Żelatyna – właściwości lecznicze. Żelatyna na stawy, włosy i paznokcie.

16 18 20

Żelatyna spożywcza to produkt łatwo dostępny. Często stosowana do deserów oraz jako zagęszczacz do różnego rodzaju potraw. Wydobywana przez gotowanie chrząstek, kości i skóry zwierząt w celu wydobycia kolagenu. Zawiera aminokwasy (m.in. glicynę, prolinę, walinę), które mają korzystny wpływ na zdrowie. Powszechna teoria mówi o tym, iż żelatyna wpływa na wzmocnienie kości i stawów. Jednak czy to prawda?

Żelatyna – właściwości lecznicze

Żelatyna dzięki dużej zawartości aminokwasów może cieszyć się właściwościami zdrowotnymi, mówi się również o tym, że żelatyna odchudza. Ponadto:

  • wspomaga funkcje trawienia żelatyna może wspomagać trawienie, pobudzając produkcję soków żołądkowych.Wiąże się również z wodą, co pomaga w przechodzeniu pokarmu przez układ trawienny;
  • wzmacnia kości lizyna, która znajduję się w żelatynie pomaga wzmocnić kości i ułatwia przyswajanie wapnia. Jest to aminokwas, którego organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, dlatego ważne jest jego dostarczenie z dietą;
  • pomaga utrzymać równowagę hormonalną żelatyna dostarcza glicynę, która pomaga regulować insulinę i zapobiegać hipoglikemii;
  • wspomaga regenerację mięśni dzięki zawartości aminokwasów (arginina, glicyna) żelatyna przyspiesza regenerację mięśni;
  • przyspiesza utratę masy ciała – żelatyna nie odchudza, jednak jest to białko, które może być zawarte w diecie redukcyjnej. Dostarczy niezbędnych aminokwasów, a do tego jest niskokaloryczna. Zapewnia uczucie sytości i zmniejsza apetyt.

Żelatyna na stawy

Żelatyna (szczególnie zawarta w niej prolina i glicyna) może łagodzić ból i poprawiać funkcjonowanie stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową oraz u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Potrzeba jednak więcej dowodów, aby ocenić jej skuteczność w innych schorzeniach.

Żelatyna na włosy

Od dłuższego czasu żelatyna ma zastosowanie w salonach fryzjerskich. Laminowanie to metoda poprawy kondycji włosów suchych i zniszczonych. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni włosów żelatyną, dzięki czemu stają się odporne na uszkodzenia, są miękkie w dotyku i błyszczące. Laminowanie można wykonać również w domu, jednak efekt ten nie będzie tak długotrwały jak po wizycie u specjalisty. Produkty, które są potrzebne do danego zabiegu to:

  • łyżka żelatyny spożywczej,
  • trzy łyżki gorącej wody,
  • łyżka odżywki do włosów.

Żelatynę należy rozpuścić w wodzie i wymieszać z kosmetykiem, a następnie nałożyć na wcześniej umyte i podsuszone włosy, następnie nałożyć na nie czepek na około 40 minut. Po tym czasie spłukać mieszankę chłodną wodą i wysuszyć włosy.

Należy jednak pamiętać, że zabieg ten polepszy jedynie ich wygląd, ponieważ podstawą utrzymania dobrej kondycji włosów jest przede wszystkim racjonalna i zbilansowana dieta, dostarczająca odpowiednią ilość składników odżywczych.

Żelatyna na paznokcie

Domowym sposobem na rozdwajające się paznokcie może być kuracja żelatyną. Naturalna metoda utwardzająca paznokcie pozwoli cieszyć się ich ładnym wyglądem. W szklance gorącej wody należy rozpuścić łyżkę żelatyny i trzymać w niej paznokcie przez około 10–15 minut. Kurację powtarzać co 3 dni przez 2 tygodnie.

Jeśli problem z kruchymi paznokciami występuje przez dłuższy okres warto przyjrzeć się stosowanej diecie. Cynk, krzem i miedź to składniki, które obowiązkowo muszą się w niej znaleźć. Oprócz stosowanych kuracji należy zatem zadbać by w codziennej diecie znalazły się m.in. orzechy, migdały, czy pestki dyni, warzywa, owoce i nabiał (chude sery, mięso). Na złą kondycję włosów i paznokci wpływa również stres.

Żelatyna spożywcza może być pomocnym produktem redukującym bóle stawów i wpływać na poprawę wyglądu włosów i paznokci. Stosowana z umiarem nie przynosi skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym elementem w utrzymaniu zdrowia jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Literatura:

[1] Gannon MC, Nuttall JA, Nuttall FQ. The metabolic response to ingested glycine. Am J Clin Nutr. 2002 Dec;76(6):1302-7. [dostęp on-line] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12450897

[2] Why Broth is Beautiful: Essential Roles for Proline, Glycine and Gelatin, [dostep on-line] https://www.westonaprice.org/health-topics/why-broth-is-beautiful-essential-roles-for-proline-glycine-and-gelatin/

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Żelatyna – właściwości lecznicze. Żelatyna na stawy, włosy i paznokcie. - 3.9/5. Oddano 48 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!