Uważa się, że im ciemniejszy kolor, tym w lepszym momencie sok był zbierany. Dodatkowo zawartość antyoksydantów również wzrasta wraz z intensywnością barwy. Wysuwany jest więc wniosek, że najlepszym surowcem, o najskuteczniejszych cechach, okazuje się ciemny syrop klonowy. Dodatkowo uważa się, że produkt ten może potęgować działanie niektórych antybiotyków, zwłaszcza przeciwbakteryjnych, poprzez efekt synergistyczny. Ponadto w jego składzie odnotowano obecność inuliny – to polisacharyd wykorzystywany jako substytut błonnika pokarmowego, pozyskiwany z korzenia cykorii. Co ciekawe, związek ten odporny jest na działanie enzymów trawiennych organizmu ludzkiego, zatem zostaje w całości usunięty z ustroju. W efekcie syrop klonowy może być skuteczny w walce z zaparciami. Naukowcy potwierdzili też jego działanie redukujące stężenie cholesterolu i trójglicerydów w surowicy, a także wzmagające wzrost bakterii probiotycznych (bifidobacteria, Lactobacillus). Niektóre doniesienia mówią również o jego właściwościach przeciwdziałających neurodegeneracjom, zatem użyteczny może on być w terapii chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer. Ostatnie badania wskazują także na jego protekcyjny i zdrowotny wpływ na wątrobę poprzez ochronę i regulację metabolizmu aminokwasów. Prowadzi to do ograniczenia produkcji amonu, będącego toksyną dla narządu.
Syrop klonowy – indeks glikemiczny, kalorie
Syrop klonowy w swym składzie zawiera szereg składników odżywczych, zwłaszcza węglowodany takie jak sacharoza, ale także aminokwasy, kwasy organiczne, witaminy (np. B2, niacyna), składniki mineralne (np. potas, wapń, magnez) czy związki fenolowe. Co ciekawe, zaledwie 60 ml syropu pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie na mangan oraz w 37% na witaminę B1, w 18% na cynk, w 7% na magnez i w 5% na potas i wapń. Ilość ta odpowiada mniej więcej ¼ szklanki. W przypadku antyoksydantów taka ilość dostarcza ok. 10–38% dziennego zapotrzebowania na te składniki. Odpowiedzialne są one właśnie za drogocenne właściwości syropu. Stanowi on wartościowy zamiennik cukru w diecie. Jest to produkt nieco mniej kaloryczny niż zwykła sacharoza, gdyż 100 g surowca dostarcza 270 kcal (cukier – 400 kcal), jednak w dalszym ciągu należy zachować umiar z jego spożywaniem. Związane jest to z faktem, że w jego składzie znajduje się w przeważającej ilości właśnie sacharoza. Jego Indeks Glikemiczny jest dość niski i wynosi 65. Oznacza to, że po jego spożyciu stężenie glukozy we krwi podniesie się dość szybko, ale równie szybko spadnie, zatem może dojść do stanu hipoglikemii.
Syrop klonowy – gdzie kupić, cena
Produkt ten niegdyś był dość trudno dostępny i straszył ceną. Obecnie dostać go można w sklepach ze zdrową żywnością, a także w prawie każdym większym mieście na specjalnie dla tego typu żywności przygotowanych półkach. Jego cena również zmalała i zbliżona jest do ceny naturalnego miodu. Najlepszy będzie syrop znajdujący się w szklanym opakowaniu, gdyż umożliwia ono przepuszczalność gazów. W efekcie świeżość produktu zostanie zachowana na dłużej. Te plastikowe najlepiej przechowywać w lodówce. Cena takiego surowca waha się od 20 do 40 złotych za 250–330 ml. Właśnie z tego względu warto spróbować samemu wykonać taki produkt w domu.
Jak zrobić syrop klonowy?
Wysokie ceny syropu klonowego w sklepach skłaniają do przygotowania go w domowym zaciszu. Proces ten jest stosunkowo prosty, a z pewnością tani. Metoda ta została co prawda usprawniona, jednak jednocześnie jest niezmienna od lat. Syrop pozyskiwany jest w momencie rozpoczęcia wegetacji. Wówczas przepływający z korzeni do korony sok drzewa niesie ze sobą zmagazynowane dotąd węglowodany. Trwa to najczęściej od 4 do 8 tygodni, zależne jest to od warunków pogodowych. Przypada zwykle na okres od końca lutego do początku kwietnia. W drzewach klonu nawierca się od jednego do trzech otworów (zależne jest to od średnicy pnia) i umieszcza w nich krany. Z jednego drzewa pozyskuje się ok. 35–50 l (30–40-letnie drzewo), a do przygotowania 1 l syropu konieczne jest odparowanie wody z 20–50 l soku pozyskanego z drzewa. Istotne jest, by pamiętać, że syrop nie może być zbyt długo gotowany. Wówczas dojdzie do krystalizacji, a niedostatecznie zagęszczony szybciej się popsuje. Gotowy produkt przelewa się do butelek (najlepiej szklanych, jak wyżej).
Podsumowując, syrop klonowy jest produktem mogącym stanowić zdrową alternatywę dla powszechnie stosowanego cukru. Poza doznaniem słodyczy dostarcza niestety dość dużo energii, ale jednocześnie także wielu witamin i składników mineralnych, w tym antyoksydantów niezwykle skutecznych w walce z chorobami, m.in. cywilizacyjnymi. Cena produktu jest dość wysoka, jednak bez większych problemów można samodzielnie podjąć się jego przygotowania.
Literatura:
- Kamei A., Watanabe Y. i in., Administration of a maple syrup extract to mitigate their hepatic inflammation induced by a high-fat diet: a transcriptome analysis, Biosci Biotechnol Biochem, 2015,
- Maisuria V. B., Hosseninidoust Z., Tufenkji N., Polyphenolic extract from maple syrup potentiates antibiotic susceptibility and reduces biofilm formation of pathogenic bacteria, Appl Environ Microbiol, 2015,
- Sun J., Ma H. i in., Detection of Inulin, a Prebiotic Polysaccharide, in Maple Syrup, J Agric Food Chem, 2016,
- Yamamoto T., Uemura K. i in., Inhibitory effect of maple syrup on the cell growth and invasion of human colorectal cancer cells, Oncol Rep, 2015.