Domowe sposoby na piękną cerę – peelingi i maseczki
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Wygląd zewnętrzny jest ważny dla większości osób. Marzymy o tym, aby mieć cerę ładną, gładką, bez niedoskonałości i pełną blasku. O cerę należy dbać dobierając kosmetyki odpowiednie do jej typu. Pomocne mogą być również maseczki, które można przygotować w domu.
Stan skóry jest uzależniony od kondycji fizycznej i psychicznej całego organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie może być zaburzone przez choroby, alergie, nieodpowiednie odżywianie, korzystanie z używek, stres. Pielęgnacja skóry rozpoczyna się od wewnątrz organizmu. Warunkiem jej pięknego wyglądu i zdrowia jest równowaga pomiędzy wszystkimi funkcjami organizmu. Nasza skóra narażona jest również na niekorzystne warunki atmosferyczne np. mróz czy wiatr, w szczególności skóra twarzy, ponieważ zazwyczaj jest odsłonięta. Oprócz odpowiedniego odżywiania warto też zadbać o cerę od zewnątrz, czyli poprzez kremy i maseczki. Zapewne każdy ma swoje ulubione i zaufane preparaty kosmetyczne dostosowane do potrzeb własnej skóry, ale można też spróbować przygotować coś dla siebie w domu. Dziś podpowiadamy jak samodzielnie przygotować proste, szybkie a co najważniejsze całkiem naturalne peelingi lub maseczki.
Domowe przepisy na maseczki odżywczo-nawilżające
Maseczka z banana
Zmiksować lub rozgnieść kilka plastrów banana (zazwyczaj ok. pół banana), dodać 2 łyżki miodu. Wszystko zmieszać razem i nałożyć na twarz na ok. 15 minut. Można nakładać również na usta, które często w wyniku niskich temperatur lub wiatru są narażone na wysuszenie. Efekt maseczki jest natychmiastowy.
Maseczka z awokado
Małe awokado lub połowę dużego zmiksować, dodać 1 łyżkę gęstego jogurtu naturalnego. Dla lepszego efektu można również dodać kilka kropel witaminy A+E. Całość nałożyć na twarz na ok. 15 minut.
Maseczka z drożdży
Łyżkę drożdży rozpuścić w kilku kroplach ciepłej ugotowanej wody lub kilku kroplach ciepłego mleka tak, aby powstała gęsta maseczka, można też opcjonalnie dodać kilka kropel cytryny. Całość nałożyć na twarz i trzymać ok. 10 minut. Po tym czasie maseczka powinna już wyschnąć, zacznie się kruszyć i odpadać, więc należy ją zmyć. Maseczka z drożdży nie jest nawilżająca, ale odżywcza. Głównie polecana, gdy ktoś zmaga się z niedoskonałościami.
Maseczka z oleju
Dwie łyżki oleju lnianego lub innego np. arganowego rozprowadzić na twarzy i pozostawić na ok. 15–20 minut.
Maseczka z miodu
Dwie łyżki miodu zmieszać z łyżką śmietany lub jogurtu naturalnego, można dodać kilka kropel witaminy A+E. Całość nałożyć na twarz na ok. 15–20 minut. Inną wersją może być również dodanie zamiast jogurtu/śmietany jednego żółtka jaja.
Domowe przepisy na peelingi
Peeling z miodu, banana i cukru
Łyżkę miodu zmieszać z 3–4 rozgniecionymi plastrami banana, dosypać pół lub jedną łyżeczkę cukru w zależności jakiej mocy chcemy osiągnąć peeling. Można go stosować na twarz lub usta.
Peeling z oleju kokosowego
Łyżkę roztopionego oleju koksowego wymieszać z pół łyżeczki cukru.
Peeling na usta
Do łyżeczki roztopionego oleju kokosowego lub oliwy z oliwek dosypać pół łyżeczki cynamonu lub cukru.
Wszystkie przepisy na peelingi i maseczki można spokojnie modyfikować według własnych preferencji. Można dodać inne składniki lub inne proporcje, trzymać je na twarzy dłużej lub krócej. Maseczki można stosować regularnie najlepiej raz w tygodniu lub raz na jakiś czas w zależności od potrzeb skóry. Efekty widoczne są po pierwszym zastosowaniu. Należy pamiętać, żeby przed użyciem ok. 24–48 h wcześniej zrobić test czy, któryś składnik nas nie uczula. Najlepiej zrobić małą próbkę maseczki lub peelingu i nałożyć na ok. 15 minut na fragment szyi lub przedramienia. Często zdarza się, że to co spożywamy nie wywołuje u nas żadnych reakcji alergicznych, ale skóra niekoniecznie będzie ten składnik dobrze tolerowała. Może pojawić się rumień, zaczerwienienie lub lekkie podrażnienie. Skutki uboczne pojawiają się rzadko, zazwyczaj są krótkotrwałe i szybko znikają, ale lepiej się wcześniej upewnić by nas nic nie zaskoczyło i żeby można było w pełni cieszyć się pozytywnymi efektami domowych maseczek i peelingów.