Antywirusowe właściwości estrogenów chronią przed grypą!

16 18 20

Według artykułu opublikowanego w „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology.” kobiece hormony, a dokładniej estrogeny chronią kobiety przed grypą, a także przed jej rozprzestrzenianiem. Mężczyźni poddani podobnej terapii hormonalnej nie uzyskali tak zadowalających wyników.

Estrogeny chronią przed grypą

Naukowcy z Johns Hopkins University zauważyli niezwykłą właściwość kobiecych hormonów. W badaniu wykorzystano zainfekowane wirusem grypy A komórki nosowe i poddano je działaniu estrogenów, związku bisphenol A oraz selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (SERM), które działają jak estrogeny w terapii hormonalnej. Do eksperymentu zaproszono zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Okazało się, że estrogeny u kobiet spowodowały zahamowanie namnażania się wirusa w komórkach nosowych. Zauważono również, że działanie estrogenów obejmuje także zwalczanie już istniejących wirusów. Ten niezwykły efekt jednak zaobserwowano jedynie u kobiet.

Kobiece hormony odpowiedzialne są za szereg funkcji w organizmie. Odkrycie to dodatkowo zwiększa ich znaczenie w walce z grypą typu A. Kolejne badania mogą doprowadzić do powstania skutecznego leku na tę chorobę.  

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Antywirusowe właściwości estrogenów chronią przed grypą! - 4.8/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu: