Jak efektywnie planować swój czas
Jednym z najważniejszych i pierwszych kroków na drodze do osiągniecia sukcesu w każdej dziedzinie powinna być nauka planowania czasu. Doba ma tylko albo aż 24 godziny, to od Ciebie zależy, czy ją wykorzystasz i wypełnisz postawione sobie cele, czy znów będziesz narzekać, że nie masz na nic czasu. W rzeczywistości wszystko da się pogodzić, musisz jedynie spojrzeć w przyszłość i zaplanować swój czas!
Dzisiaj większość młodych ludzi nastawiona jest na sukces. Najbardziej zauważalne jest to wśród mieszkańców dużych miast. To właśnie tam życie nieustannie ma włączony piąty bieg, a każde spowolnienie, uniemożliwia wybicie się, osiągniecie swoich lub postawionych przez pracodawcę celów. Spokojne i uporządkowane życie powoli przestaje być marzeniem młodych i ambitnych. Chcą oni od życia czegoś więcej, nakładają na siebie coraz więcej obowiązków, potrzebują coraz więcej podpisanych certyfikatów, dyplomów, które w ostateczności do niczego im się nie przydadzą. Każde niepowodzenie zmniejsza ich motywację i chęć do działania. Najpierw są to błahe sprawy jak 5 minutowe spóźnienie na zajęcia, później oblane kolokwium czy niewypełnione prośby przełożonego w pracy. Następnie zniszczony miesięczny projekt, kolejne spóźnienie tym razem godzinne.
Nie chcemy odciągać Was od ambitnych planów, ani zniechęcać do walki o swój sukces, ale pomóc Wam w jego osiągnięciu. Podstawą jest PLANOWANIE CZASU!
Planowanie czasu
Nastawienie na przyszłość
Planowanie wymaga od nas myślenia z wyprzedzeniem. Oczywiście nie warto zbytnio wybiegać w przyszłość. Zazwyczaj jesteś pewien zadań przypadających tylko na następny dzień. Wówczas możesz przygotować konkretny plan działania, który po kolei będziesz wypełniać.
Pomyśl o swoim dniu jako o całości i wykorzystaj na swoje plany 60%, pozostała część czasu pozwoli Ci wówczas zareagować na zdarzenia nieplanowane, spontaniczne, których nie jesteś w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem. Świadomość nadwyżki czasu pozwoli Ci uniknąć napięcia i stresu związanego z możliwością zniszczenia całego, skrupulatnie planowanego dnia. Wiesz, że masz jeszcze trochę minut w zapasie, dlatego nagłe spotkanie, na które wysyła Cię szef, nie będzie dla Ciebie problemem.
Pamiętaj, zawsze planuj zadania, nigdy minuty! Jeśli zauważysz, że w Twoim planie dnia masz 10 minut wyznaczonych na skorzystanie z ubikacji czy zrobienie herbaty, tak być nie powinno! To konkretne cele wymagają realizacji, a nie potrzeby fizjologiczne, które w naturalny sposób powinny być zaspakajane. To Twoje ciało i zdrowie – niech sukces nie przysłoni Ci wszystkiego!
Skowronek czy sowa?
Każdy człowiek ma porę dnia, w której jest najbardziej efektywny. Można wyróżnić ludzi, którzy są bardziej aktywni wieczorem, bądź w nocy i tych, których najbardziej kreatywny czas przypada na godziny poranne. Większość ludzi wykazuje największe skupienie, kiedy ma świeży umysł, czyli do godziny 12. Poznaj swoją najefektywniejszą porę dnia i wykorzystaj ją! Jeśli to rano wszystkie zadania wypełniasz o wiele szybciej i lepiej, zacznij pracować nad sobą i wstawaj wcześniej! Oczywiście, jeśli do tej pory wstawałeś o 10 trudno z dnia na dzień zacząć nastawiać budzik na 6 rano i oczekiwać wspaniałych rezultatów. Każdy nawyk, powinien być wypracowywany powoli. Nasze ciało musi się przyzwyczaić do naszych wymagań. Ważne jest, aby określić swoją dobę w odpowiednich ramach. Regularność działania, pozwoli Ci lepiej i efektywniej wykorzystać czas. Będziesz wypoczęty i świeży zaraz po przebudzeniu, gotowy na wyzwania kolejnego dnia.
Kolejność zadań
Jak już wspomnieliśmy, planuj swoje zadania! Najpierw zastanów się, co chcesz wypełnić tego dnia i spisz wszystkie cele na kartkę. Pamiętaj: mierz siły na zamiary! Twoje cele muszą być realne, każde niespełnione zadanie będzie obniżać Twoją motywację i chęć do wypełniania kolejnych. Ułóż wszystkie w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych. Weź pod uwagę również kryterium pilności. Niektóre zadania, pomimo że mniej istotne, ze względu na to, że muszą być wykonane wcześniej, warto przesunąć na liście priorytetów wyżej. Również zadania, które są przez nas znienawidzone, a które zajmą nam raptem 3 minuty, warto wypełnić szybko, aby nie zalegały i nie zaprzątały nam niepotrzebnie uwagi. Zrób to i będziesz mieć spokój!
Na początek dnia, warto postawić sobie najważniejsze i największe zadanie. Po jego wykonaniu będziesz mieć większą motywację do realizacji kolejnych. Taki sukces z rana da Ci również ogromny zastrzyk energii i pozytywnego nastawienia na cały dzień.
Nie zapominaj o odpoczynku!
Niech odpoczynek będzie kolejnym zadaniem, które jest stale obecne na Twojej liście i które musisz codziennie wypełnić. Znajdź czas na rozwijanie własnego hobby, na posiłek – na tyle długi, aby w spokoju zjeść porządny i zdrowy obiad. W każdym dniu również poświęć choć 30 min na aktywność fizyczną – szczególnie ważne jest to dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Strzeż tych zasad jak przykazań. Zapewni Ci to zdrowie i siły. Bez nich, zamiast cieszyć się ze swoich osiągnięć, będziesz narzekał na stan zdrowia, na stres, a w konsekwencji może Cię to doprowadzić nawet do depresji i poważnych chorób.
Jedząc swoje posiłki – nie śpiesz się! Przecież wiesz, że masz wszystko zaplanowane, a teraz jest czas na Twój posiłek. Świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych są posiłki domowe, które wcześniej przygotujesz i zabierzesz ze sobą do pracy. Lunch boxy pomogą Ci utrzymać szczupłą sylwetkę i wprowadzą w Twoje życie nawyk regularnych posiłków – tak ważny dla zachowania zdrowia.
Nie bagatelizuj odpoczynku i wysiłku fizycznego. To czas dla Twojego ciała i umysłu. Odpoczynek przed zaśnięciem zapewni Ci spokojny i regenerujący sen, uspokoi myśli i ochroni przed stresem i bezsennością. 30 minut aktywności fizycznej, również świetnie upora się z całym stresem nagromadzonym w ciągu dnia, uwolni endorfiny, doda energii i witalności.
Przydatne gażdżety
Pomyśl o kalendarzu lub terminarzu, może być zwykły papierowy lub nowoczesny, zainstalowany na tablecie czy komórce. Dzięki niemu będziesz mieć wszystko pod ręką, a zapisane zadania będą znajdować się w jednym miejscu. Pozwoli Ci to zaplanować nie tylko dzień, ale możne nawet i tydzień. Uchroni Cię to również przed zapisywaniem swoich planów na pojedynczych kartkach, które jak wiemy zawsze gdzieś giną.
Nie rozpraszaj się!
Odnajdź swoje rozpraszacze. Zastanów się, co najbardziej przeszkadza Ci w ciągu dnia, co nie pozwala Ci się skupić i co niepotrzebnie zajmuje Ci czas. Telefon, telewizor, internet, Fejsbook – znjadź je i wyeliminuj. Skup się i nie przerywaj swoich czynności na przeglądanie Demotywatorów. Jeśli jesteś znużony, ciężko Ci się skupić, powieki Ci opadają; wstań, rozciągnij się, uchyl okno. Pochodź trochę, zwykła 5 minutowa przerwa na zrobienie herbaty pozwoli Ci znów poukładać myśli i szybko dokończyć rozpoczęte zadanie.
Pamiętaj, na pewne rzeczy nie masz wpływu. Niektóre sprawy wyskakują nagle i muszą być spełnione natychmiast. Ważne, abyś pozostał elastyczny oraz planował tyle zadań ile wiesz, że jesteś w stanie wykonać. Masz stresującą pracę, denerwujesz się na egzaminach, nie jesteś pewien swojej wiedzy, umiejętności? Dobrze rozplanowany czas pozwoli Ci dać z siebie 100% możliwości, reszta jest sytuacją losową, która nie zależy od Ciebie. Nie możesz przekładać i uzależniać swojego sukcesu od takich właśnie sytuacji. Dałeś z siebie wszystko! To wielki sukces! Możesz sobie pogratulować. Właśnie z tego czerp najwięcej siły i pewności. Jak uporałeś się z samym sobą, nic nie jest już dla Ciebie za trudne!