Czerwona, brązowa, czarna, zielona i żółta, czyli rodzaje mało popularnej soczewicy
Aktualizacja: 5 sierpnia, 2024
Soczewica jadalna jest rośliną należącą do rodziny motylkowatych, jednak z uwagi na jej duże strąki jest zaliczana do grupy roślin strączkowych. Prawdopodobnie pochodzi ona z Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. W starożytności była jednym z podstawowych pokarmów w Rzymie, Grecji czy Egipcie. Na dzień dzisiejszy największym producentem soczewicy jest Kanada oraz Indie.
Soczewica dzięki dużej zawartości potasu, wapnia oraz cynku zyskuje coraz większą popularność. Jest składnikiem wielu potraw wegetariańskich, a dzięki dużej ilości błonnika jest coraz częściej używana przez osoby z nadwagą.
Soczewica – rodzaje
W Polsce najbardziej popularnym i łatwo dostępnym rodzajem soczewicy jest zielona i czerwona. Na świecie jednak występuje dużo więcej jej odmian. W zależności od wielkości nasion oraz koloru i pochodzenia możemy wymienić np. zieloną (w tym francuską), czerwoną, żółtą, brązową (hiszpańską, indyjską i niemiecką) czy czarną (beluga).
Soczewica czerwona
Soczewica czerwona jest pozbawioną łupinki soczewicą brązową. W przeciwieństwie do większości roślin strączkowych, gotujemy ją szybko, ponieważ jej wnętrze jest stosunkowo miękkie i niewielkie. Soczewica zawiera znaczne ilości składników odżywczych i jest idealnym dodatkiem do prawie każdej diety.
Soczewica brązowa
Soczewica brązowa to nasiona soczewicy czerwonej, która nie została oczyszczona z powłoki. Nasiona są czerwone w środku, a ich pokrywa jest koloru od khaki do ciemnego brązu. Charakteryzuje się intensywnym smakiem. Ten rodzaj soczewicy gotuje się nawet godzinę, ale podczas obróbki cieplnej nie traci swojego kształtu, dlatego często używany jest do wyrobu pasztetów, kotletów lub gulaszu.
Soczewica czarna
Soczewica czarna zawdzięcza swoją głęboką, ciemną barwę tym samym przeciwutleniaczom, które są zawarte m.in. w jagodach, śliwkach, wiśniach czy czereśniach. Nasiona są bogate w białko oraz błonnik. Mają intensywnie ziemisto-orzechowy smak. Dzięki pięknej barwie świetnie komponuje się z kolorowymi warzywami lub ryżem.
Dowiedz się więcej na temat soczewicy czarnej
Soczewica zielona
Soczewica zielona w zależności od odmiany ma barwę od jasnej zieleni do koloru zielono-brązowego. Ma wyrazisty, ostry smak. Po ugotowaniu (około 45 min.) zachowuje swój kształt, dlatego nadaje się do sałatek czy pasztetów.
Soczewica żółta
Najdelikatniejsza i najdrobniejsza z odmian soczewicy. Bardzo szybko się ją gotuje, dlatego jest idealną bazą dla zup, sosów oraz puree.
Nasiona soczewicy to świetny pomysł na przyrządzenie klasycznych pasztetów, gołąbków, krokietów, zup, kremów, sosów w nowy i oryginalny sposób. Wniesie do naszej kuchni nieco urozmaicenia. Soczewica jest również niezwykle cennym składnikiem diety. Wysoka zawartość białka, magnezu, cynku, potasu oraz błonnika sprawia, że jest jedną z najzdrowszych roślin strączkowych. Łatwość jej przygotowania oraz paleta pięknych kolorów i smaków powinny zachęcić do jej spożycia nie tylko wegetarian, ale wszystkie osoby chcące się zdrowo odżywiać.
Literatura:
Izabela Piróg, Henryk Piróg: „Potrawy z soczewicy”, Instytut Danone; Warszawa 1998