Jak uzupełnić krzem w organizmie? Woda krzemowa, balsam krzemowy, krzem w pożywieniu
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Krzem jest to jeden z najważniejszych pierwiastków w diecie każdego z nas. Niestety w naszym codziennym jadłospisie pojawia się rzadko, dlatego coraz częściej możemy zaobserwować jego niedobór. A więc, w jaki sposób skutecznie uzupełnić krzem w naszym organizmie?
Jak uzupełnić krzem w organizmie?
Krzem, mimo że jest bardzo rozpowszechniony w przyrodzie, to nie występuje w stanie wolnym. Dlatego do codziennej diety należy włączyć odpowiednie produkty oraz metody, które pokryją nasze dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie spożywania określonych warzyw i owoców ze skórką. Skuteczne jest również włączenie do swojego menu wody krzemionkowej, a także stosowanie ziemi okrzemkowej jakości spożywczej. Gdy okrzemki dostaną się do przewodu pokarmowego, to z nich w żołądku w wyniku hydrolizy powstaje kwas ortokrzemowy, który w tej postaci wchłaniany jest dalej przez organizm. Niezawodną metodą jest również stosowanie kąpieli krzemionkowych.
Woda krzemowa
Woda krzemowa doskonale sprawdza się przy różnorodnych dolegliwościach. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Badania wykazały, że woda o dużej zawartości krzemu neutralizuje niebezpieczne domieszki, a także przyczynia się do wydalania z organizmu człowieka radionuklidów. Znajduje również zastosowanie w leczeniu alergii, skazy, czyraków, zapalenia skóry oraz innych chorób skórnych. Mycie ciała wodą krzemową prowadzi do ogólnej poprawy stanu skóry oraz redukuje zmarszczki. Bardzo często wykorzystywana jest w leczeniu różyczki, opryszczki, czy półpaśca. Hamuje powstawanie wągrów, pryszczy oraz podrażnień. Spożywanie wody krzemowej doskonale sprawdzi się u osób z chorobami wątroby oraz żołądka. Hamuje procesy zapalne w układzie trawiennym oraz wzmacnia układ odpornościowy. Pozytywnie wpływa również na nerki. Woda krzemowa normalizuje stan osób cierpiących na nadciśnienie oraz reguluje poziom cukru we krwi. Prowadzi także do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Regularne stosowanie wody krzemowej pomaga utrzymać w organizmie człowieka odpowiednią zawartość tego pierwiastka, prowadząc w ten sposób do polepszenia stanu ludzi borykających się z chorobami naczyń krwionośnych czy serca. Warto stosować ją również do płukania jamy ustnej przy paradontozie, ponieważ uśmierza ból zębów oraz przyśpiesza gojenie się ran.
Krzem w pożywieniu
W diecie przetworzonej, rafinowanej, oczyszczonej oraz bogatej w produkty odzwierzęce nie znajdziemy za wiele krzemu. Aby wprowadzić ten cenny pierwiastek, musimy do codziennego jadłospisu włączyć nieoczyszczone, nieprzetworzone produkty roślinne. Najbogatszymi w związki krzemu roślinami są:
- bambus – ze wszystkich znanych roślin bambus jest najcenniejszym źródłem krzemu. Zawiera go nawet więcej, niż wszystkim znany skrzyp polny;
- zioła – skrzyp polny, rdest ptasi, perz, pokrzywa oraz podbiał są doskonałym źródłem krzemu. Aby uzyskać z nich maksymalną ilość związków krzemu należy przygotować odwar. Warto wiedzieć, że skrzyp polny zawiera również tiaminazę. Jest to enzym, który unieczynnia witaminę B1, dlatego osoby, które regularnie piją odwar ze skrzypu polnego powinny wspomagać się suplementacją tej witaminy;
- owies, jęczmień, pszenica, żyto, ryż – krzem w tych roślinach zawarty jest zarówno w częściach zielonych, jak i w łusce ich ziaren, dlatego należy spożywać pełne ziarno, a nie oczyszczone z łuski;
- warzywa i owoce ze skórką – owoce i jarzyny najwięcej krzemu gromadzą w skórce. Jednak największa ilość związków krzemu występuje w roślinach strączkowych tj. fasoli, soczewicy oraz ziemniakach, skórce ogórka, natce pietruszki, kukurydzy, chrzanie, szparagach, bananach, ananasie, mango. Bogate w krzem są również suszone owoce, warzywa korzeniowe oraz zielonoliściaste;
- piwo – dobrym źródłem krzemu jest również piwo, przy czym więcej zawiera go piwo jęczmienne niż pszeniczne;
- woda mineralna – na rynku dostępnych jest wiele wód zawierających w swoim składzie krzem. Do najpopularniejszych należy woda Jan, Żuber, Słotwinka, Cisowianka, Nałęczowianka oraz Kryniczanka.
Balsam krzemowy
Dotychczas nie wykazano żadnych przeciwwskazań, co do długotrwałego stosowania krzemu zewnętrznie, jak i wewnętrznie, dlatego balsam krzemowy swoje zastosowanie znalazł w wielu dziedzinach. Doskonale sprawdza się przy oparzeniach, w tym również słonecznych, ale także w stanach zapalnych skóry, opuchliźnie wszelkiego rodzaju oraz w przypadku odleżyn. Przez wiele osób stosowany jest przy nadmiernej potliwości rąk i nóg oraz przy ukąszeniach przez owady. W przypadku jamy ustnej stosowany jest jako pasta do zębów i do mycia protez dentystycznych. U nastolatków bardzo dobrze sprawdzi się w sytuacji wystąpienia trądziku młodzieńczego. Balsam krzemowy doskonale poprawia również kondycję tkanki łącznej oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się całego organizmu człowieka. Pozytywnie wpływa na włosy, ponieważ hamuje ich wypadanie oraz stymuluje ich wzrost. Badania wykazały, że regularne stosowanie balsamu krzemowego niweluje u wielu osób dolegliwości związane z występowaniem żylaków na nogach i odbytnicy.
W obecnych czasach, gdzie powszechna jest żywność wysokoprzetworzona, niedobory krzemu są coraz częstszym zjawiskiem. Mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka. Dlatego codzienną dietę warto wzbogacić w wyżej wymienione produkty będące doskonałym źródłem tego pierwiastka.
Literatura:
- A. Salomon, B. Regulska – Ilow: „Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze – charakterystyka i zastosowanie”. Bromat. Chem. Toksykol. 2013, 1, 53-65.
- Górnicka J., Apteka Natury. Poradnik zdrowia, Agencja Wydawnicza „Morex” Jerzy Mostowski, Warszawa.
- R. Jugdaohsing, S. Anderson, K. Tucker: „Dietary silicon intake and absorption”. Am J Clin Nutr. 2002, 75, 887-893.
Pytanie na ile źródła niezwierzęce są dla człowieka przyswajalne. Wyewoluowaliśmy ze zwierząt, ale już przez wiele setek tysięcy lat przystosowaliśmy się do diety zwierzęcej i masa dawnych dostosowań znikła. W epoce lodowcowej ludzkość przetrwała całkowicie na diecie zwierzęcej. Niestety dzisiejsze mięso ze sklepu nie jest dzikie, a zwierzęta hodowlane nie są odżywiane naturalnie, może z wyjątkiem zwierząt takich jak krowy, kozy, owce, które nadal są wypasane. Większość informacji mówi o tym co coś zawiera, a nie porównuje w ogóle biodostępności i przyswajalności składników u człowieka. Co z tego, że marchewka ma witaminę A skoro organizm musi się 10 razy bardziej namęczyć by cokolwiek aktywnej formy z niej wytworzyć. Współczesny paradoks.
Prosze o informacje gdzie moge kupic Balsam Krzemowy
Fajne te artykuły,trochę mało zwięzłe ale wiedzę przekazują .fajnie by było płynąć jedną tabl.raz dziennie by pokryła zapotrzebowanie na te pierwiastki .Pozdrawiam im