Czosnek niedźwiedzi – właściwości, zastosowanie, przepisy
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Wpływa korzystnie na układ krążenia, reguluje ciśnienie krwi i zwalcza infekcje. To tylko kilka z właściwości czosnku niedźwiedziego. Polecany w kuchni nadaje potrawom charakterystycznego smaku i aromatu. Do jakich potraw go stosować i jakie choroby może zwalczyć?
Czosnek niedźwiedzi
Występuje na terenach górzystych, w lasach i w dolinach rzek. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Pomimo podobieństwa jego liści do konwalii, rzadko zdarza się pomyłka przez charakterystyczny zapach czosnku. Zawiera witaminę C, A oraz witaminy z grupy B, dodatkowo żelazo, selen i saponiny. Oczyszcza organizm, polecany jest również osobom chcącym rzucić palenie, gdyż skraca czas potrzebny na pozbycie się nałogu.
Właściwości czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi polecany jest na takie dolegliwości jak:
- nadciśnienie,
- wysoki cholesterol,
- kaszel,
- infekcje – związki w nim zawarte działają bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Jest polecany podczas infekcji, szczególnie górnych dróg oddechowych (zawarte w nim kwasy fenolowe rozrzedzają wydzielinę), ale również w czasie przeziębienia czy grypy,
- pasożyty – zwalcza pasożyty układu pokarmowego – owsiki, tasiemce, glisty, jest również polecany osobom, u których stwierdzono obecność drożdżaka Candida albicans,
- przeziębienie,
- problemy z pamięcią,
- nowotwory – dzięki związkom siarki, które działają jak silny przeciwutleniacz czosnek niedźwiedzi posiada właściwości przeciwnowotworowe. Związki siarki chronią organizm przed działaniem wolnych rodników oraz pobudzają układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych.
Czosnek niedźwiedzi wpływa korzystnie na układ krążenia, obniża poziom cholesterolu LDL, reguluje ciśnienie krwi, ma właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe. Jego regularne stosowanie zmniejsza zatem ryzyko miażdżycy, zawału czy udaru.
Zastosowanie czosnku niedźwiedziego
Liście czosnku niedźwiedziego są kopalnią witamin i składników mineralnych, zawierają witaminę A, C oraz witaminy z grupy B, potas, żelazo, magnez oraz fosfor. Zawiera również saponiny (związki należące do glikozydów) Stosowany najczęściej na surowo jako dodatek do zapiekanek czy kanapek.
Suszony czosnek niedźwiedzi jest częstym składnikiem mieszanek przyprawowych, które dodaje się do dań mięsnych, sosów, sałat. Jest składnikiem nadającym ciekawy smak daniom smażonym i pieczonym. Czasem sięga się również po cebulki czosnku niedźwiedziego, które można marynować lub wykorzystywać do produkcji nalewek.
Przepisy z czosnkiem niedźwiedzim
Podczas obróbki termicznej czosnek niedźwiedzi traci część swojego smaku oraz właściwości leczniczych, dlatego dobrze jest spożywać go na surowo. Świeże liście czosnku niedźwiedziego można zamrozić lub dodawać do sałatek, past, twarogów i sosów. Suszony czosnek natomiast nadaje się idealnie jako przyprawa do zup, ziemniaków i mięs.
Składniki:
- garść świeżych liści czosnku,
- oliwa z oliwek,
Wykonanie: świeże liście czosnku opłukać i odsączyć z wody, następnie drobno posiekać. Rozetrzeć je w moździerzu na jednolitą masę, dodając oliwy i soli do smaku. Pesto można podawać np. z makaronem.
Oliwa
Składniki:
- świeże liście czosnku ok. 30 sztuk
- oliwa z oliwek tłoczona na zimno 1l
Wykonanie: liście pokroić, zalać oliwą na miesiąc. Po tym czasie wyciągnąć z niej liście, a oliwę przelać do innej butelki. Będzie nadawać m. in. sałatkom charakterystyczny zapach i smak.
Składniki:
- liście czosnku
- masło 1 szt.
Wykonanie: pokroić kilka liści czosnku niedźwiedziego, posolić i dodać pieprzu do smaku, a następnie wymieszać z masłem. Świetnie nadaje się do grzanek i kanapek.
Ze względu na szeroką gamę właściwości zdrowotnych czosnek niedźwiedzi powinien pojawić się w każdej kuchni. Przy nadciśnieniu lub przeziębieniu produkt ten będzie szczególnie pomocny. Ze względu na większą ilość substancji zdrowotnych w okresie kwitnienia jest polecany bardziej niż czosnek pospolity.
Literatura:
- http://herballeaf.pl/encyklopedia-ziol/czosnek-niedzwiedzi
- Ivanova A, Mikhova B, Najdenski H, Tsvetkova I, Kostova I. Chemical composition and antimicrobial activity of wild garlic Allium ursinum of Bulgarian origin. Nat Prod Commun. 2009 Aug;4(8):1059-62.
- https://www.researchgate.net/publication/317189067_Influence_of_different_wild-garlic_Allium_ursinum_extracts_on_the_gastrointestinal_system_Spasmolytic_antimicrobial_and_antioxidant_properties
Witam, stosuje suszony do kanapek, ile razy dziennie mogę go stosować?