Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – zasady, produkty zalecane i zakazane, efekty

16 18 20

Woreczek żółciowy stanowi element układu pokarmowego, w którym gromadzona jest wyprodukowana w hepatocytach wątroby, żółć. Żółć składa się głównie z cholesterolu, kwasów żółciowych oraz lecytyny, które występują w odpowiedniej proporcji względem siebie. Zadaniem żółci jest emulgowanie tłuszczów dostarczanych z pożywieniem, dzięki czemu tłusty pokarm jest trawiony, a energia uwolniona. Po resekcji pęcherzyka, w organizmie nie ma miejsca na gromadzenie nadmiaru żółci, w związku z czym dieta po zabiegu powinna być łatwostrawna i niskotłuszczowa.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Do resekcji woreczka żółciowego może dojść w przypadku rozwoju chorób np. kamicy woreczka żółciowego. Zabieg polega na laparoskopowym wycięciu woreczka, po wykonaniu trzech małych otworów w powłokach jamy brzusznej. Zabieg nie należy do bardzo inwazyjnych, toteż najpóźniej po trzeciej dobie pacjent wraca do domu. W związku z brakiem organu, który służy do przetrzymywania nadmiaru wytworzonej żółci, należy stosować dietę łatwostrawną (niskobłonnikową) z ograniczeniem tłuszczu, potocznie znaną jako dieta wątrobowa.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – zasady

 1. Dieta przez pierwsze pięć dni po zabiegu jest zróżnicowana pod względem konsystencji posiłków. W kolejnych dniach należy stosować się do poniższych zaleceń.
 2. Dieta ma na celu dostarczenie niezbędnej ilości energii, składników mineralnych oraz witamin. Powinna być możliwie jak najlepiej zbilansowana pod względem składników odżywczych, by nie dopuścić do niedożywienia.
 3. Posiłki powinny być małej objętości w ilości ok. 56 dziennie, spożywane często, co mniej więcej 23 godziny. Zaleca się spożywanie posiłków ciepłych, natomiast ograniczenie/wykluczenie posiłków zimnych.
 4. Techniki wykorzystywane do obróbki technologicznej to gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, pieczenie bez dodatku tłuszczu, duszenie w sosach własnych. Zdecydowanie należy wykluczyć smażenie na tłuszczu i grillowanie.
 5. Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe białko oraz węglowodany, natomiast ograniczać spożywanie tłuszczu zawartego w produktach (tłuste mięsa, sery podpuszczkowe, topione, tłusty nabiał) oraz dodawanego w postaci olejów, śmietany, masła, smalcu itp.
 6. Wykluczenie produktów bogatych w błonnik pokarmowy: surowych warzyw, produktów pełnoziarnistych.
 7. Wykluczenie produktów kwaśnych – kwaszone warzywa.
 8. Wykluczenie używek w postaci mocnej kawy, herbaty czarnej, alkoholu, papierosów.
 9. Zaleca się spożywanie chudych mięs, chudych ryb oraz chudego nabiału (do 2% zawartości tłuszczu) o naturalnym smaku.
 10. Nie zaleca się ostrych przypraw oraz mocnego doprawiania potraw, również dosalania czy dosładzania potraw.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – produkty zalecane i zakazane

Produkty zalecane:

 • Mięsa: indyk bez skóry, drób bez skóry, sporadycznie chuda wołowina, cielęcina czy jagnięcina, chude wędliny drobiowe i cielęce;
 • Chude ryby: dorsz, karp, pstrąg, leszcz, okoń, sola, sandacz, szczupak, miruna;
 • Jaja – dopuszcza się wyłącznie białko;
 • Nabiał do 2% zawartości tłuszczu o naturalnym smaku: mleko, twaróg, jogurt;
 • Pieczywo pszenne, sucharki, wafle, makarony jasne pszenne, biały ryż, drobne kasze krakowska, perłowa jęczmienna, kuskus, jaglana, płatki ryżowe i jaglane. Suche produkty zbożowe ugotowane po miękkości, nie „aldente”;
 • Tłuszcze w niewielkich ilościach, równomiernie rozłożone w posiłkach: masło 82% lub śmietankowe, olej kukurydziany, rzepakowy;
 • Owoce wyłącznie dojrzałe, spożywane bez skóry i najlepiej po obróbce termicznej: pieczenie, gotowanie;
 • Warzywa gotowane, pieczone, bez skóry. Po obróbce termicznej nie wymagającej dodatku tłuszczu;
 • Przyprawy: wyłącznie łagodne tj. koperek, kminek, wanilia, tymianek, majeranek, bazylia, cynamon, sok z cytryny;
 • Napoje: woda średnio zmineralizowana, lekkie buliony, słabe napary herbat, słaba kawa, kompoty;
 • Słodycze: budyń na chudym mleku, kisiel, drożdżowe ciasto, herbatniki, dżem, miód, cukier gronowy, sporadycznie słabe kakao;

Produkty niezalecane:

 • Mięsa: tłuste części mięsa, wieprzowina, boczek, smalec, karkówka, baranina, gęsina, mięso kacze, podroby, pasztety, tłuste wędliny;
 • Ryby tłuste: węgorz, halibut, śledź, łosoś, przetwory rybne, koreczki, konserwy rybne wędzone;
 • Tłusty nabiał powyżej 3% zawartości tłuszczu: tłuste mleko 3,2%, sery podpuszczkowe, topione, twaróg tłusty i śmietankowy, sery solone i wędzone, kwaśne mleko, sery pleśniowe i serki kanapkowe do smarowania, serek homogenizowany, produkty mleczne słodzone;
 • Pieczywo razowe z pełnego przemiału, pieczywo świeże, pieczywo graham, ciemne makarony, brązowy ryż, grube kasze pęczak;
 • Tłuszcze: smalec, łój wołowy, boczek, słonina, niskiej jakości margaryny i tłuszcze roślinne;
 • Owoce: twarde, niedojrzałe w skórce, szczególnie gruszki;
 • Warzywa: twarde, niedojrzałe, nieugotowane warzywa korzeniowe (po ugotowaniu można spożywać), ponadto wszystkie odmiany kapusty, papryka, szczypior, cebula, ogórki, brukselka, rzodkiew, chrzan, warzywa z zasmażkami, warzywa konserwowane octem, warzywa kiszone, smażone warzywa;
 • Suche rośliny strączkowe należy wykluczyć wszystkie;
 • Przyprawy ostre i kwaśne: ocet, papryka chilli, papryka, pieprz, musztarda, chrzan, keczup;
 • Napoje: mocne napary herbat, mocna kawa, słodzone napoje, słodzone napoje gazowane, alkohol, mocne kakao;
 • Słodycze: pieczywo cukiernicze z dodatkiem kremów na bazie śmietany i masła, ciężkie namaczane torty, ciasteczka, ciastka, batoniki czekoladowe, cukierki, chałwa, słodycze bogate w tłuszcz.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – efekty

Stosowanie się do zaleceń dla diety łatwostrawnej z ograniczoną podażą tłuszczu wspomoże rekonwalescencję po przebytym zabiegu oraz nie będzie powodowała nadmiernego obciążenia układu pokarmowego, a w efekcie, pacjent szybko będzie mógł powrócić do normalnego, zwyczajowego żywienia.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – długość stosowania

Dieta po wycięciu woreczka żółciowego w ciągu pierwszych pięciu dób po zabiegu jest zróżnicowana pod względem konsystencji i wyboru produktów. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń, gdyż warunkuje to szybki powrót do normalnego żywienia już po około miesiącu po zabiegu.

Dzień 1 – dieta płynna, oparta na nawadnianiu organizmu lekkimi naparami herbat i ziół.

Dzień 2 – dieta płynna wzmocniona, polegająca na spożywaniu lekkich kleików ryżowych oraz nawadnianiu organizmu.

Dzień 3 – dieta płynna wzmocniona. Nawadnianie lekkimi naparami ziół, spożywanie lekkich zup jarzynowych z dodatkiem makaronu, ryżu oraz dobrze ugotowanych warzyw i chudego mięsa.

Dzień 4 – dieta papkowata oparta na spożywaniu posiłków zmielonych, np. kremy warzywne, kremy mięsne, pasty warzywne i mięsne, dobrze ugotowane makrony pszenne.

Dzień 5 – wprowadzenie diety łatwostrawnej, niskotłuszczowej i stosowanie jej przez około 1 miesiąc. Następnie stopniowy powrót do poprzednich nawyków żywieniowych, o ile były one zgodne z zaleceniami zdrowego żywienia.

Dieta po resekcji woreczka żółciowego powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, być smaczna dla pacjenta oraz możliwa do realizacji pod względem finansowym i dostępnych produktów. Stosowane techniki powinny odpowiadać tym, które zalecane są w diecie łatwostrawnej, a dodatkowym wymogiem jest ograniczona podaż tłuszczu, który powinien być równomiernie rozłożony na poszczególne 56 posiłków dziennie. Stosowanie diety powinno polepszyć jakość życia chorego i wspomóc szybki powrót do zwyczajowego żywienia sprzed zabiegu wycięcia woreczka żółciowego.

Literatura:

 1. Zalecenia dietetyczne po usunięciu pęcherzyka żółciowego – dieta wątrobowa – IP- RUM 1 PPO 2-d.w.-wyd.2
 2. „Dieta niskotłuszczowa” Szpital Uniwersytecki w Krakowie
 3. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie człowieka zdrowego i chorego, PZWL, 2014. 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – zasady, produkty zalecane i zakazane, efekty - 3.5/5. Oddano 469 głosy.
Autor artykułu:
Martyna Jaros
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.

Opinie

 • Avatar
  helena 09.01.2018, 4:05

  bardzo zrozumiale opracowana napewno godna zastosowania

  Odpowiedz
 • Avatar
  E.S 10.04.2018, 9:28

  Napisane wszystkim jak trzeba !

  Odpowiedz
 • Avatar
  gudrun 06.05.2018, 1:50

  W pierwszym dniu po zabiegu na Klinice otrzymałam przyzwolenie na zjedzenie banana, gdyż miałam nieducukrzenie, a na drugi dzień po zabiegu otrzmałam zupę(wodnistą i bez śmietany) oraz rybę na parze oraz ziemniaki i marchewkę.
  Jestem dwa tygodnie po, piję herbaty, kawę, jem szynki, surowe warzywa i owoce.unikam smażonych mięs, tłustych wędlin- organizm sam je odrzuca, ale np. chętnie przyjmuje rzodkiewkę, pomidora, nawet serek z czosnkiem- mam infekcję ropną i prawdopodobnie dlatego. Oczywiście bardzo ostrożnie próbuję i w niewielkich ilościach.
  Nadmienie, że z Kliniki wyszłam bez jednej wskazówki, co do żywieniapo zabiegu.

  Odpowiedz
 • Avatar
  barbara2963 12.05.2018, 5:17

  Bardzo solidna i rzeczowa instrukcja .Przywiozłam męża po usunięciu pęcherzyka żółciowego i chciałam sie dowiedzieć co i jak może jeść. Nie trafia się za często tak dostępnie i profesjonalnie opracowanej diety dla rekonwalescenta.Podano dokładnie wszystkie aspekty,włącznie ze stosowaniem używek i innych szczegółów pomijanych w innych opisach. Pani Martynie Jaros życzę wielu sukcesów i zadowolenia z pracy propagującej zdrowy i leczniczy tryb żywienia Polaków.

  Odpowiedz
 • Avatar
  Ewa 07.06.2018, 1:15

  Jestem po laparoskopii woreczka i przy wypisie dostalam szczegółową instrukcje diety

  Odpowiedz
  • Avatar
   Liliana Sokolowska 22.03.2019, 1:29

   Witam, jesli Pani dostala taka diete po zabiegu, czy moglabym prosic o przeslanie? Ja niestety nie dostalam zadnej wskazowki I sama szukam, ale widze, ze sa rozne opinie o tym, co mozna jesc.

   Odpowiedz
 • Avatar
  Nunosław 12.06.2018, 11:50

  Dziękuję za zrozumiały dla mnie opis diety. Jestem po usunięciu woreczka żółciowego i miałem bardzo blade pojęcie co wolno a co nie wolno jeść. O mało co nie umarłem z głodu! Jeszcze raz dziękuję za rzeczowy i zrozumiały opis.

  Odpowiedz
 • Avatar
  Anna 19.06.2018, 6:09

  Super przydatna informacja. Niestety w szpitalu tylko info – dieta niskotłuszczowa ?
  DZIĘKUJE!

  Odpowiedz
 • Avatar
  norbi 18.10.2018, 7:44

  Jestem 10 dni po wycięciu woreczka. Po tygodniu jadłem normalnie (bez grilla itp) po 10 dniach zrobilem Jacka Danielsa na lodzie…wszystko Ok…Bzdury piszą, straszą itp…Jest ok..

  Odpowiedz
  • Avatar
   Beata 16.02.2019, 4:52

   Moze dla Pana to sa bzdury, ale nie nalezy z gory krytykowac wszystkiego, bo wlasnie wszystko jest wzgledne. Ja mialam operacje woreczka robiona laparaskopowo ponad 15 lat temu i musze diete stososwac do konca zycia. Jest to bardzo trudne, ale gdy zrobie tylko maly „odskok” od diety np. kawalek czekolady lub moja ukochana bita smietana (tego najbradziej mi zal 🙁 ) to od razu mam konsekwencje tzn. taki sam bol jakbym miala woreczek, mdlosci, a po czekoladzie i np. lodach dodatkowo potworny bol ( prawie jak przy ataku) pod zebrami i pod lopatka z prawej strony oczywiscie oraz „rwanie” prawej reki. NIC nie pomaga, tylko picie slabej herbaty i lezenie z termoforem bez ruchu.
   Gdy przesadzenie bylo „ostre” np. moje ulubione ciastko – ptys to kryzys moze trwac 3-4 dni…
   I co mam sie zabic ???

   Odpowiedz
  • Avatar
   stanb 46 03.07.2019, 6:16

   masz racje widocznie nie kazdy ma taki sam organizm ja po 2 tygodniach jadlem z grila co popadlo nawet boczek popilem piwem i czekalem z niepokojem co sie bedzie dzialo i co wszystko bylo w porzadku

   Odpowiedz
  • Avatar
   floczo 26.05.2020, 4:54

   Stary jak tyś mnie ucieszył swoją odpowiedzią. Jestem 17 dni od zabieg i jak a.mną chodzi łycha z lodem:)

   Odpowiedz
 • Avatar
  Jola 16.12.2018, 3:52

  W szpitalu następnego dnia po usunięciu woreczka spodziewałam się, że dostanę jakieś kleiki, rozmoczone suchary, itp. Nic podobnego. Na śniadanie bardzo rzadka przetarta zupa warzywna, na obiad puree ziemniaczane i porcja gotowanego mięsa w sosie plus jakaś kolejna zupa, na kolację dwie kromki chleba, dwa plastry wędliny i masło do posmarowania chleba. Kolejnego dnia na śniadanie były podobne kanapki i zupa mleczna. Z zupy mlecznej zrezygnowałam, bo nie lubię. Dalej już było podobnie. W zasadzie od razu normalne lekkostrawne jedzenie i bez żadnych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 • Avatar
  isia 29.01.2019, 3:40

  Dziękuję bardzo, uważam że to najlepiej napisany artykuł na temat diety po cholecystektomii, jasno i zrozumiale napisane ZA i PRZECIW i co najważniejsze wskazówki jak ma wyglądać żywienie pierwsze dni po zabiegu, czego zabrakło mi w wypisie szpitalnym. Tylko nie rozumiem, dlaczego cały czas używa się terminologii ” woreczek” jeszcze ktoś pomyśli, że pęcherzyk żółciowy to coś innego.

  Odpowiedz
 • Avatar
  jurek 30.01.2019, 7:37

  Czy owoce z puszki, ananas, brzoskwinia po miesiącu można już jeść.??

  Odpowiedz
 • Avatar
  rak marzena 10.02.2019, 11:18

  13 lutego bede miala usuniety woreczek zolciowy; bardzo mi pomogly opinie i dieta; mam nadzieje ze wszysko bedzie dobrze; podziele sie swoimi spostrzezeniami. pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Avatar
  Lila 21.06.2019, 9:28

  Witam, jako ciekawostke napisze Panstwu, iz dwa tygodnie temu mialam operacje usuniecia laparoskopowo pecherzyka zolciowego w szpitalu w Niemczech, gdzie mieszkam. Lekarz jeszcze przed operacja zapytany przeze mnie powiedzial mi, ze nie ma zadnej szczegolnej diety po tej operacji, co mnie niezmiernie zdziwilo. Przez caly pobyt w szpitalu (2 doby) nie dostalam zadnej wskazowki co do odzywiania jak rowniez na wypisie nie znalazly sie zadne informacje na ten temat. Ponadto, pierwszego ranka po operacji przyniesiono mi na sniadanie kromke chleba z paczki z bardzo niskiej jakosci tlusta wedlina i zoltym serem, do tego bulke, niskiej jakosci dzem i maslo. Pani przynoszaca jedzenie, upewnila sie, spogladajac w kartke i powiedziala: ” Tak, pani moze jesc wszystko”. Na obiad dostalam kurczaka ale SMAZONEGO z gotowana marchewka i ryzem, a do obiadu dolaczony byl na deser…. pudding czekoladowy z bita smietana (taki z marketu, w skladzie same E…). Bylam niezmiernie zdziwiona, a nawet zszokowana i jestem do dzisiaj. Nie zjadlam tych rzeczy, bo to byla zdecydowana przesada jak dla mnie, ale z porownujac – na polskich stronach widze tendencje w druga strone – ze nie mozna jesc nic. Ja chyba mam szczescie, bo nie zaobserwowalam u siebie zadnych wiekszych dolegliwosci (poza okropnymi bolami przy oddychaniu przez pierwszy tydzien powodowanymi gazem wprowadzonym podczas operacji). To dopiero dwa tygodnie, a jem tak praktycznie normalnie (oczywiscie pomijam kawe, alkohol i bita smietane;), ale jem i surowe warzywa i wszystkie owoce i czekolade, owsianke, mocna herbate, zdarzylo mi sie juz zjesc w tym czasie zarowno cos smazonego i cos ostrego bedac w restauracji. Dlatego mysle, ze to troszke kwestia indywidualna, ale oczywiscie dla naszego zdrowia, nie tylko z powodu pecherzyka zolciowego lub jego braku – powinnismy odzywiac sie w miare mozliwosci lekkostrawnie 🙂

  Odpowiedz
 • Avatar
  Sylwia 01.07.2019, 11:12

  A jak wygląda dieta po usunięciu pęcherzyka kiedy pacjent choruje na cukrzycę typu 1?

  Odpowiedz
 • Avatar
  Anna 06.02.2020, 10:15

  Szkoda że dopiero teraz natrafiłam na ten artykuł,a jestem 3 tygodnie po usunięciu pęcherzyka żółciowego.Bardzo przydatne, rzeczowe wskazówki.Wsszystko można zrozumieć i zastosować się do tego.?

  Odpowiedz
 • Avatar
  Janek 1940 15.05.2020, 1:50

  Jestem 5 lat po operacji usunięcia woreczka. Zmiany dietetyczne wprowadzałem stopniowo od ścisłej diety .Obecnie jem wszystko nawet czosnek,bigos .Piję piwo ,wódkę ,wino ale naprawdę w śladowych ilościach .Ważne jest spożywanie jednorazowych niewielkich ilości pożywienia przy większych porcjach zdarza mi się niestrawność. Od czasu do czasu przed snem wypijam napar z kocanki. Według mnie wszystko zeży od osobniczych cech . Zalecam ostrożność przy wprowadzaniu nowych potraw ! Jestem
  po 80

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone