Waleriana – działanie, skutki uboczne, cena. Gdzie kupić walerianę?

🕣 2 min czytania

Aktywność biologiczna związków chemicznych waleriany wykorzystywana jest od dziesięcioleci. Nazwa waleriana jest nazwą zwyczajową, powszechnie roślina ta znana jest jako kozłek lekarski. W rzeczywistości nazwa waleriany odnosi się do całej rodziny roślin kozłkowatych, która składa się z około 250 gatunków,  a wśród nich tylko niektóre wykazują tak wyraźny potencjał prozdrowotny. 

Waleriana

Kozłek lekarski jest rośliną zielarską dwuletnią. Sławę w ziołolecznictwie zyskała głównie dzięki związkom chemicznym obecnym w pędzie i korzeniu. Łodyga waleriany może wyrastać nawet do 2 m wzwyż, a jej białe i różowe lub lekko fioletowe kwiaty układają się w kształt baldachu. Wykorzystywana od dziesiątek lat, obecnie wymieniana jest jako roślina lecznicza w farmakopeach europejskich i amerykańskich.

Waleriana – działanie

Waleriana powszechnie znana jest jako środek uspokajający. Głównie ze względu na to działanie zwrócono na nią tak dużą uwagę. W badaniach naukowych wykazano, że może również wpływać na poprawę długości i jakości snu, działać przeciwlękowo, a nawet neuroprotekcyjnie. Waleriana wykazuje również pewien potencjał w ochronie zdrowia układu krwionośnego. Podobnie jak wiele innych ziół powszechnie stosowanych w fitoterapii kozłek lekarski również zawiera silne antyoksydanty.

Krople walerianowe

Jedną z najtańszych i najbardziej znanych postaci przetworów kozłka lekarskiego jest forma ekstraktu alkoholowego – kropli walerianowych. Powszechnie sprzedawane są w aptekach w małych buteleczkach z ciemnego szkła – sztuka zawiera około 35 g ekstraktu. Krople są dosyć „mocne”, zawierają bowiem 63–69 % alkoholu etylowego. O ile nie ma przeciwwskazań do stosowania tego produktu, zaleca się rozcieńczanie 2–3 ml ekstraktu waleriany w około 1/4 szklanki wody.

Waleriana w ciąży

Wszystkie kobiety ciężarne, które z różnych powodów chciałyby stosować produkty walerianowe, powinny zawsze pamiętać o konsultacji z lekarzem, który ma wiedzę i doświadczenie również w ziołolecznictwie. Kiedy specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań, z pewnością produktem, który zostanie polecony nie będzie ekstrakt alkoholowy. Warto jednak przed włączeniem do diety suplementów z kozłkiem lekarskim spróbować innych metod relaksacji, takich jak lekkie ćwiczenia fizyczne, masaż czy joga i medytacja. Czasami pomóc może nawet sama nauka kontroli oddechu, czy zmiana niektórych niekorzystnych dla snu i dobrego samopoczucia nawyków.

Waleriana – skutki uboczne

Waleriana – podobnie jak inne zioła – może wywołać pewne skutki uboczne. Dlatego zawsze niezbędna jest konsultacja w tym zakresie z odpowiednią osobą. Do działań niepożądanych zalicza się między innymi arytmię mięśnia sercowego, co już samo w sobie powinno nakłaniać do zastanowienia się nad zakupem na własną odpowiedzialność.

Waleriana – cena, gdzie kupić

Waleriana jest rośliną zielarską o bardzo niskiej cenie. Buteleczkę ekstraktu alkoholowego kupić można już za około 3 zł – jest to cena za około 12 porcji. Kozłek lekarski w kapsułkach z kolei kosztuje około 20 zł (około 64 porcji). Krople walerianowe zazwyczaj kupić można w aptekach, natomiast walerianę pod postacią suplementu diety znaleźć można w sklepach zielarskich oraz z suplementami diety.

Na świecie istnieje wiele ziół o czasami wręcz leczniczym działaniu. Waleriana wydaje się być jedną z ciekawszych roślin, jednak zawsze należy pamiętać o jej potencjalnych działaniach niechcianych. Fitoterapia często może być bardzo skuteczna, jednak naturalne związki bioaktywne roślin cały czas wymagają dalszych badań, a stosowanie ich wymaga konsultacji ze specjalistą.

Literatura:

  1. Chen H.W., Wei B.J., i wsp.: Chemical Components and Cardiovascular Activities of Valeriana spp. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:947619.
  2. Sharma M., Branscum P.: Yoga interventions in pregnancy: a qualitative review. J Altern Complement Med. 2015 Apr;21(4):208-16.
  3. Nam S.M., Choi J.H., i wsp.: Valeriana officinalis extract and its main component, valerenic acid, ameliorate D-galactose-induced reductions in memory, cell proliferation, and neuroblast differentiation by reducing corticosterone levels and lipid peroxidation. Exp Gerontol. 2013 Nov;48(11):1369-77.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Jakub Wiącek , Dyplomowany dietetyk, neurobiolog i trener personalny.
Dodaj do ulubionych

Opinie

  1. krople ok.

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *