Dieta wrzodowa – jadłospis, przepisy
Aktualizacja: 18 marca, 2024
Dyskomfort lub ból w nadbrzuszu o różnym stopniu nasilenia wraz z mniej lub bardziej nasilonymi objawami współtowarzyszącymi w postaci odbijania, zgagi, nudności, wymiotów, a nawet utraty masy ciała to obraz klinicznej manifestacji choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Kiedyś to właśnie żywienie stanowiło podstawę leczenia choroby, dziś odgrywa jedynie rolę wspomagającą farmakoterapię.
Dieta wrzodowa
Odpowiednio zaplanowane i urozmaicone żywienie jest niewątpliwie ważnym elementem wspomagającym farmakologiczne leczenie choroby wrzodowej, bowiem ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych.
Co pomaga, a co szkodzi, czyli 11 praktycznych wskazówek dla osób zmagających się z chorobą wrzodową.
- Posiłki spożywaj w spokojnej, przyjaznej atmosferze, bez pośpiechu i połykania dużych kęsów.
- Zadbaj o różnorodność posiłków. Spożywaj regularnie 5–6 niewielkich objętościowo posiłków, o stałych porach, przy czym ostatni z nich winien być spożywany nie później niż 2 godziny przed snem.
- Pamiętaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło pełnowartościowego białka zwierzęcego. Ilość białka powinna wynosić 1 g/kg masy ciała. Białko o wysokiej wartości biologicznej znajdziesz w chudym mięsie (cielęcina, królik, kurczak, indyk), rybach (dorsz, pstrąg, sandacz), słodkim mleku i jego przetworach oraz gotowanych na miękko jajach.
- Tłuszcze w diecie wrzodowej nie powinny dostarczać więcej niż 30 % jej wartości energetycznej. Nadmiar tłuszczu bowiem może powodować opóźnianie opróżniania żołądka, co niejednokrotnie bywa przyczyną występowania objawów dyspeptycznych [3]. W codziennym menu uwzględnij dobrej jakości tłuszcze (masło, oleje roślinne, wysokogatunkowe margaryny miękkie), z uwagi na ich hamujący wpływ na wydzielanie żołądkowe.
- Pamiętaj również o produktach bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w szczególności wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Znakomitym źródłem są ryby morskie i słodkowodne; oleje roślinne: oliwa z oliwek, olej lniany; siemię lniane.
- Unikaj produktów i potraw pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Wyeliminuj ze swojego jadłospisu:
- potrawy smażone, pieczone z dodatkiem tłuszczu;
- esencjonalne wywary mięsne lub z kości;
- wywary z silnie aromatycznych warzyw oraz grzybów;
- sosy przyrządzane na zasmażkach;
- kawę naturalną, mocną herbatę, kakao oraz napoje gazowane;
- produkty (mięso, ryby) wędzone i marynowane;
- napoje alkoholowe.
- Unikaj drażnienia termicznego zmienionej chorobowo błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. WAŻNE: Pamiętaj, iż zbyt gorące jak również zbyt zimne potrawy działają drażniąco na błonę śluzową żołądka.
- Unikaj drażnienia mechanicznego błony śluzowej żołądka poprzez wykluczenie z diety produktów dostarczających dużą ilość włókna pokarmowego (pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych). Źródłem błonnika powinny być młode, delikatne warzywa, dojrzałe owoce, delikatne pieczywo pszenne, drobne kasze (manna, kukurydziana, krakowska – gryczana łamana, wiejska – jęczmienna łamana). WAŻNE: Warzywa i owoce należy spożywać w formie gotowanej, a także w postaci musów, puree, przecierów, soków czy nektarów.
- Ogranicz spożycie soli kuchennej i ostrych przypraw (ocet, pieprz czarny, papryka ostra, chili, curry). Przygotowywane potrawy możesz wzbogacać dodatkiem łagodnych przypraw (wanilia, cynamon, sok z cytryny, koperek, natka pietruszki, kminek), suszonych bądź świeżych ziół. CIEKAWOSTKA: Zawarta w diecie sól może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka, zwiększając ryzyko wystąpienia różnego typu zapaleń [3].
- Nie zapomnij o nawodnieniu organizmu. Unikaj kawy naturalnej, mocnej herbaty oraz napojów gazowanych z niezliczoną gamą substancji dodatkowych. W zamian za to wybieraj wodę mineralną niegazowaną, słaby napar herbaty czarnej, herbatki owocowe, kawę zbożową z mlekiem, rumianek, babkę lancetowatą, zieloną herbatę oraz len mielony.
- Obserwuj reakcje swojego organizmu na poszczególne produkty. Tylko i wyłącznie w przypadku nasilenia objawów wyeliminuj pokarmy źle tolerowane. Pamiętaj jednak, iż każda dieta eliminacyjna może prowadzić do niedoborów i w tej sytuacji zasadna zdaje się być odpowiednio dobrana suplementacja. Kiedy ustąpią dolegliwości chorobowe, możesz wrócić do stosowania normalnej diety.
Dieta wrzodowa – jadłospis
Jadłospis dla osoby chorej powinien być przygotowywany indywidualnie, z uwzględnieniem zwyczajów żywieniowych oraz wyłączeniem produktów i potraw źle tolerowanych.
śniadanie:
- omlet z musem bananowym
- herbatka z rumiankiem
II śniadanie:
- chleb pszenny z masłem (1 kromka)
- polędwica drobiowa
- sałata zielona
- pomidor bez skórki
- len mielony ( 1 szklanka)
obiad:
- zupa krem z dyni
- kulki ryżowe z koperkiem
- pulpety z indyka w delikatnym sosie koperkowym z dodatkiem śmietanki
- sałatka z gotowanych buraków
podwieczorek:
- pieczone jabłko
- woda mineralna niegazowana
kolacja:
- chleb pszenny (2 kromki)
- serek homogenizowany naturalny z dżemem morelowym
- słaba herbata z łyżeczką miodu
Uwagi: Temperatura napoju nie powinna przekraczać 40 ◦C.
Dieta wrzodowa – przepisy
Sztuka kulinarna w chorobie wrzodowej powinna obejmować zastosowanie odpowiednich technik kulinarnych dozwolonych w diecie łatwo strawnej (gotowanie na parze lub w wodzie; przecieranie, miksowanie, pieczenie w folii aluminiowej, rękawie bądź pergaminie, dodawanie do potraw tłuszczu po ich przyrządzeniu) z wykluczeniem smażenia, grillowania i tradycyjnego pieczenia z dodatkiem tłuszczu.
Ryba na obiad?
Ryby z uwagi na obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych także w diecie wrzodowca powinny znaleźć miejsce w codziennym menu. Jednakże w tym przypadku zalecane są ryby chude, takie jak: dorsz, flądra, pstrąg, sola. Propozycję wykorzystania tego cennego „pokarmu dla mózgu” zamieszczono poniżej.
Składniki:
- 1 filet świeżego dorsza
- szczypta soli
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- koperek
Przygotowanie:
Filet osuszyć, ułożyć na folii aluminiowej. Następnie oprószyć solą, skropić sokiem z cytryny, polać oliwą z oliwek i posypać koperkiem. Zapakować starannie w folię aluminiową, po czym odstawić do lodówki na około godzinę. Rybę piec w piekarniku w temperaturze 180ᵒC przez okres 20 minut. Podawać z ziemniaczano-marchewkowym puree.
A może coś słodkiego?
W diecie wrzodowej niestety odpadają ciasta z kremem, torty, ciasta francuskie i czekolada. Jednak każdy ma ochotę na osłodę życia na przykład poprzez ujęcie zdrowej alternatywy w swoim jadłospisie.
Składniki:
- ½ szklanki ryżu białego
- 2 jabłka
- 1 łyżeczka masła
- cynamon
Przygotowanie:
Jabłka umyć pod bieżącą wodą, następnie obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o dużych oczkach, po czym rozgnieść z odrobiną wody. Całość doprawić szczyptą cynamonu.
Ryż ugotować zgodnie z instrukcją, podaną przez producenta na opakowaniu. Ciepły ryż wymieszać z masłem i uformować małe kuleczki. Cały talerzyk wypełnić musem jabłkowym, na środku ustawić 3 kuleczki ryżowe. Podawać na ciepło. Mus jabłkowy można zastąpić musem bananowym bądź morelowym ze szczyptą wanilii.
Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy jest jedną z częstszych chorób przewodu pokarmowego i nadal pozostaje problemem współczesnej medycyny. Jakkolwiek w leczeniu tego schorzenia prym wiedzie farmakoterapia, niezaprzeczalnie istotną rolę odgrywa właściwe żywienie, a także unikanie czynników ryzyka (palenie papierosów, alkohol, stres, leki uszkadzające błonę śluzową – NLPZ).
Literatura:
- Jarosz M.(red) 2012. Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.
- Mach T., Zwolińska – Wcisło M., Pałka M. 2016. Zasady postępowania w dyspepsji, chorobie wrzodowej i infekcji Helicobacter pylori. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz European Society for Primary Care Gastroenterology (ESPCG). Wytyczne zalecane przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, Kraków.
- Rowicka G., Czajka M. 2011. Znaczenie diety w profilaktyce i leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Medycyna Rodzinna, 1, 15-18.
- Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D. 2014. Dietoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
Mam chorobę zaladka,co by mi pani doradziła ????
Nie powinno byc pomidorow
Witam mój synek ma chory żołądek co by mi Pani doradziłaś w sprawie jego posiłków