Dieta abs – efekty diety, opinie i przepisy
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Autorem książki „Dieta abs” jest David Zinczenko – amerykański biznesmen, publicysta i osobowość telewizyjna. Znany jest z pracy dla takich czasopism jak Men’s Health, Women’s Healht, czy Men’s Fitness, a także stacji telewizyjnej ABC News. Jest autorem wielu książek – w tym bestsellerów dotyczących dietetyki, mimo że dietetykiem nie jest. Pośród tytułów można znaleźć bardzo krzykliwe pozycje, takie jak The Super Metabolism Diet; Zero Sugar Diet; Zero Belly Cookbook, czy cała seria Eat this, Not that!
Dieta abs
Dieta abs nie zakłada „liczenia kalorii”, jako najważniejszego narzędzia do optymalizacji sposobu żywienia. Według tego systemu spożywać należy 6 posiłków dziennie. Uzasadniane jest to tym, że „mózg nie będzie czuł głodu”, bo organizm będzie cały czas karmiony. Ponadto pojawia się tutaj nieśmiertelny mit „rozpędzonego metabolizmu” przez większą częstotliwość konsumpcji pożywienia.
Poza nie do końca uzasadnionym narzucaniem ilości posiłków, dieta abs zakłada wysokie spożycie pełnowartościowych białek, błonnika oraz niskoprzetworzonych źródeł tłuszczów, co faktycznie może mieć wpływ na uczucie sytości po spożyciu. Warto jednak zauważyć, że większość diet zakłada wykluczenie przetworzonej żywności na korzyść produktów uznawanych za zdrowsze, zatem nie powinno to być traktowane jako zaleta, lecz podstawa.
Dieta abs – efekty
W zależności od płci, wieku, parametrów antropologicznych, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej efekty mogą się znacznie różnić. Dla osoby skrajnie zaniedbanej, otyłej, chronicznie spożywającej nadmiar kalorii, można się spodziewać efektów spektakularnych i niemal natychmiastowych – organizm pod wpływem restrykcji kalorii i zwiększonej podaży produktów pełnowartościowych, składników mineralnych i witamin niemal zawsze reaguje „pobudzeniem” metabolizmu.
Dieta abs – opinie
Dieta abs na szczęście nie zakłada drastycznego ograniczania kalorii, lecz dostosowania podaży kalorii i składników odżywczych do własnego zapotrzebowania. Dieta abs, która jest skomponowana z niskoprzetworzonych produktów o wysokiej wartości odżywczej z pewnością zasługuje na dobrą opinię. Wątpliwości może budzić jednak zalecana częstotliwość spożywania posiłków.
Osoby, które nie potrafią prawidłowo oszacować wartości energetycznej każdego z 6 posiłków i odnieść wyniku do swojego zapotrzebowania lub osoby u których występują zaburzenia sygnalizacji komórkowej dotyczącej głodu i sytości, mogą mieć problem z autoregulacją wielkości porcji. Przy dużej ilości spożywanych posiłków dziennie nawet niewielkie niedoszacowanie kaloryczności dania może poskutkować dosyć dużym wzrostem całkowitej podaży kalorii. Na przykład spożywając około 40 kcal za dużo (np. łyżka mąki pełnoziarnistej, 1/3 szklanki soku jabłkowego, ½ jajka) na każdy posiłek na koniec dnia może się okazać, że dodatkowo zjedzona została równowartość energetyczna czekoladowego batona (około 240 kcal).
Dieta abs – przepisy
Składniki:
- kromka chleba żytniego na zakwasie;
- pół dużej piersi kurczaka;
- pół pomidora;
- gruby plaster sera mozarella.
Sposób przygotowania: filet z piersi kurczaka należy pokroić na cieńsze plastry, przyprawić ulubionymi przyprawami i piec na papierze do pieczenia przez około 15 minut w temperaturze około 180 stopni Celsjusza. Następnie na kurczaku należy ułożyć cienkie plastry pomidora oraz mozzarellę i piec przez kolejne 15 minut. Pod koniec pieczenia kurczaka, można również podpiec przez 2–3 minuty chleb, aby był bardziej chrupki. Do kanapki podać można pół szklanki soku ananasowego. Takie danie razem z sokiem będzie miało około 360 kcal, 38 g białka, 35 g węglowodanów, 4 g błonnika i tylko 7 g tłuszczu.
Składniki:
- 150 g jogurtu naturalnego;
- 30 g izolatu białka serwatki;
- 10 g płatków jaglanych;
- 10 g otrębów pszennych;
- 10 g mielonych nasion lnu;
- 10 g kakao;
- 150 g mrożonych wiśni.
Sposób przygotowania: jogurt należy dokładnie rozmieszać z odżywką białkową i kakao, a następnie dodać płatki, otręby i len, wymieszać, po czym dodać na wierzch mrożone wiśnie i odstawić na około pół godziny. Po tym czasie dodatki zbożowe napęcznieją, a wiśnie lekko się rozmrożą i wypuszczą trochę soku, co doda daniu atrakcyjności smakowej. Posiłek taki dostarczy około 430 kcal, 39 g białka, 49 g węglowodanów, 7 g błonnika i 12 g tłuszczu.
Dieta abs może przynieść korzyści zdrowotne i sylwetkowe pod warunkiem, że kaloryczność każdego posiłku z osobna będzie restrykcyjnie kontrolowana. Dla większości osób jednak gotowanie i spożywanie 6 posiłków dziennie może przysporzyć więcej problemów i kilogramów, aniżeli mniejsza ilość posiłków. Komercyjne diety, które powstają w celu sprzedaży książki, nie powinny być tak mocno nagłaśniane, a ich słabe strony powinny być wyraźniej podkreślane. Osoby zdesperowane, które nie mogą sobie poradzić z utratą masy ciała próbując „na siłę” dostosować się do danego „modnego” modelu żywienia. W ten sposób mogą niepotrzebnie namnożyć sobie stresów związanych z przygotowywaniem diety. Jak powszechnie wiadomo – stres jest wrogiem każdej diety i może znacznie ograniczyć efekty.