10 rad jak uniknąć zgagi po posiłku
Palące uczucie za mostkiem może wywołać niepokój dając złudzenie objawu zawału serca. Najczęściej jest to po prostu zgaga. Jak zapobiec jej wystąpieniu? Aby znacząco zmniejszyć częstotliwość występowania zgagi wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w sposobie odżywiania.
Zgaga
Zgaga to uczucie palenia w dołku podsercowym, za mostkiem. Wywołane jest ono drażnieniem nabłonka przełyku przez cofającą się treść żołądkową. Bezpośrednią tego przyczyną jest rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku (LES), który fizjologicznie chroni przed przedostaniem się soku żołądkowego do wyższych odcinków przewodu pokarmowego. To objaw charakterystyczny dla choroby refluksowej przełyku (GERD), jednak co jakiś czas może dotykać także osoby zdrowe. Odczucie to jest na tyle nieprzyjemne, że powtarzające się epizody zgagi u osób cierpiących na GERD stają się przyczyną znacznego obniżenia jakości ich życia. Jak radzić sobie ze zgagą i jak jej zapobiegać?
Zgaga – 10 wskazówek dietetycznych
- Unikaj przejadania się – zbyt obfity posiłek doprowadza do znacznego rozciągania się ściany żołądka, z czym wiąże się drażnienie receptorów w niej rozmieszczonych. To z kolei doprowadza do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku i cofania treści żołądkowej.
- Spożywaj 5–6 niewielkich objętościowo posiłków – dzięki temu nie doprowadzisz do niepohamowanego uczucia głodu, które sprzyja szybkiemu jedzeniu obfitych porcji.
- Jedz powoli – jedząc szybko połykamy znaczne ilości powietrza, co również podrażnia receptory ścian żołądka i doprowadza do rozkurczu LES.
- Ostatni posiłek zjadaj na 3 godziny przed snem – pozycja leżąca utrudnia naturalne oczyszczanie przełyku, nie należy więc kłaść się bezpośrednio po posiłku, ale zachować pewien odstęp czasowy. W pozycji leżącej oczyszczanie przełyku jest znacznie trudniejsze.Warto w ramach kolacji spożyć posiłek, którego elementem będzie chude mleko czy napój mleczny. Dzięki swoim właściwościom neutralizującym kwas solny minimalizują dyskomfort związany z refluksem. Kolacja powinna być lekka, nie tłusta, aby jedzenie nie zalegało zbyt długo w żołądku, np. kasza manna na mleku.
- Unieś wezgłowie łóżka – uniesienie wezgłowia o 15–20 cm może zapobiec wystąpieniu nocnej zgagi – usprawni to fizjologiczne oczyszczanie przełyku, a tym samym obniży nasilenie zgagi.
- Unikaj niektórych napojów – kawy, mocnej herbaty, czekolady, naparu z mięty, alkoholu – wymienione obniżają napięcie w dolnym zwieraczu przełyku. Kawa i alkohol dodatkowo wzmagają wydzielanie żołądkowe.
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie – zwłaszcza niegazowana woda bogata w jony wapnia doskonale neutralizuje kwaśną zawartość i spłukuje kwas solny ze ścianek przełyku.
- Zrezygnuj z tłustych potraw – tłuszcz opóźnia opróżnianie żołądka oraz nasila spontaniczne relaksacje LES (w takich wypadkach treść żołądkowa może swobodnie przedostać się do przełyku). Podobnie działają: szalotka, cebula, por i czosnek.
- Unikaj owoców i soków cytrusowych.
- Obserwuj reakcje swojego organizmu – zgaga może być spowodowana spożyciem różnych produktów, nie każdy reaguje tak samo. Najważniejsza więc jest samoobserwacja i odnotowywanie, które z produktów nasilają dolegliwości.
Kilka prostych zmian może przynieść ogromną ulgę. Warto obserwować reakcje własnego organizmu na poszczególne produkty. Wskazówki od 1 do 5 są jednak uniwersalne i bez wątpienia sprawdzą się u każdej osoby cierpiącej na zgagę.
Literatura:
Jarosz M., Praktyczny Podręcznik Dietetyki