Antywirusowe właściwości estrogenów chronią przed grypą!

16 18 20

Według artykułu opublikowanego w „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology.” kobiece hormony, a dokładniej estrogeny chronią kobiety przed grypą, a także przed jej rozprzestrzenianiem. Mężczyźni poddani podobnej terapii hormonalnej nie uzyskali tak zadowalających wyników.

Estrogeny chronią przed grypą

Naukowcy z Johns Hopkins University zauważyli niezwykłą właściwość kobiecych hormonów. W badaniu wykorzystano zainfekowane wirusem grypy A komórki nosowe i poddano je działaniu estrogenów, związku bisphenol A oraz selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (SERM), które działają jak estrogeny w terapii hormonalnej. Do eksperymentu zaproszono zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Okazało się, że estrogeny u kobiet spowodowały zahamowanie namnażania się wirusa w komórkach nosowych. Zauważono również, że działanie estrogenów obejmuje także zwalczanie już istniejących wirusów. Ten niezwykły efekt jednak zaobserwowano jedynie u kobiet.

Kobiece hormony odpowiedzialne są za szereg funkcji w organizmie. Odkrycie to dodatkowo zwiększa ich znaczenie w walce z grypą typu A. Kolejne badania mogą doprowadzić do powstania skutecznego leku na tę chorobę.  

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Antywirusowe właściwości estrogenów chronią przed grypą! - 4.8/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu: