Czerwone mięso wcale nie takie złe, jak go malują dietetycy
Szwedzcy naukowcy postanowili zbadać wpływ czerwonego mięsa na zdrowie. Przetworzone, czerwone mięso uważa się za przyczynę wielu chorób układu krążenia. Co jednak z nieprzetworzonym, czerwonym mięsem? Czy jego spożywanie ma takie same skutki?
Czerwone mięso w diecie współczesnego człowieka
W porównaniu z dietą naszych przodków, współczesny człowiek znacznie ograniczył spożycie mięsa, szczególnie czerwonego. Zwolennicy diety paleo wykazują pozytywne oddziaływanie diety bogatej w produkty mięsne na zdrowie. Dietetycy jednak uważają, że czerwone mięso jest przyczyną wzrostu stężenia złego cholesterolu we krwi, a także miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Wskazywano je również, jako przyczynę zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera. Najbardziej szkodliwe jest mięso przetworzone, pełne substancji dodatkowych niekoniecznie pozytywnie oddziałujących na zdrowie człowieka. Dotyczy to jednak każdego rodzaju mięsa, nie tylko czerwonego.
Szwedzcy naukowcy z Institute of Environmental Medicine w Sztokholmie, postanowili sprawdzić oddziaływanie na zdrowie mięsa czerwonego nieprzetworzonego. Wyniki badań pokazują, że zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia wzrasta jedynie przy uzupełnianiu diety mięsem czerwonym, przetworzonym. Samo nieprzetworzone, czerwone mięso nie powoduje podobnych skutków.
We wszystkim jak zwykle należy zachować umiar. Biorąc pod uwagę jednak, że nałóg nikotynowy może zwiększyć ryzyko raka płuc o 20 %, a spożycie czerwonego mięsa o 1,5 % zwiększa ryzyko chorób układu krążenia nie warto wszczynać paniki. Wołowina i wieprzowina może wrócić do łask konsumentów dbających o zdrowie. Przed zakupem czerwonego mięsa, polecamy jednak wybrać to nieprzetworzone i najlepiej od sprawdzonego dostawcy.