Biegunki ostre – leczenie żywieniowe
Aktualizacja: 20 lipca, 2020
Biegunki ostre są w 50% spowodowane przez rota wirusy. Najbardziej niebezpieczne są dla dzieci poniżej 4 roku życia, ponieważ powodują poważne odwodnienie. Jak odżywiać się w trakcie biegunki ostrej, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości?
Biegunka ostra – objawy i przyczyny
Biegunką ostrą nazywamy stan trwający nie dłużej niż 10 dni, w którym człowiek oddaje ponad 3 luźne stolce na dobę. Najczęstszą jej przyczyną są zakażenia bakteryjne lub wirusowe.
W czasie biegunki ostrej dochodzi do poważnego odwodnienia organizmu. Człowiek traci spore ilości elektrolitów, ale także zostaje zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa. Chory staje się bardzo szybko wycieńczony i traci apetyt. O znacznym odwodnieniu świadczą zaostrzone rysy twarzy, suchość błon śluzowych, zapadnięte oczy oraz zachrypnięty głos. W trakcie biegunki bakteryjnej temperatura ciała może nieco wzrosnąć do około 38 stopni. Przyczyną biegunki ostrej mogą być oprócz bakterii i wirusów również pasożyty, którymi można się zarazić poprzez picie wody lub spożywanie owoców czy warzyw zawierających jaja np. tasiemca.
Biegunka ostra – leczenie żywieniowe
Odwodnienie w trakcie biegunki ostrej można zmniejszać poprzez podawanie doustnych płynów nawadniających, zawierających glukozę, sód, potas i HCO3. Można je kupić w aptece na przykład pod nazwą Gastrolit. Wraz z glukozą w jelitach wchłania się sód, a z nim woda, dlatego też preparaty te zapobiegają odwodnieniu. Płyn nawadniający można również sporządzić samemu w domu. Do jego przygotowania potrzebne jest: 0,9 g soli kuchennej, 4 g cukru oraz 200 ml wody przegotowanej. Połączenie tych składników to idealny płyn, który chroni organizm przed utratą płynów.
W przebiegu biegunki ostrej choremu podawać można przeciery z marchwi, dyni oraz jabłka, zawierające pektyny, które w przebiegu fermentacji w jelicie dostarczają kwasy tłuszczowe, będące źródłem energii. Dodatkowo pektyny wiążą wodę i usuwają toksyny z organizmu.
Bardzo dobrze w uzupełnianiu płynów sprawdzają się kleiki ryżowe, najlepiej w stężeniu 3 g ryżu na 100 ml wody. Oprócz płynów nawadniających można stosować także przegotowaną wodę, napar z kopru włoskiego, rumianku oraz słabą herbatę z cukrem.
Przez 4 godziny trwania biegunki ostrej konieczne jest nawadnianie chorego. Później zalecane jest żywienie produktami lekkostrawnymi takimi jak kaszka ryżowa, puree z marchewki lub z ziemniaków, przeciery z owoców i warzyw. Pokarmy mają być bez dodatku ostrych przypraw, najlepiej żeby były gotowane lub parowane. Kiedy nie ma dyskomfortu przy spożywaniu produktów lekkostrawnych można powoli wprowadzać dietę sprzed biegunki.
Biegunka ostra jest bardzo uciążliwym schorzeniem powodującym wyjątkowe wycieńczenie i utratę sił chorego. Aby uniknąć poważnego odwodnienia należy stosować płyny nawadniające oraz dietę lekkostrawną, która pozwoli dostarczyć energii zmęczonemu organizmowi. Należy pamiętać, że w przypadku biegunki ostrej występującej u dzieci, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, ponieważ każde odwodnienie jest dla nich bardzo niebezpieczne.
Dowiedz się więcej na temat tego co jeść podczas biegunki!
Literatura:
Ciborowska Helena. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydanie III Uzupełnione, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009, ISBN 978-83-200-3988-7.