Buzdyganek naziemny – działanie i skutki uboczne ziela

🕣 5 min czytania

Aktualizacja: 28 lutego, 2024

W ostatnich latach diametralnie wzrasta zainteresowanie preparatami naturalnymi wspomagającymi odporność czy leczenie różnorodnych chorób. Nie każdy wie, że surowce takie równie skutecznie zapobiegają ich wystąpieniu i stanowią świetną profilaktykę. Jednym z nich jest Buzdyganek naziemny, który spośród swych dobroczynnych właściwości szczególnie odznacza się funkcją usprawniającą życie seksualne! Przeczytaj artykuł i poznaj jego działanie.

Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny, czyli z łaciny Tribulus terrestris cechuje się szerokim oddziaływaniem zdrowotnym. Jest to roślina kwitnąca z rodziny zygophyllaceae, obejmującej ok. 20 gatunków. Występuje w postaci rocznego krzewu nieco przypominjącego winorośl, osiągającego wysokość 10–60 cm. Podczas kwitnienia pojawiają się na nim kwiaty o żółtej barwie, a następnie owoce cechujące się gwieździstym, nieco okrągłym kształtem, podobnym do kokosa. Pokryte są skórką o jaskrawożółtym lub zielonym kolorze, a w rodzimych rejonach znane są pod nazwą Chih-hsing. Cechują się one nieco cierpkim smakiem i aromatycznym zapachem. Korzeń natomiast charakteryzuje się barwą od żółtej do jasnobrązowej oraz słodkawym smakiem i równie aromatycznym zapachem co owoce. W medycynie znajduje zastosowanie jego owoc, jak i korzeń. 

Buzdyganek naziemny rodzimie wywodzi się z okolic Khorsanu, a więc północnego Iranu, jest także szeroko rozpowszechniony także w śródziemnomorskim, subtropikalnym i pustynnym na całym świecie. Od lat stosowany jest w medycynie chińskiej do leczenia wielu różnorodnych schorzeń, m.in. depresji, zaburzeń libido czy niepłodności. Za jego drogocenne właściwości odpowiadają składniki aktywne w nim zawarte takie jak saponiny, alkaloidy, aminy czy diosgeniny. Stosowany bywa zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi produktami roślinnymi. 

Buzdyganek naziemny – uprawa

Buzdyganek naziemny naturalnie rośnie w południowej i południowo-wschodniej Europie, a także południowej Azji czy północnej Australii, gdzie występuje nawet w dzikiej formie. Pierwsze suplementy z jego udziałem wyprodukowane zostały w Bułgarii. Jest to roślina jednoroczna, niezbyt wybredna, w niektórych zakątkach świata (np. USA) uznawana za chwast i roślinę inwazyjną. Bez problemu przetrwać może na słabej i suchej ziemi. Bez problemu w internecie można nabyć sadzonkę i zacząć uprawę w domowym zaciszu. Nie jest to roślina o wielkich rozmiarach, więc zadomowi się w każdym miejscu i bez wątpienia poradzi sobie w większości warunków. Cena takiej sadzonki nie jest wygórowana i wynosi ok. 5–10 złotych. 

Buzdyganek naziemny – działanie

Buzdyganek naziemny to roślina o szerokim spektrum działania. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim funkcje oddziałujące na libido, w tym jego wzmacnianie, jak również leczenie jego zaburzeń. Ta aktywność została opisana już w kanonie medycyny stworzonym przez Awicennę, perskiego lekarza, w 1025 roku. Udowodniono, iż skutecznie usprawnia on popęd seksualny zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy cierpią z powodu jego utraty. Co ciekawe jest to jeden z niewielu preparatów, który nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Może być stosowany zarówno u dziewcząt w wieku rozrodczym, jak i tych w okresie menopauzy. Doniesienia naukowe mówią także, iż wpływa on na poprawienie satysfakcji i zachowań seksualnych. Poza tym idealnie nadaje się do zastosowania w zaburzeniach erekcji u mężczyzn, jak również zwiększania stężenia testosteronu w surowicy krwi. 

W medycynie ludowej stosowany był również do leczenia chorób wenerycznych czy impotencji. Co więcej wiele źródeł wskazuje na działanie antydepresyjne rośliny. Odnotowano znaczne zmniejszenie objawów przypadłości u osób, które przyjmowały ekstrakt z owoców buzdyganku. Okazuje się bowiem, iż jest to niezwykle skuteczny składnik na zachowania neuroendokrynne organizmu i niwelowanie skutków stresu oksydacyjnego. Właśnie z tego powodu znajduje się on w składzie mieszanek chińskich ziół polecanych na ową przypadłość. Oczywiście na tym jego funkcje się nie kończą, otóż w Iranie od dawna uważany był za jeden z najlepszych substancji antyseptycznych oraz przeciwbakteryjnych. Ta aktywność odnosi się także do patogenów jamy ustnej powodujących choroby w tym obszarze, m.in. próchnicę czy choroby przyzębia. Ponadto bywa często stosowany jako środek tonizujący czy przeciwbólowy. Odnotowano jego właściwości ściągające, przeciwnadciśnieniowe, jak również moczopędne. Na dodatek jego spożywanie zapobiega powstawaniu infekcji układu moczowego, a nawet wspomaga usuwanie kamieni moczowych. 

Ostatnie badania wskazują, iż ekstrakty z rośliny indukują hamowanie wzrostu komórek nowotworowych w przypadku raka wątroby. Co ważne wykazują one wyłącznie znikome działanie cytotoksyczne na komórki zdrowe, co jest dużym osiągnięciem w porównaniu do zwyczajowych terapii skutkujących wysokim wyniszczeniem organizmu chorego. Warto wspomnieć, iż jest on niezwykle skuteczny również w hamowaniu wzrostu komórek raka prostaty (od 20% do nawet 90% !) i eliminacji wzrostu guza. W medycynie chińskiej wykorzystywany bywał także w niwelowaniu problemów z oczami, obrzęków, wzdęć brzucha, a nawet emisji białaczki czy bielactwa. Bywa doceniany jako łagodny środek przeczyszczający. Pozytywne efekty daje w zapaleniu sutka, wzdęciach, ostrym zapaleniu spojówek oraz bólu głowy. Obecna w jego składzie saponina wykazuje właściwości hipoglikemiczne. Okazuje się bowiem, iż jego spożycie skutkuje obniżeniem stężenia glukozy w surowicy krwi, a także triglicerydów oraz cholesterolu.

Buzdyganek naziemny – skutki uboczne

Buzdyganek naziemny, jak już wspomniałam, jest bezpieczny w stosowaniu i nie wywołuje raczej skutków ubocznych. Te które pojawiają się w naprawdę rzadkich przypadkach są niezwykle łagodne. Bardzo rzadko zgłaszane są bóle brzucha, które mijają po spożyciu posiłku. Powikłaniem jego zastosowania może być także ginekomastia, a więc powiększenie sutka, co jest niejako dowodem oddziaływania rośliny na układ hormonalny człowieka. Jak dotąd nie ustalono dopuszczalnej jego dawki do stosowania w suplementach diety. Właśnie z tego względu istotne jest wczytanie się w ulotkę dołączoną do odpowiednich preparatów. Dozwolone jest również jego stosowanie przez sportowców, mimo działania podobnego do sterydów anabolicznych. 

Buzdyganek naziemny – cena, gdzie kupić

Buzdyganek naziemny, jak już wspomniałam, jest rośliną bardziej egzotyczną. W ostatnich latach jednak jego dostępność w Polsce jest coraz większa. Spotkać go można w sklepach ze zdrową żywnością, w aptekach lub sklepach internetowych. Dokonując wyboru należy mieć na uwadze jakość produktu, zatem najlepiej wybierać pewne placówki o dobrych opiniach, takie, które starają się o jakość swych surowców. Wówczas wszelkie składniki aktywne rośliny będą na odpowiednim poziomie, niezbędnym do wywołania efektu zdrowotnego. Cena ziela również nie jest wysoka i wynosi ok. 4 złote za opakowanie 50 g. Znacznie wzrasta ona w przypadku ekstraktów, których ok. 50 ml krople kosztują ok. 40 złotych. Za kapsułki natomiast należy zapłacić ok. 35–65 złotych za opakowanie 90 kapsułek. 

 

Podsumowując buzdyganek naziemny jest rośliną o drogocennych właściwościach docenianych już w starożytności. Jego działanie zwiększające libido, wzmacniające pracę mięśni, a nawet przeciwdziałające nowotworom jest znane i opisywane szeroko w literaturze. Najważniejszy jest fakt, iż jego stosowanie nie powoduje większych skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczne. Bez wątpienia warto włączyć roślinę do swojej diety i cieszyć się z jego aktywności.

Literatura:

  1. Akhtari E., Raisi F., Keshavarz M., Hosseini H., et al.: “Tribulus terrestris for treatment of sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo – controlled study.”, Daru., 2014.
  2. Chhatre S., Nesari T., Somani G., Kanchan D., Sathaye S.: „Phytopharmacological overview of Tribulus terrestris.”, Pharmacogn Rev., 2014.
  3. Do J., Choi S., Choi J., Hyun JS.: „Effects and Mechanism of Action of a Tribulus terrestris Extract on Penile Erection.”, Korean J Urol., 2013.
  4. Sansalone S., Leonardi R., Antonini G., Vitarelli A., et al.: “Alga Ecklonia bicyclis, Tribulus terrestris, and glucosamine oligosaccharide improve erectile function, sexual quality of life, and ejaculation function in patients with moderate mild-moderate erectile dysfunction: a prospective, randomized, placebo-controlled, single-blinded study.”, Biomed Res Int., 2014.
  5. Santos CA. Jr., Reis LO., Destro-Saade R., et al.: “Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double blind study.”, Actas Urol Esp., 2014.
  6. Soleimanpour S., Sedighinia FS., Safipour Afshar A., Zarif R., Ghazvini K.: “Antibacterial activity of Tribulus terrestris and its synergistic effect with Capsella bursa-pastoris and Glycyrrhiza glabra against oral pathogens: an in-vitro study.”, Avicenna J Phytomed., 2015.
  7. Wang Z., Zhang D., Hui S., Zhang Y., Hu S.: “Effect of tribulus terrestris saponins on behavior and neuroendocrine in chronic mild stress depression rats.”, J Tradit Chin Med., 2013.
  8. Wei S., Fukuhara H., Chen G., Kawada C., et al.: „Terrestrosin D, a steroidal saponin from Tribulus terrestris L., inhibits growth and angiogenesis of human prostate cancer in vitro and in vivo.”, Pathobiology., 2014.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Paulina Chrzan , Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.
Dodaj do ulubionych

Opinie

  1. Dzięki za ten artykuł! Wydaje mi się, że jednak jest tu jedna nieścisłość, właśnie buzydanek naziemny z tego co wyczytałem w różnych artykułach anglojęzycznych jest pomocny na ginekomastie!! Dlatego, że wydziela testosteron, a ginekomastia jest powodowana przez estrogen .

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *