Bakłażan – wartości odżywcze, przepisy. Jak przygotować bakłażana?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Bakłażana najlepiej kupować w sezonie, czyli od lipca do października. Wówczas posiada on najwięcej wartości odżywczych. Choć oberżyna jest nadal mało popularnym warzywem w Polsce, to jednak zyskuje ono coraz większą popularność. Świetnie smakuje jako dodatek do dań w postaci past, sałatek, idealnie nadaje się do przygotowania przystawek, a także na grilla. Co skrywa w sobie bakłażan?
Bakłażan
Bakłażan nazywany jest też oberżyną, a w przeszłości traktowano go jako afrodyzjak i zwano gruszką miłości. Należy do rodziny roślin psiankowatych (tak jak ziemniaki, papryka czy pomidory).
Przywędrował do Europy z Azji, prawdopodobnie z Indii. Na początku był uprawiany w Hiszpanii ze względu na sprzyjający klimat. W chłodniejszych rejonach Europy uprawiano go w szklarniach.
Wartości odżywcze bakłażana
Bakłażan składa się przede wszystkim z wody, stanowi ona 90 % jego składu. Zawiera niewiele białka i tłuszczu. Cukry w jego składzie stanowią 2% i to przede wszystkim glukoza i fruktoza. Zawierają także karotenoidy, pierwiastki takie jak: potas, wapń i żelazo oraz witaminę E, C i z grupy B. W miąższu bakłażanów znajdują się kwasy fenolowe, bioaktywne składniki żywności znane ze swoich właściwości prozdrowotnych, neutralizują one wolne rodniki oraz kancerogeny środowiskowe. Poleca się spożywanie produktów bogatych w te związki w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów. Piękny kolor skórce oberżyny nadają z kolei antocyjany (ich stężenie w 1 kg świeżej masy to 7500 mg). Są to naturalne barwniki występujące w żywności, mające właściwości antyoksydacyjne, hamują działanie wolnych rodników, zatrzymują procesy starzeniowe w komórkach.
Bakłażan tak jak inne rośliny psiankowate zawiera substancje antyodżywcze zwane glikoalkaloidami. W przypadku oberżyny jest to alfa-solanina, która jest substancją trującą. Nie należy się tym jednak przejmować, ponieważ związek ten jest neutralizowany poprzez obróbkę termiczną tego warzywa.
Powszechnie uważa się, że warzywa z rodziny psiankowatych: pomidory, ziemniaki, papryka, bakłażan nie powinny być spożywane przez osoby z chorobami tarczycy, gdyż mają one negatywny wpływ na przyswajanie leków. Nie jest to jednak fakt potwierdzony naukowo.
Bakłażan – kalorie
Wartość kaloryczna 100 g bakłażana to zaledwie 21 kcal. Ponadto dostarcza 1 g białka, 3,8 g węglowodanów i 2,5 g błonnika pokarmowego pomagającego zachować prawidłową przemianę materii. Tłuszczów w bakłażanie jest zaledwie 0,1 g.
Jak przyrządzić bakłażana
Bakłażana możemy przygotować na różne sposoby. Możemy go grillować, smażyć pokrojonego w talarki i obtoczonego w jajku i bułce. Natomiast najbardziej popularna forma podania oberżyny to duszenie lub pieczenie. Warzywo to doskonale komponuje się z innymi psiankowatymi jak: papryka, pomidory. Sprawdza się także jako dodatek do mięsa. Należy pamiętać o tym, że bakłażan chłonie wszelki tłuszcz z potraw, więc zadbajmy o to, żeby nie dodawać go do potraw z dodatkiem oberżyny zbyt dużo, ponieważ w efekcie jest on po prostu niesmaczny. Przed przygotowaniem bakłażana dobrze jest go posolić, a następnie przetrzeć ręcznikiem papierowym w celu pozbycia się gorzkiego smaku spowodowanego obecnością pochodnej solaniny.
Bakłażan – przepisy
1 porcja to około 410 kcal, czas przygotowania to około 95 min.
Składniki:
- 2 duże bakłażany
- 250 g mięsa mielonego drobiowego (kurczak lub indyk)
- 200 g boczniaków
- 100 g sera feta
- 1 papryka
- 1 cukinia
- 1 pomidor
- 1 cebula
- 2 duże ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego
- 1 łyżeczka cytryny
- Pęczek bazylii
- Przyprawy: sól, kolorowy pieprz, zioła prowansalskie
Wykonanie: umyte bakłażany przekroić wzdłuż, wydrążyć miąższ i posolić. Cukinię, paprykę i cebulę pokroić w kosteczkę. Sparzonego i obranego ze skóry pomidora również pokroić w kostkę. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Boczniaki pokroić w paski. Posiekać bazylię.
Rozgrzać tłuszcz (oliwę lub olej) zeszklić cebulę, czosnek, dodać warzywa (wraz z miąższem z bakłażana, ale bez pomidora) i boczniaki, dusić 15 minut, doprawić. Zdjąć z ognia, dodać mięso, pomidor, pokruszoną fetę, posiekaną bazylię. Napełnić farszem bakłażana i zapiekać około 35 minut w 170 stopniach.
Ajvar– pyszna i zdrowa, lekko pikantna pasta do chleba, która urozmaici nasze śniadanie. Doskonała dla wegetarian, bo nie zawiera mięsa. Można przygotować ją na kilka dni i przechowywać w lodówce albo zawekować na zimowy okres. Pasta ta bardzo popularna jest na Bałkanach składa się ze słodkiej papryki, bakłażana, czosnku, octu i przypraw.
Oto prosty nieco urozmaicony (bo na bazie pomidorów) dietetyczny przepis na ajvar (przepis na 3 porcje)
1 porcja to zaledwie około 90 kcal (bez pieczywa) Czas przygotowania to około 90 min.
Składniki:
- 200 g pomidorów z puszki lub sparzonych i obranych świeżych
- 1 bakłażan
- 1 cebula
- 1 czerwona papryka
- czosnek, papryczka chili (według uznania)
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka ksylitolu lub innego słodziku
- ocet jabłkowy
- sól
Wykonanie: pokrój bakłażana i paprykę, włóż do naczynia żaroodpornego i piecz w 160 stopniach około 30 minut. Na głębokiej patelni podsmaż na oliwie cebulę, czosnek, dodaj upieczone uprzednio warzywa, pomidory, chili, ocet i słodzik. Dopraw solą. Duś wszystko razem do momentu aż powstanie gęsty sos. Po ostygnięciu zmiksuj na pastę. Podawaj z dobrym pełnoziarnistym pieczywem.
W Polsce bakłażan to wciąż warzywo, po które stosunkowo rzadko sięgamy, jest bardziej popularne w kuchni wegetarian. Natomiast w innych krajach bakłażan to składnik wielu popularnych potraw. Szczególnie wykorzystywany jest w kuchni basenu Morza Śródziemnomorskiego, na Bałkanach, ale nie tylko. Popularne dania znane na świecie z dodatkiem bakłażana, które można odtworzyć również w Polsce, to: ratatouille, musaka, ajvar, caponeta. W Polsce najczęściej przygotowujemy bakłażana w postaci pasty, faszerujemy go mięsem, kaszą lub dodajemy do popularnego u nas leczo.
Literatura:
- A. Golcz, B. Politycka, B. Markiewicz, Zawartość makroskładników w oberżynie (Solanum melongena L.) uprawianej w podłożach organicznych wielokrotnie użytkowanych, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, 2005.
- Tradycje i innowacje w produkcji warzyw w Polsce, Warsztaty szkoleniowe dla producentów warzyw, Klwów, 4.03.2016
- Dr inż. Ewelina Hallmann, prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska, Ciekawostki o warzywach korzeniowych, dyniowatych i psiankowatych prezentacja