Sucha, tłusta, naczynkowa, mieszana, alergiczna – domowe sposoby na każdą cerę
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Cera każdego z nas ma inne potrzeby. Jedni na mróz reagują zaczerwienieniem, inni bladością, jeszcze inni suchością i pieczeniem. Mały odsetek ludzi posiada skórę bezproblemową, poddającą się wszelkim zabiegom, bez mszczenia się w późniejszym terminie w postaci wyprysków, pękających naczynek czy zaskórników. Nie można się jednak załamywać – trzeba zacząć walczyć. Z każdym typem cery należy się obchodzić inaczej, jednak pierwszym, podstawowym krokiem do rozpoznania wroga, jest zapoznanie się z nim. Dlatego też polecam na początku rozpracować, który typ cery należy do nas.
Cera sucha, często się łuszczy, bywa zaczerwieniona i podrażniona. Bardzo dobrze wchłania nawilżające kosmetyki oraz olejki. Rzadko kiedy się błyszczy, zwykle nie towarzyszą jej zmiany trądzikowe.
Cera tłusta, nadwrażliwa na temperaturę, bardzo często się błyszczy, wydaje się ciężka i zmęczona. Reaguje na zmiany temperatury poprzez nadmierne przetłuszczanie się, często towarzyszą jej wypryski i zaskórniki oraz przebarwienia.
Cera naczynkowa, również wrażliwa na zmiany temperatury, towarzyszą jej liczne przebarwienia podskórne na twarzy i dekolcie. Zwykle jest cienka i wydaje się blada. Reaguje zaczerwienieniem podczas ekspozycji na słońce.
Cera mieszana, może posiadać cechy wszystkich rodzajów, w szczególności jednak towarzyszy jej przetłuszczanie się w sferze T (czoło, broda, nos), a przesuszanie na policzkach, szczęce i skroniach. Poddaje się wszelkim zabiegom, jednak jej pielęgnacja wymaga kompleksowego połączenia.
Cera alergiczna, wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Nie przepada za pielęgnacją kosmetykami drogeryjnymi, wymaga naturalnych składników. Często reakcją na niewłaściwy produkt jest zaczerwienienie, podrażnienie i szczypanie. Może także źle reagować na mróz, temperaturę lub zanieczyszczenie powietrza.
Jeśli udało Ci się już rozpoznać swój typ cery, przejdźmy teraz do pielęgnacji poszczególnych z nich. Skupię się głównie na pierwszych trzech, ponieważ cery mieszana oraz alergiczna posiadają cechy wszystkich typów, do nich trzeba odpowiednio połączyć elementy pielęgnacji wymienione przeze mnie poniżej.
Domowe sposoby na suchą skórę
Jest cerą wymagającą, potrzebuje stałego nawilżania i szczególnej opieki podczas nadchodzącej zimy. Idealnymi produktami dla niej będą takie, których celem jest nawilżenie, czyli olejki z awokado, migdałów, nagietka; naturalne kremy i dermokosmetyki (jak np. nawilżający krem Physiogel, produkty La Roche-Posay) oraz kremy z filtrem UV; maski domowe np. z miodu, jogurtu i płatków owsianych, awokado, ogórka, a także produkty dla dzieci do codziennej pielęgnacji – jak mydełka czy żele.
Jeśli chodzi o specjalistyczną pielęgnację w salonach, sprzymierzeńcami cery suchej będą wszelkie maski oraz ampułki nawilżające, sonoforeza i ultradźwięki. Bardzo ważnym elementem jest także ochrona skóry kremami o tłustej konsystencji przed ekspozycją na niską temperaturę. Wśród naturalnych produktów pochodzenia roślinnego wspomóc się możemy nagietkiem, prawoślazem, lnem i rumiankiem.
Domowe sposoby na tłustą cerę
Wydaje się być nie do pokonania, ale jednak tak nie jest. Cera tłusta wymaga częstego oczyszczania, by uwolnić zalegający w porach łój (sebum), gromadzący się nadmiernie w ciągu dnia i nocy. W tym celu należy używać delikatnych żeli myjących, takich jak np. wspomniany już wcześniej żel Physiogel, toników na bazie wody oczarowej lub różanej albo samodzielnie przygotowanych płukanek z ziół,.chociażby z pokrzywy. Pokrzywa bardzo pozytywnie wpływa na zmiany trądzikowe, zmniejsza stany zapalne, osusza, a także wspomaga regenerację i wzmacnia skórę. Tonik można bardzo prosto przygotować, zaparzając w szklance (250 ml) wody 4 torebki pokrzywy, i po ostygnięciu przelewając do odpowiedniego pojemnika. Należy przechowywać go w chłodnym miejscu nie dłużej niż 2 ‑ 3 dni.
Warto także mieć przy sobie zwykłe bibułki matujące, które w mig uporają się z problemem świecenia cery (np. bibułki Marion, ok. 5 zł), lub wchłaniający sebum bezbarwny puder bambusowy (np. FM ok. 18 zł).
Nie można także zapomnieć o odpowiednim nawilżaniu skóry przez używanie łagodnych olejków, np. olejku z czarnuszki, który również ma charakter przeciwzapalny oraz eliminuje zaskórniki i problemy skóry trądzikowej. Dodatkowo warto włączyć peelingi, by 2 ‑ 3 razy w tygodniu złuszczać skórę oraz oczyszczać ją z martwych komórek. Rewolucyjna może być także naturalna glinka zielona, która wspaniale odświeża skórę i natychmiastowo likwiduje wszystkie problemy, łącznie ze świeceniem i małymi zmarszczkami.
Wśród zabiegów specjalistycznych bardzo skuteczny będzie m.in: peeling kawitacyjny, ultradźwięki, eksfoliacja kwasami (np. migdałowym), a także wszelkie inne zabiegi, mające na celu zrewitalizować skórę, jak np. oksybrazja, mezoterapia z ampułkami czy masaże z użyciem olejków.
Cera tłusta jest wymagająca, jednak należy pamiętać o zasadzie umiarkowania: używać niewielkiej ilości produktów, oddzielnie od siebie oraz przeznaczonych do tłustej skóry. Jak ognia unikać tych na bazie alkoholu. Znaczenie ma także dieta, czyli omijanie potraw tłustych, ostrych, z dużą ilością szkodliwych składników oraz sztucznych dodatków.
Cera naczynkowa – domowe sposoby
Cera naczynkowa jest cerą bardzo wrażliwą i wymagającą właściwej opieki, ukierunkowanej na zapobieganiu nowym przebarwieniom i wzmocnieniu naczynek.
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest odpowiednia dawka witaminy C (większy nawet niż zalecany) oraz nieodzowne używanie kremów z wysokim filtrem (30 ‑ 50 UV). Wśród kosmetyków, które można stosować zależnie od charakteru skóry, należy się nastawić na odżywianie i ochronę oraz wzmacnianie. Bardzo polecane są kosmetyki z naturalną witaminą C (np. serum z witaminą C, Stara Mydlarnia), oraz olejki z ogórecznika, jojoba i z czarnuszki.
By zapobiegać pojawianiu się kolejnych naczynek, należy chronić skórę przed gwałtownymi zmianami temperatur, unikać sauny, długotrwałej ekspozycji na słońce, parówek oraz spożywania nadmiernej ilości alkoholu i ostrych potraw. Korzystne będzie natomiast spożywanie przez nas dużej ilości warzyw i owoców oraz dodatkowe dostarczanie witaminy C w postaci suplementacji (jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiedniego poziomu w pożywieniu).
Wśród zabiegów specjalistycznych wybór jest ogromny, jednak te, których należy unikać to m.in: mikrodermabrazja diamentowa, gruboziarniste peelingi chemiczne, ultradźwięki, eksfoliacje kwasami czy wszelkie podrażniające mechanicznie skórę, oraz eksponujące tkanki na wysoką temperaturę.
Z pomocą przy już widocznych naczynkach przyjść może nam elektrokoagulacja, której celem jest zamykanie i uszczelnianie pajączków. Zabieg ten nie jest bardzo drogi, może być jednak trochę bolesny, szczególnie jeśli mamy niski próg bólu. Przynosi on jednak bardzo pozytywne efekty, w szczególności jeśli po nim będziemy odpowiednio dbać o skórę oraz zapobiegać ponownemu pojawianiu się pajączków.
Podsumowując, każdy typ cery, posiada swoje szczególne cechy, o które odpowiednio należy dbać. Cera sucha wymaga intensywnego nawilżania, cera tłusta oczyszczania, natomiast cera naczynkowa, mieszana i wrażliwa odżywienia i regeneracji. Połączenie odpowiedniej, wykonywanej codziennie naturalnej pielęgnacji, a także zrównoważonego i prawidłowego odżywiania, może nie tylko wspomóc, ale nawet diametralnie zmienić stan naszej skóry. Pamiętajmy więc o tym podczas codziennych rytuałów, a nasza cera na pewno będzie nam wdzięczna.