Domowe sposoby na hemoroidy – lecznicza moc ziół

16 18 20

Guzki krwawnicze występujące w odbycie to struktury fizjologiczne. Zdarza się, że ulegają nadmiernemu przekrwieniu i zapaleniu, co w zależności od stopnia zaawansowania daje różne objawy.

Choroba hemoroidalna może przebiegać z różnym nasileniem, w związku z czym mamy do czynienia z IV stadiami. W stadiach I jak i II, kiedy guzki krwawnicze nie pozostają na zewnątrz, niejednokrotnie wystarczy zastosowanie naturalnych środków, czasem w połączeniu z lekami. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak sobie z nimi poradzić, jednak pamiętać należy, aby każde swoje działanie omówić z lekarzem prowadzącym.

Zioła na hemoroidy

Ruszczyk kolczasty – myszopłoch kolczasty

Saponiny to grupa różnorodnych związków, które charakteryzują się występowaniem w swojej budowie dwóch komponentów – cukrowego i niecukrowego. Znajdziemy je w składzie wielu roślin. Związkom tym udowodniono znaczący wpływ na ludzki organizm. Jednym z takich związków jest ruskogenina obecna w kłączach ruszczyka kolczastego. Wykazano jej szerokie działanie – m.in. uelastyczniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne, pobudzające krążenie. Co istotne, stosowanie ruskogeniny doustnie w postaci preparatu może zmniejszyć uczucie swędzenia i pieczenia odbytu charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej. W aptekach dostępne są kapsułki z ekstraktem Rusci rhizoma (najczęściej w połączeniu z innymi składnikami, jak diosmina) lub maści do stosowania miejscowego. Jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze preparaty z ruszczyka są przeciwwskazane.

Nasiona kasztanowca (Semen hippocastani)

Ekstrakt z nasion kasztanowca to także mieszanka saponin. Podobnie jak te zawarte w korzeniu ruszczyka, oddziałują pozytywnie na szczelność naczyń i koją stany zapalne. Z racji tych właściwości mogą wspomagać leczenie hemoroidów. Często suchy wyciąg z nasion kasztanowca wzbogacany jest rutyną i witaminą C (związki o korzystnym działaniu na układ krwionośny).

Borówka czernica – czarna jagoda

Owoc występujący powszechnie, dostępny w okresie letnim. Jego walory smakowe są równie cenne, jak właściwości prozdrowotne. Obfitujący w witaminy z grupy B, A, magnez, miedź i potas dostarcza wielu cennych składników. Wykorzystywany był i w dużej mierze nadal jest w leczeniu szkorbutu i stanów zapalnych. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Oprócz owoców, stosować można także napary z liści, które przynoszą ulgę w dolegliwościach występujących u osób cierpiących na hemoroidy. Nie wykazano jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania czarnej jagody – zajadajmy się nią w lecie, a o ile to możliwe, zamrażajmy owoce, aby cieszyć się nimi poza sezonem. Mrożenie powoduje najmniejsze straty witaminy C i antocyjanów – czyli związków przeciwutleniających.

Oczar wirginijski

Krzew wywodzący się z Ameryki. Substancje o dobroczynnym działaniu na organizm są dostępne w różnych postaciach – ekstraktu wodnego, destylatu, naparu z liści, kory. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy? Zawiera garbniki, olejki eteryczne i flawonoidy. Garbniki – wytwarzane przez rośliny w celach ochronnych, głównie przed szkodnikami, to związki o działaniu bakteriobójczym i ściągającym. Flawonoidy – nadające roślinom barwę, posiadają właściwości antyoksydacyjne. Ta paleta cennych składników daje wiele możliwości wykorzystania liści i kory krzewu. Napar z liści można stosować wewnętrznie jak i zewnętrznie w leczeniu hemoroidów. Ponadto zarówno woda oczarowa, jak i destylat z kory dębu posiadają silne właściwości przeciwzapalne, używać można ich bezpośrednio na skórę.

Kora dębu

Mówiąc o naturalnych sposobach leczenia nie można zapominać o korze dębu. Ciepłe nasiadówki znoszą ból, dlatego wykorzystywane są m.in. po operacji wycięcia hemoroidów. Korę dębu można nabyć w większości aptek, jej koszt nie jest wysoki. Nasiadówkę przygotowuje się poprzez zagotowanie jej w wodzie, a następnie odcedzenie i ochłodzenie wywaru. Podobnie jak napary z rumianku można je stosować zarówno w takiej postaci, jak i okładów, czy kompresów do przemywania.

Krwawnik pospolity

Ze względu na swój bogaty skład – garbniki, flawonoidy, sole mineralne, kwas mrówkowy – stosowany jest w wielu schorzeniach. Jego działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne można wykorzystać do łagodzenia krwawień z guzków hemoroidalnych. Z części nadziemnych rośliny należy przyrządzić napar i stosować miejscowo w postaci kompresów.

Kozieradka

Podobnie jak krwawnik może łagodzić stany zapalne. Tym co najważniejsze w roślinie są nasiona bogate w śluzy, które wykazują działanie ochronne, kiedy zostaną rozprowadzone na powierzchni błon śluzowych. Ta właściwość sprawia, że ekstrakty z kozieradki korzystnie wpływają na przewód pokarmowy, szczególnie, jeśli w którymś z odcinków toczy się proces zapalny. Kozieradce warto przyjrzeć się bliżej, głównie dlatego, że wykazane zostały pewne jej właściwości hamujące rozwój i zapobiegające wystąpieniu raka jelita grubego. Nasiona można spożywać doustnie przed posiłkiem lub nanosić wywar w postaci okładów zewnętrznie.

Przedstawione sposoby na łagodzenie objawów i stanu zapalnego towarzyszących hemoroidom najczęściej świetnie sprawdzają się w I i II fazie choroby. Bezpośredniej przyczyny tej przypadłości nie znamy, ale warto wspomnieć o czynnikach ryzyka, z których zwłaszcza jednemu możemy zapobiec. Mowa o zaparciach. Aby ustrzec się przed powikłaniami zastoju masy kałowej w jelitach (jednym z takich powikłań jest prawdopodobnie rak jelita grubego) dbajmy o regularność wypróżnień, a co za tym stoi, dietę bogatą w błonnik i prawidłowe nawodnienie.

Literatura:

  • Drozd Janina, Anuszewska Elżbieta; Czarna jagoda – perspektywy nowych zastosowań w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych; Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2013, 2, 226–235  
  • Kluszczyńska Dorota, Sowińska Wanda; Wpływ procesów technologicznych na zawartość substancji bioaktywnych w owocach borówki czernicy; Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 4 (95), 30 – 42
  • Kołodziejczyk Małgorzata; Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej; Medycyna Rodzinna  1/2011
  • Krauze-Baranowska Mirosława; Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych; Postępy Fitoterapii 3/2011
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Domowe sposoby na hemoroidy – lecznicza moc ziół - 4.0/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.