Domowe maseczki z drożdży poprawiają kondycję Twoich włosów i skóry twarzy
Drożdże, będące źródłem licznych witamin oraz składników mineralnych, jak i wartościowych protein wspomagają układ odpornościowy organizmu oraz uzupełniają niedobory pierwiastków. W konsekwencji wpływają pozytywnie na wygląd zewnętrzny skóry oraz wzmocnienie struktury włosów. Wykonane w domu maseczki z drożdży mogą być sposobem na uzyskanie promiennej skóry oraz mocnych włosów, w prosty, tani i przede wszystkim naturalny sposób.
Drożdże – właściwości kosmetyczne
Drożdże należą do grzybów, które charakteryzują się wysoką zawartością fosfolipidów oraz witamin z grupy B, witaminy D3 i H (biotyny). Ponadto są obfitym źródłem rozmaitych składników mineralnych, których niedobór objawia się niezdrowo wyglądającą szarą i zmęczoną cerą, osłabionymi, łamliwymi paznokciami i matowymi, kruchymi włosami o słabej strukturze oraz kondycji. Włosy są wytworem naskórka, który do zbudowania prawidłowej struktury potrzebuje licznych składników mineralnych i witamin.
Dieta powinna być bogata w produkty obfitujące w składniki takie jak witamina A, witaminy z grupy B, biotyna, witamina C, miedź, żelazo, cynk, siarka i proteiny. Jako że drożdże w swoim składzie zawierają sporą dawkę wymienionych składników mineralnych i witamin, wykorzystanie ich jako produktu bazowego do przygotowania domowej maseczki na twarz, czy maski do włosów w szybki i tani sposób może korzystnie wpłynąć na wzrost stężenia danych pierwiastków w organizmie, co skutkować będzie wzmocnieniem narażonych wytworów naskórka, jak i samej skóry.
Składniki zawarte w drożdżach, między innymi siarka i biotyna, wpływają na metabolizm komórki działając detoksykująco i regeneracyjnie. Ponadto ich następną zaletą są właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych, co wpływa na normalizację produkcji i wydzielania przez skórę sebum. Sebum (inaczej nazywane łojem) jest naturalnym wytworem gruczołów łojowych obecnych w strukturze skóry owłosionej jak i nieowłosionej. Sebum to naturalna substancja, która zapewnia skórze miękkość ograniczając parowanie wody oraz współtworzy warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą skóry. Łój skóry składa się głównie z glicerolu i wosków, z tego powodu jego nadmiar osadza się na skórze ograniczając jej dostęp do tlenu, co skutkuje zatykaniem porów w naskórku, a w dalszym etapie powstaniem nieestetycznych zaskórników czy innych zmian skórnych.
Dzięki opisanym właściwościom, drożdże chętnie wybierane są przez producentów drogich kosmetyków i figurują na liście składników zarówno kremów, maseczek oraz masek przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy oraz skóry głowy i włosów. Ekstrakty z drożdży są skuteczne w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej i w chorobach łojotokowych skóry, gdyż wyciszając czynność gruczołów łojowych działają oczyszczająco i ściągająco na rozszerzone pory w skórze.
Aby skorzystać z drogocennych właściwości prozdrowotnych drożdży, można wykorzystać zarówno piekarskie drożdże dostępne w sklepie w formie zbitej kostki lub zastosować suplementy diety z drożdży piwowarskich. Tabletki drożdży piwnych można zakupić w aptekach.
Maseczki z drożdży na włosy
Drożdżowe maseczki na włosy zalecane są do pielęgnacji włosów suchych, łamliwych, ponadto kuracje drożdżowe zalecane są również w celu stymulacji porostu włosów. Domowe maski drożdżowe można nakładać na same włosy lub stosować bezpośrednio na skórę głowy. Dla uzyskania pożądanych efektów, maskę należy stosować raz lub dwa razy na tydzień.
Składniki:
- 1 kostka drożdży,
- 3 łyżki ciepłego mleka lub wody,
- 2 łyżki oliwy bądź olejku rycynowego,
- szczypta cynamonu.
Przygotowanie: drożdże rozkruszamy i zalewamy ciepłym mlekiem lub wodą. Mieszamy składniki, a następnie dodajemy olej i szczyptę cynamonu. Ponownie mieszamy i nakładamy maskę na włosy (najlepiej zwilżone wodą i osuszone ręcznikiem) lub skórę głowy zaczynając od czubka głowy. Aby wzmocnić efekt owijamy głowę folią spożywczą, bądź zakładamy specjalistyczny czepek (dostępny w drogerii) i ewentualnie dodatkowo obwijamy ręcznikiem. Pozostawiamy na ok. 30 min i spłukujemy maskę z włosów, które w dalszej kolejności myjemy szamponem odpowiednim dla naszych włosów.
Maseczki z drożdży na twarz
Aby uzyskać pożądany, korzystny efekt, zaleca się stosowanie maseczek drożdżowych regularnie ok. 1–2 razy na tydzień. Zbyt częste stosowanie może mocno zaingerować w barierę ochronną organizmu, powodując zbyt niską produkcję sebum i w konsekwencji suchą skórę lub efekt odwrotny do zamierzonego – nadmierną jego produkcję. Maseczkę należy przygotować z wymienionych (niżej) składników. Zaczynamy od rozkruszenia drożdży i zalania ich wrzącą wodą lub mlekiem, co spowoduje zabicie komórek drożdżowych. Następnie dodajemy ewentualne dodatki i mieszamy składniki, tak aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany, która nie będzie spływała z twarzy po nałożeniu. Porcjami równomiernie nakładamy maseczkę na skórze twarzy i dekoltu. Czekamy do momentu, aż porządnie wyschnie (ok. 15–20min). Nad umywalką należy delikatnie „obsypać suchą maseczkę” i przemyć twarz delikatnym żelem oczyszczającym. Następnie warto dodatkowo oczyścić twarz tonikiem, jednocześnie przygotowując ją na warstwę nawilżającego kremu.
Maseczka do cery tłustej
- ¼ kostki drożdży spożywczych,
- 1–2 łyżki wrzątku do sparzenia drożdży,
- kilka kropel soku wyciśniętego z cytryny.
Maseczka do skóry suchej:
- ¼ kostki drożdży spożywczych,
- 1 łyżka gorącego mleka,
- łyżka oliwy z oliwek.
Maseczka oczyszczająca:
- ¼ kostki drożdży spożywczych,
- 1–2 łyżki wrzątku.
Dobrym pomysłem może okazać się kąpiel w drożdżach, która umożliwi wchłonięcie składników przez całą powierzchnię skóry. Aby przygotować kąpiel należy rozpuścić rozkruszone drożdże w ciepłej wodzie, a następnie całość wlać do wanny z wodą, w której będziemy się kąpać.
Maseczki drożdżowe pomogą w uzyskaniu zdrowej cery i mocnych gęstych włosów, pod warunkiem, że będą stosowane regularnie. Przygotowując maskę, drożdże należy zabić sparzając je gorącą wodą lub mlekiem, a następnie połączyć z pozostałymi składnikami. Substancje mineralne i witaminy szybciej przemieszczą się do wnętrza organizmu przez skórę, która przed nałożeniem maseczki lub maski, zostanie lekko zwilżona wodą.
Maseczka z drozdzy jest super ja jeszcze do tych drożdży dodaję 2 jajka i sok z cytryny włosy są miękkie i mniej wypadają. Polecam
A dlaczego zawijamy drożdże do maseczki?
Myślę że z tym zwijaniem do miseczki chodzi o to by sobie nie zatkać kranu bo maseczka zasycha na twarzy..
Drożdże można również pić.. Ale po 2 próbach jednak wybieram maseczki.. 😋
A co jak zapach ogolnie odrzuca?
sa tez bezzpachowe kosmetyki ktore dzialaja na np tradzik i wlosy.
Bardzo czesto robiłam sobie jeszcze jakiś czas temu maseczkę drożdżową na trądzik i faktycznie działała pięknie. Później zaczęłam nakładać krem na trądzik, ale z drożdżami, więc cały czas korzystam z drożdży,
Dokladnie, rzeczy takie jak lukrecja, nagietek, fiołek, drożdże czy wyciąg z kory sie super sprawdzają w kremie na trądzik, przynajmniej mi fajnie usunelo sebum, nawilżyło i odzywilo skore.
A co dokładnie hamuje sebum w tym kremie? Ma ktos info?
Lukrecja, fiołek trójbarwny, drożdże.. Wszystkie te składniki mają bardzo dużo właściwości 🙂 Pominięto w sevolium też nanozłoto, miedź, cynk, a szkoda bo też dużo dobrego robią 🙂
te z kolei co robią o.O
a mogłabyś mi jakoś podpowiedzieć jak znaleźć ten krem? wyszukuje mi kilka taki z drożdżami widzę. nakładam drożdże już od dłużego i zaraz po nich jest ok ale nie nakładam ich codziennie ale jak jest opcja by dostac krem z nim w składzie to by był fajnie. poza tym jeszcze mam olejek laurowy i nakładam tonik naturalny z lawendą. myslisz, ze to ok?
drożdże w kosmetykach to jest cudo, bo faktycznie działają, ale nie drażnią nozdrzy 😉 ja sama też właśnie mam krem na trądzik z drożdżami, ekstraktem z lukrecji, nagietka i fiołka trójbarwnego. może to właśnie kwiatki tak ładnie pachną. ważne, że działa super i jak coś nowego wyskakuje to na prawdę sporadycznie. 🙂
a jaki dokładnie to krem? co on ma w sobie? działa?
Potwierdzam z czystym sumieniem, że drożdże w kosmetyce działają cuda. Od roku stosuje na moje długie włosy, które kiedyś były sianowate, a do tego cienkie. Nie muszę używać odżywek po każdym myciu włosów, bo są nawilżone od drożdży. Maseczka na twarz też zrobiła swoje. Mam cerę skłonna do alergii i podrażnień, każde kupno kosmetyku (niby te na moją cerę) na twarz powodowało ból i pieczenie twarzy, a przy tym wypryski. Oczyszczam maseczka z drożdży twarz a nawilzam olejem kokosowym i na tym koniec 🙂