Dieta paleolityczna, czyli co jeść, aby zachować zdrowie
Aktualizacja: 29 czerwca, 2022
Dieta paleolityczna opiera się na żywności roślinnej oraz pokarmach zwierzęcych, do których dostęp mieli nasi przodkowie. Zwolennicy tej diety zapewniają, że dostarcza ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz pozwala na zachowanie zdrowia i uniknięcie wielu chorób cywilizacyjnych.
Dieta paleo ma za zadanie odżywić organizm, utrzymać prawidłową masę ciała, zapewnić dobrą kondycję oraz zdrowie, a także zapobiega rozwojowi wielu chorób, które pojawiły się wraz z postępem czasu.
Dieta paleo – zasady
Główna zasada diety paleo to natura i to, co nam oferuje. Analizując dietę naszych przodków, okazuje się, że odżywiali się mądrzej. Wybierali wszystkie niezbędne organizmowi składniki, natomiast odrzucali wszystko to, co zbędne. Mimo, iż żyjemy w dobie wielkiego przemysłu i szerokiego asortymentu produktów, wciąż borykamy się z problemem nadwagi, otyłości, a także związanymi z nimi problemami zdrowotnymi.
Dieta paleo zapewnia nam nie tylko szczupłą sylwetkę, ale także świetne samopoczucie i zdrowie. Jaskiniowa dieta jednak opiera się na sporej ilości mięsa, stąd zapewne nie przypadnie do gustu wegetarianom, których obecnie jest coraz więcej.
Nasi przodkowie nie patrzyli także na ilość kalorii. Najważniejsze dla nich było to, aby posiłek dawał im energię i siłę do zmagania się z trudami dnia codziennego.
Dieta paleo to duże ilości pożytecznego białka, błonnika oraz płynów, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Bardzo ważny jest także wysiłek fizyczny, którego nie brakowało naszym przodkom. Zwolennicy tej diety proponują, aby zmienić sposób żywienia na co najmniej 2 tygodnie i porównać swoje samopoczucie sprzed zastosowania diety.
Dieta paleo – co jeść?
Sposób odżywiania naszych przodków pozwala na spożywanie wszystkich chudych mięs, ryb i owoców morza, niezawierających skrobi warzyw oraz owoców. W diecie powinno znaleźć się dużo białka zwierzęcego, sporo węglowodanów pochodzących głównie z warzyw i owoców. Pokarmy winny cechować się dużą zawartością błonnika, umiarkowaną ilością tłuszczów z przewagą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Produkty powinny zawierać jak najmniejszą ilość sodu z przewagą potasu. Przede wszystkim pożywienie musi dostarczać sporej dawki witamin i minerałów.
W diecie paleo unika się spożywania produktów strączkowych, z dużą zawartością skrobi, unika się zbóż, produktów wysoko przetworzonych oraz ogranicza się do minimum spożycie cukru.
Dieta paleo – przykładowy jadłospis
I Śniadanie:
- Czerwony grejpfrut/gruszka/śliwki
- Plaster pieczonego kurczaka/chudej wołowiny/gotowane krewetki
- Kubek bezkofeinowej kawy/woda mineralna
II Śniadanie:
- Melon/awokado/maliny
- Ryba wg uznania/indyk/kurczak
- Zielona sałata
- Oliwa z oliwek do skropienia sałaty
- Oliwki
- Woda mineralna
Obiadokolacja:
- Marchewka gotowana
- Kalafior
- Cielęcina duszona/chuda wołowina
- Pomidor
- Pieczone jabłka
- Herbata ziołowa
Przekąski: orzechy, warzywa (seler naciowy, marchewka, pomidory), jajka na twardo
Dieta paleolityczna jest nowym sposobem odżywiania, który czerpie wiedzę ze sposobu życia naszych przodków. Opiera się na bardzo naturalnym i nisko przetworzonym sposobie żywienia, tak by zapewnić maksimum wartości odżywczych przy jak najmniejszym udziale niezdrowych wspomagaczy. Wielu zwolenników tej diety potwierdza zachowanie prawidłowej masy ciała, a także polepszenie zdrowia i samopoczucia.
Przeczytaj też: