Przyczyny zaparć i jak się ich pozbyć - czyli dieta bogatoresztkowa

16 18 20

Podaż nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego w diecie ma na celu pobudzenie motoryki jelit, a co za tym idzie – likwidację zaparć. Istnieje wiele naturalnych produktów, które zawierają to nierozpuszczalne włókno usprawniające motorykę jelit.

Błonnik, o którym mowa, to włókno wchodzące w skład ścian komórek roślinnych, nie trawione i nie wchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka. Zbudowany jest z substancji polisacharydowych – czyli wielocukrów- węglowodanów złożonych (celuloza, hemiceluloza, pektyny, gumy, śluzy) i niepolisacharydowych (ligniny).

Przyczyny zaparć

Zaparcie to mniejsza niż 3 w tygodniu ilość wypróżnień, oddawanie z wysiłkiem twardych, suchych stolców, którym często towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia. Najczęściej na zaparcia cierpią kobiety i osoby starsze. Przyczynami zaparć mogą być współtowarzyszące choroby jak zespół jelita nadwrażliwego, zaburzona motoryka przewodu pokarmowego, stosowane leki lub styl życia. Do tego ostatniego zaliczamy niskie spożycie błonnika, niskie spożycie płynów, niską aktywność fizyczną oraz powstrzymywanie naturalnego odruchu defekacji.

Dieta bogatoresztkowa sposobem na zaparcia

Błonnik pokarmowy pobudza perystaltykę jelit, powoduje wzrost masy kałowej i przyspiesza pasaż treści przez przewód pokarmowy. Poprzez mechaniczne drażnienie jelit skraca czas pobytu treści pokarmowej w organizmie. Zwiększa także wydalanie z kałem kwasów żółciowych, a także wpływa na obniżenie cholesterolu we krwi. Poza tym reguluje działalność flory jelitowej i zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Dzięki zwiększeniu zawartości wody w stolcu, łatwiej jest on usuwany.

Zalecenia dietetyczne mówią, że aby pozbyć się zaparć, należy zwiększyć zawartość błonnika w diecie.

Zalecenia dietetyczne mówią, że aby pozbyć się zaparć, należy zwiększyć zawartość błonnika w diecie.

Naturalne sposoby na zapracia

Podstawą jadłospisu są produkty bogate w błonnik. Podczas komponowania naszej diety należy zwrócić uwagę na produkty o zwiększonej zawartości błonnika, który przede wszystkim znajduje się w grubych kaszach (gryczana, jęczmienna), brązowym ryżu, razowym makaronie, ciemnym pieczywie (pełnoziarniste, razowe), a także owocach i warzywach. Z warzyw warto zwrócić uwagę na bogatoresztkowe buraki, paprykę, pomidory, marchew, dynię oraz ziemniaki. Zaleca się spożywanie suszonych owoców, a zwłaszcza śliwek. Jako dodatek do potraw świetnie nadają się płatki owsiane oraz otręby. Z napoi wybierajmy świeże soki owocowe i warzywne, herbaty ziołowe, które usprawniają trawienie oraz niegazowaną wodę mineralną. Można pokusić się o szklankę wody z miodem pitej na czczo.

W trakcie gotowania powinniśmy uważać, by nie rozgotować potraw (szczególnie makaron najlepszy jest al dente), by uniknąć strat błonnika. Należy wystrzegać się produktów wysokotłuszczowych i wysokoprzetworzonych oraz słodyczy, które nie zawierają  żadnych składników resztkowych, a są wysokokaloryczne.

Jak pozbyć się zaparć?

Zalecenia dietetyczne mówią, że aby pozbyć się zaparć, należy stopniowo zwiększać zawartość błonnika w diecie do 20-40g/dobę. Taka ilość zawarta jest w około 0,5kg owoców i warzyw lub w 3 łyżkach otrąb pszennych i 0,25kg owoców. Nie zapomnijmy o tym, że błonnik spełnia prawidłowo swoje zadanie w towarzystwie wody. Dlatego też zaleca się w diecie bogatoresztkowej picie minimum 2 litrów płynów dziennie.

Przeciwwskazania

Osoby cierpiące na stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych oraz jelit, a także chorujący na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, osoby z nieżytem przewodu pokarmowego powinny ograniczyć produkty bogate w błonnik do minimum. Ostrożnie należy wprowadzać błonnik u dzieci i osób starszych.

Dieta bogatoresztkowa to dobra, a przede wszystkim naturalna alternatywa w walce z zaparciami. Osoby ją stosujące nie tylko szybko uporają się z tą dolegliwością, ale też poczują się lepiej i lżej po pewnym czasie, gdyż dieta ta oprócz niwelowania zaparć, może stać się zdrowym stylem życia, dzięki czemu zgubimy parę zbędnych kilogramów, a zdrowe produkty bogate w błonnik na stałe zagoszczą w naszym jadłospisie.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Przyczyny zaparć i jak się ich pozbyć - czyli dieta bogatoresztkowa - 3.9/5. Oddano 70 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

 • Edyta 52 03.01.2017, 4:56

  Bardzo fajny artykuł godny polecenia. Od siebie dodam, że w moim przypadku zmiana diety na lekkostrawną, więcej wody i błonnika – wreszcie po tylu latach męczarni – uwolniły mnie od zaparć.

  Odpowiedz
 • kalarepka 06.10.2017, 11:21

  Zmiana diety jest bardzo ważna , ale trwa to jakiś czas zanim organizm przyzwyczai się do zmian.

  Odpowiedz
 • negri 11.12.2017, 10:54

  U mnie stres jest przyczyną zaparć. Będąc w domu staram sie do diety wprowadzać większa ilość płynów, owoce, warzywa, siemię lniane lub nasiona chia. Woda z miodem i z cytryna na czczo. To pomaga mi pomaga tylko trzeba czasu aby organizm zareagował. Kiedy potrzebuje szybko ulgi to stosuje musujące czopki. Sa skuteczne a zarazem delikatne i szybko działają bo po kwadransie.

  Odpowiedz
 • Ala 20.01.2018, 12:00

  Otręby na zaparcia owszem, ale bardzo niezdrowe, więcej narobią szkody niż pożytku.

  Odpowiedz
  • Tesia 23.01.2018, 11:30

   wyjaśnij mit o o jakie szkody chodzi ? Mam problem z jelitem

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone