Czy wiesz ile kalorii spalasz podczas codziennych czynności?

16 18 20

Sprzątanie, odkurzanie czy mycie naczyń to domowe obowiązki, które raczej nie należą do przyjemnych. Jednak myśląc o nich w kategorii „ćwiczeń” i wykonując je z myślą, iż z każdą minutą pozbywamy się niechcianych kalorii, mogą stać się znacznie przyjemniejsze.

Ile kalorii spalimy biegając, a ile podczas odkurzania. Ile jeżdżąc na nartach, a jak dużo podczas mycia okien czy podłóg? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Ile kalorii spalamy podczas ćwiczeń fizycznych?

Wiadomo, że sport to zdrowie. Przy okazji nabieramy kondycji fizycznej i cieszymy się zgrabną sylwetką. Ilość spalanych kalorii zależy od wieku, płci i masy ciała, a także od czasu i tempa wykonywanej przez nas czynności. Naszą motywacją do ćwiczeń często jest świadomość spalanych kalorii. I tak podczas intensywnego treningu możemy spalić nawet do 1000kcal. Bieganie pozwala nam na spalenie około 540 kcal/h, pływanie 468 kcal/h, aerobik 300 kcal/h, a podczas zimowych szaleństw na nartach około 438 kcal/h. Natomiast jazda na rowerze pozwoli na zgubienie około 600 kcal przy 20km/h.

Ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności?

Mało kiedy utożsamiamy czynności dnia codziennego z możliwością spalenia nadwyżki kalorii. A jednak świadomość tego, że obowiązki domowe mogą przyczynić się do posiadania ładniejszej sylwetki, może umilić nam czas i sprawić, że nie będą to tylko nieprzyjemne czynności, a sposób na codzienne „ćwiczenia”. Nasz dom to prawdziwa siłownia. Wystarczy, że sięgniemy po mopa, odkurzacz czy ścierkę zamiast sztangi, by spalić trochę kalorii i wyrobić mocne mięśnie. Podczas godziny odkurzania możemy spalić nawet 135 kcal. Trochę mniej energii wykorzystamy na pranie ręczne (około 150 kcal). Podczas mycia okien czy szorowania podłogi spalimy aż 213 kcal. Mało kto wie, że podczas snu również spalamy kalorie. Nasz organizm potrzebuje energii, by się zregenerować i odpocząć. Na to wykorzystujemy nawet 70 kcal. Podczas tak prostej czynności jak pisanie wiadomości tekstowych możemy spalić do 40 kcal/h. Natomiast kiedy wracamy z zakupów, a mieszkamy na ostatnim piętrze wysokiego bloku, podczas intensywnego wchodzenia po schodach możemy spalić do 850 kcal/h!

Wystarczy, że sięgniemy po mopa zamiast sztangi, by spalić trochę kalorii i wyrobić mocne mięśnie.

Wystarczy, że sięgniemy po mopa zamiast sztangi, by spalić trochę kalorii i wyrobić mocne mięśnie.

Ile kalorii dziennie spalamy?

Codziennie spalamy kalorie, czerpiemy energię z pożywienia, które dostarczamy naszemu organizmowi na zadania przez nas wykonywane. W naszym ciele zachodzi wiele procesów metabolicznych, na które potrzebujemy energię. By dowiedzieć się, ile na co dzień spalamy kalorii, należy obliczyć podstawową przemianę materii PPM oraz ponadpodstawową przemianę materii, w której skład wchodzi swoiste dynamiczne działanie pożywienia oraz ilość energii zużytej podczas codziennych zajęć. I tak PPM/dobę obliczamy = 1kcal*24h*masa ciała. Wartość PPM oznacza ilość zużywanej energii na podstawowe procesy życiowe jak oddychanie, pracę układu pokarmowego, serca, układu nerwowego, krążenie krwi, a także na utrzymanie stałej temperatury ciała. Im nasza codzienna aktywność fizyczna, poczynając od spraw domowych kończąc na sportach, jest większa, tym więcej energii musimy spalić i tym więcej spalamy kalorii. Aby określić całkowity metabolizm na dobę mnożymy 24h przez naszą masę ciała oraz przez współczynnik aktywności fizycznej (1,4 – 1,5 dla osób o małej aktywności fizycznej; 1,7 dla osób z umiarkowaną aktywnością fizyczną oraz 2,0 dla osób z dużą aktywnością fizyczną jak sportowcy).

Nie tylko intensywne ćwiczenia fizyczne, godziny spędzone na siłowni czy basenie pozwolą nam na spalanie kalorii. Każda czynność, którą wykonujemy niesie za sobą spalanie energii. Warto wiedzieć jaka czynność pochłania daną ilość kalorii. Jedne prace są bardziej wymagające, drugie mniej, ale dobrze uświadomić sobie, że nasze ciało pracuje 24 h/dobę.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Czy wiesz ile kalorii spalasz podczas codziennych czynności? - 4.1/5. Oddano 126 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

 • Monika 18.01.2016, 4:13

  Bardzo dobre porady.

  Odpowiedz
 • Monika 18.01.2016, 4:16

  Fajne ale ja to wszystko wiem napiszcie coś innego proszę.

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 18.01.2016, 5:07

   Na naszym portalu znajdziesz setki innych artykułów z dziedziny zdrowego stylu życia. Zależnie od tematyki, która Cię interesuje mogą być to artykuły poświęcone np. dietetyce czy aktywności fizycznej. Np. Czy wiesz, który rodzaj treningu lepiej spala tłuszcz? Jeśli nie, zapraszamy do lektury artykułu Interwały kontra aeroby – zobaczmy co skuteczniej spala tłuszcz

   Odpowiedz
 • Monika 28.02.2016, 1:46

  całkiem dobre dzięki.

  Odpowiedz
 • Odpowi Adam 24.07.2019, 12:20

  Piszac SMS spala sie mniej kalorii niz spiac??

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone