Zdrowy sernik z powidłami na mocno orzechowym spodzie
Zapraszam na wykwintny sernik z powidłami, które są niezastąpionym dopełnieniem jesiennych wypieków. Ja użyłam powideł domowej roboty, ale dobrze sprawdzą się również kupne. Spód ciasta wykonany został z dużej ilości orzechów, które dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych białka, błonnika, witaminy E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Ponadto orzechy włoskie mają dwa razy więcej przeciwutleniaczy w porównaniu z innymi orzechami! Jeśli jednak nie preferujecie ich specyficznego smaku można zastąpić je przykładowo migdałami.
Masa serowa:
Twaróg chudy – 250 g
Twaróg półtłusty – 250 g
Jogurt naturalny 2% – 350 g
Budyń w proszku waniliowy – 35 g (1 opakowanie)
Jajko – 2 sztuki
Cukier – 65 g (lub ksylitol)
Cukier waniliowy – 10g
Spód:
Płatki owsiane – 100 g
Orzechy włoskie – 70 g
Orzechy laskowe – 30 g
Masło Extra – 30 g
Miód – 1 łyżka
Dodatkowo:
Powidła – 100 g
Cynamon – 2 łyżeczki
Sposób przygotowania:
Przygotowanie sernika należy rozpocząć od wykonania spodu. Do miski lub rondelka wrzucić płatki owsiane i orzechy, dodać masło lub olej kokosowy oraz miód, całość zblendować. Powstała masa jest gęsta i niejednolita, jeśli okaże się zbyt sucha można dodać więcej miodu (dla osób preferujących słodkie spody) lub masła. Gotowym ciastem wykleić spód formy do tarty (o średnicy 24 cm) uprzednio wyłożony papierem do pieczenia, lekko docisnąć. Spód wstawić do lodówki na około 30 min lub całą noc (wykonanie spodu dzień wcześniej przyspiesza znacznie przygotowanie sernika).
Piekarnik włączyć i ustawić na 180 °C (grzanie góra i dół bez termoobiegu).
W czasie schładzania się spodu przygotować masę serową i powidła. Ser, jogurt, cukier, budyń i jajka wrzucić do miski i zblendować na wysokich obrotach do uzyskania gładkiej masy.
Powidła przełożyć do małej miseczki, dolać odrobinę gorącej wody (jeśli powidła są gęste) i 1 łyżeczkę cynamonu, dokładnie wymieszać.
Spód posypać 1 łyżeczką cynamonu, wylać masę serową i wygładzić ją przy pomocy łyżki. Na powierzchni sera łyżeczką kłaść powidła, a następnie wykałaczką kreślić koła, zaczynając od brzegów formy (powidło powinno utworzyć nieregularne wzory).
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez 15 minut, po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 140 stopni i piec jeszcze przez 60 minut.
Sernik studzić stopniowo. Przez 30 min powinien pozostać w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami.