Czerwona porzeczka – odmiany, właściwości lecznicze, przetwory
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Czerwona porzeczka – inaczej zwana dziką – jest gatunkiem krzewu z rodziny agrestowatych. Porzeczki ogółem – czy to czarne, czy czerwone – pod względem produkcyjnym stanowią drugą najważniejszą po truskawkach grupę owoców drobnych. Ojczystymi terenami czerwonej porzeczki jest zachodnia Europa, jednak obecnie kultywowana jest w wielu regionach świata o podobnym klimacie.
Czerwona porzeczka
Porzeczka czerwona swoją barwę zawdzięcza niskiej zawartości antocyjanów w porównaniu do innych owoców jagodowych o ciemnym zabarwieniu. Przez osoby, które często spożywają owoce, czerwona porzeczka doceniana jest za ciekawą barwę i intensywny smak – połączenie słodyczy z kwaskowatością i cierpkim posmakiem.
Porzeczka czerwona – odmiany
Istnieją trzy odmiany czerwonej porzeczki. Klasyczna i najbardziej powszechna odmiana to zwykła czerwona porzeczka, natomiast rzadziej spotykana to porzeczka różowa oraz biała – „albinotyczna”. Największy wpływ na różnicę w zabarwieniu ma poziom antocyjanów – od średniej zawartości w czerwonej, po niską zawartość w różowej oraz brak zawartości w białej. Wbrew pozorom należą one do tego samego rodzaju – różnią się barwą, ponieważ zawierają nieco inny zestaw genów i enzymów odpowiedzialnych za powstawanie barwnych związków chemicznych. Niestety mniej intensywna barwa wiąże się z nieco mniejszą zawartością antyutleniaczy – jednak na szczęście dla smakoszy biała porzeczka jest słodsza.
Czerwona porzeczka – właściwości lecznicze
Owoce jagodowe stanowią główne źródło antyoksydantów między innymi w dietach skandynawskich. Najważniejszym z nich jest witamina C – czerwona porzeczka zawiera jej aż 41 mg w 100 g produktu, co stanowi prawie 50% dziennego zapotrzebowania. Inne przeciwutleniacze w porzeczkach, takie jak polifenole, kwas kawowy, wanilinowy, czy kumarynowy mogą mieć istotne znaczenie w ziołolecznictwie – wykazują działanie wspierające zdrowie regulując procesy zapalne, wpływając na ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Niestety brak jest jasnych przesłanek świadczących o niepodważalnych właściwościach leczniczych.
Czerwona porzeczka – przetwory
Niestety owoce porzeczki łatwo ulegają psuciu i uszkodzeniom mechanicznym. Głównie dlatego owoce te w dużym stopniu stosowane są w przetwórstwie – minimalizowane jest w ten sposób marnotrawienie. Ze względu na intensywną cierpkość rzadko pozyskuje się sam sok – porzeczka bardziej nadaje się do produkcji nektarów. Białe i różowe porzeczki w większym stopniu sprawdzają się w przetwórstwie – zawierają więcej cukrów oraz mniej związków chemicznych, które nadają cierpki smak. Często w celu przedłużenia przydatności do spożycia przetwarza się ją na dżemy, ponadto świetnie sprawdza się jako składnik mieszanek owocowych do celu produkcji orzeźwiających letnich deserów.
Czerwona porzeczka i jej odmiany różnią się składem chemicznym mimo, że należą do tego samego gatunku. Jeżeli owoc ten jest wykorzystywany ze względów smakowych na cele kulinarne – bardziej polecane są jaśniejsze odmiany. Natomiast dla bardziej intensywnego działania prozdrowotnego sięgać należy po te ciemne.
Literatura:
1. Zorenc Z., Veberic R., i wsp.: Polyphenol metabolism in differently colored cultivars of red currant (Ribes rubrum L.) through fruit ripening. Planta. 2017 Aug;246(2):217-226.2. Puganen A., Kallio H.P., i wsp.: Red/Green Currant and Sea Buckthorn Berry Press Residues as Potential Sources of Antioxidants for Food Use. J Agric Food Chem. 2018.
3. Schwarz B., Hofmann T.: Sensory-guided decomposition of red currant juice (Ribes rubrum) and structure determination of key astringent compounds. J Agric Food Chem. 2007 Feb 21;55(4):1394-404.
4. Djordjević B., Savikin K., i wsp.: Biochemical properties of red currant varieties in relation to storage. Plant Foods Hum Nutr. 2010 Dec;65(4):326-32.