Waleriana – działanie, skutki uboczne, cena. Gdzie kupić walerianę?

16 18 20

Aktywność biologiczna związków chemicznych waleriany wykorzystywana jest od dziesięcioleci. Nazwa waleriana jest nazwą zwyczajową, powszechnie roślina ta znana jest jako kozłek lekarski. W rzeczywistości nazwa waleriany odnosi się do całej rodziny roślin kozłkowatych, która składa się z około 250 gatunków,  a wśród nich tylko niektóre wykazują tak wyraźny potencjał prozdrowotny. 

Waleriana

Kozłek lekarski jest rośliną zielarską dwuletnią. Sławę w ziołolecznictwie zyskała głównie dzięki związkom chemicznym obecnym w pędzie i korzeniu. Łodyga waleriany może wyrastać nawet do 2 m wzwyż, a jej białe i różowe lub lekko fioletowe kwiaty układają się w kształt baldachu. Wykorzystywana od dziesiątek lat, obecnie wymieniana jest jako roślina lecznicza w farmakopeach europejskich i amerykańskich.

Waleriana – działanie

Waleriana powszechnie znana jest jako środek uspokajający. Głównie ze względu na to działanie zwrócono na nią tak dużą uwagę. W badaniach naukowych wykazano, że może również wpływać na poprawę długości i jakości snu, działać przeciwlękowo, a nawet neuroprotekcyjnie. Waleriana wykazuje również pewien potencjał w ochronie zdrowia układu krwionośnego. Podobnie jak wiele innych ziół powszechnie stosowanych w fitoterapii kozłek lekarski również zawiera silne antyoksydanty.

Krople walerianowe

Jedną z najtańszych i najbardziej znanych postaci przetworów kozłka lekarskiego jest forma ekstraktu alkoholowego – kropli walerianowych. Powszechnie sprzedawane są w aptekach w małych buteleczkach z ciemnego szkła – sztuka zawiera około 35 g ekstraktu. Krople są dosyć „mocne”, zawierają bowiem 63–69 % alkoholu etylowego. O ile nie ma przeciwwskazań do stosowania tego produktu, zaleca się rozcieńczanie 2–3 ml ekstraktu waleriany w około 1/4 szklanki wody.

Waleriana w ciąży

Wszystkie kobiety ciężarne, które z różnych powodów chciałyby stosować produkty walerianowe, powinny zawsze pamiętać o konsultacji z lekarzem, który ma wiedzę i doświadczenie również w ziołolecznictwie. Kiedy specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań, z pewnością produktem, który zostanie polecony nie będzie ekstrakt alkoholowy. Warto jednak przed włączeniem do diety suplementów z kozłkiem lekarskim spróbować innych metod relaksacji, takich jak lekkie ćwiczenia fizyczne, masaż czy joga i medytacja. Czasami pomóc może nawet sama nauka kontroli oddechu, czy zmiana niektórych niekorzystnych dla snu i dobrego samopoczucia nawyków.

Waleriana – skutki uboczne

Waleriana – podobnie jak inne zioła – może wywołać pewne skutki uboczne. Dlatego zawsze niezbędna jest konsultacja w tym zakresie z odpowiednią osobą. Do działań niepożądanych zalicza się między innymi arytmię mięśnia sercowego, co już samo w sobie powinno nakłaniać do zastanowienia się nad zakupem na własną odpowiedzialność.

Waleriana – cena, gdzie kupić

Waleriana jest rośliną zielarską o bardzo niskiej cenie. Buteleczkę ekstraktu alkoholowego kupić można już za około 3 zł – jest to cena za około 12 porcji. Kozłek lekarski w kapsułkach z kolei kosztuje około 20 zł (około 64 porcji). Krople walerianowe zazwyczaj kupić można w aptekach, natomiast walerianę pod postacią suplementu diety znaleźć można w sklepach zielarskich oraz z suplementami diety.

Na świecie istnieje wiele ziół o czasami wręcz leczniczym działaniu. Waleriana wydaje się być jedną z ciekawszych roślin, jednak zawsze należy pamiętać o jej potencjalnych działaniach niechcianych. Fitoterapia często może być bardzo skuteczna, jednak naturalne związki bioaktywne roślin cały czas wymagają dalszych badań, a stosowanie ich wymaga konsultacji ze specjalistą.

Literatura:

  1. Chen H.W., Wei B.J., i wsp.: Chemical Components and Cardiovascular Activities of Valeriana spp. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:947619.
  2. Sharma M., Branscum P.: Yoga interventions in pregnancy: a qualitative review. J Altern Complement Med. 2015 Apr;21(4):208-16.
  3. Nam S.M., Choi J.H., i wsp.: Valeriana officinalis extract and its main component, valerenic acid, ameliorate D-galactose-induced reductions in memory, cell proliferation, and neuroblast differentiation by reducing corticosterone levels and lipid peroxidation. Exp Gerontol. 2013 Nov;48(11):1369-77.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Waleriana – działanie, skutki uboczne, cena. Gdzie kupić walerianę? - 4.0/5. Oddano 1 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk, neurobiolog i trener personalny.

Opinie

  • PiotrJ 22.07.2023, 3:50

    krople ok.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone