Kolagen naturalny – na stawy, rozstępy, blizny, do twarzy. Gdzie znaleźć kolagen w jedzeniu?

16 18 20

Kolagen popularny w świecie kosmetyki, nazywany też eliksirem młodości. Jaka jest tajemnica jego działania i gdzie możemy znaleźć naturalne źródła kolagenu?

Kolagen naturalny

Kolagen naturalny jest nieodłącznym elementem tkanki łącznej. Jest to białko zewnątrzkomórkowe, które stanowi niemal 30% masy białka organizmu ludzkiego. To co odróżnia kolagen od innych białek to duża zwartość takich aminokwasów jak lizyna, glicyna, prolina, hydroksylizyna i w szczególności hydroksyprolina, która praktycznie nie występującej w innych białkach. Cechą charakterystyczna kolagenu jest jego elastyczność i odporność na uszkodzenia. Dzięki swoim właściwościom kolagen znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, a także medycynie estetycznej.

Kolagen na stawy

Formą kolagenu odgrywającą główne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu stawów jest kolagen II, będący elementem struktury chrząstek stawowych. Wraz z wiekiem, a także u sportowców stawy narażone są na dodatkowe obciążenie, co może prowadzić do utrudnień w poruszaniu. W celu przyspieszenia regeneracji, oprócz właściwej diety, wspomóc możemy się suplementami diety. Najlepszy wybór stanowią preparaty zawierające zhydrolizowaną formę kolagenu, ze względu na dużo większą biodostępność.  

Ciekawe!

Kolagen rybi

W kosmetyce zastosowanie znajduje także kolagen rybi. Jednym z najbardziej wartościowych źródeł rybiego kolagenu jest skóra tołpygi, z której uzyskuje się naturalne białko, wykazujące właściwości porównywalne do popularnego kolagenu zwierzęcego. Naturalny kolagen rybi znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce jako związek poprawiający elastyczność i jędrność skóry.

Kolagen na rozstępy, blizny

Kolagen jako główne białko skóry odgrywa znaczącą rolę w procesie jej regeneracji. W przypadku blizn i rozstępów dodatkowa dawka kolagenu z zewnątrz z równoczesną podażą witaminy C, która bierze udział w jego syntezie, pomoże w procesie gojenia rany i zmniejszenia widoczności powstałych blizn.

Kolagen do twarzy

W skórze występuje wiele rodzajów kolagenu jednak przeważającą formą jest kolagen I (85–90%)  oraz w mniejszej ilości kolagen III (15%). Wraz z upływem lat nasza skóra traci zdolność do syntezy odpowiedniej ilości kolagenu. Nadmierna degradacja kolagenu i brak możliwości biosyntezy nowych struktur białka skutkuje powstaniem zmarszczek. Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu procesowi jest uzupełnienie białka z zewnątrz. Do dyspozycji mamy wypełniacze tkankowe, które stosowane są w formie zastrzyków, suplementy diety zawierające w swoim składzie kolagen oraz preparaty przeznaczone do stosowania bezpośrednio na skórę w formie kremów, maseczek i żeli.

Kolagen w jedzeniu

Oprócz suplementacji, czy też dostarczania kolagenu bezpośrednio na skórę, można uwzględnić go także w diecie. Dobrym źródłem mogą być galaretki z nóżek wieprzowych lub cielęcych, golonki, podroby, ryby w galarecie czy też sproszkowane chrząstki i płetwy rekina. Wraz z źródłem kolagenu uwzględniona powinna też zostać odpowiednia podaż witaminy C odgrywającej kluczową rolę w procesie syntezy kolagenu.

Kolagen, charakteryzujący się  bardzo dużą wytrzymałością przy równoczesnym zachowaniu elastyczności stanowi unikalne białko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu ruchu i skóry. Odpowiednia dieta, stanowiąca źródło aminokwasów potrzebnych do jego syntezy, a także suplementacja i dostarczanie go z zewnątrz pozwoli zachować piękną skórę i dobrą kondycję stawów przez długie lata.

Literatura:

  1. Żelaszczyk D, Waszkielewicz A, Marona H. Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20.
  2. Biochemia, pod red. Victora L. Davidsona i Donalda B. Sittmana.
  3. Oliveira, S, R Ringshia, R Legeros. An improved collagen scaffold for skeletal regeneration” Journal of Biomedical Materials. 94 (2): 371–379.
  4. Singh, SS Gupta; M Soni. Collagen dressing versus conventional dressings in burn and chronic wounds: a retrospective study. Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery. 4 (1): 12–16.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kolagen naturalny – na stawy, rozstępy, blizny, do twarzy. Gdzie znaleźć kolagen w jedzeniu? - 4.1/5. Oddano 32 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Głównym obszarem jej zainteresowań jest dietoterapia w chorobach autoimmunologicznych i nutrigenomika.