Budyń w proszku
Budyń kojarzony jest z dzieciństwem, wakacjami u babci oraz podwieczorkiem w przedszkolu. Deser przygotowywany na mleku, podawany w salaterkach i dekorowany owocami można wykonać w dwojaki sposób: kupując gotowy do rozrobienia proszek w sklepie lub w tradycyjny sposób wykorzystując mleko, mąkę ziemniaczaną i zwykłą, żółtko jaja i masło.
Właściwości budyniu w proszku – witaminy i składniki mineralne
Budyń w proszku nie należy do deserów polecanych przez specjalistów od spraw żywienia. Bazą każdego budyniu w proszku jest skrobia, która posiada wysoki indeks glikemiczny. Skład budyniu w proszku przeznaczonego do gotowania przedstawia się następująco: skrobia ziemniaczana i/lub kukurydziana i/lub modyfikowana, cukier, oraz sztuczne/naturalne aromaty i barwniki. W budyniach w proszku, które nie wymagają gotowania, a jedynie zalania wrzątkiem i wymieszania, często obecne są dodatki do żywności, takie jak emulgatory, stabilizatory, zagęstniki, barwniki i aromaty oraz substancje o niskiej wartości odżywczej m.in. preparat tłuszczowo-białkowy, syrop glukozowy, utwardzony tłuszcz palmowy. Do nadania żółtej barwy budyniom waniliowym lub śmietankowym, często wykorzystywana jest żółcień chinolinowa, która zaliczana jest do tzw. „barwników Southhampton”, czyli mogących wywołać nadpobudliwość u dzieci. Inną substancją barwiącą jest kurkumina, a do budyniów czekoladowych dodaje się kakao, które są naturalnymi substancjami barwiącymi i posiadają prozdrowotne właściwości. Niestety ich ilość w produkcie jest znikoma.
Budyń w proszku nie dostarcza witamin ani składników mineralnych. Obecność substancji odżywczych jest wynikiem dodatku do deseru mleka, świeżych owoców lub dobrej jakości kakao lub czekolady. Budyń przygotowany na mleku dostarcza cennego wapnia, witaminy A i D, jednak ich zawartość w deserze wynika z dodatku mleka, a nie zawartości pierwiastka w proszku budyniowym. Poleca się przygotować domowy budyń, według tradycyjnego babcinego przepisu, wówczas mamy pewność, co do jego składu.
Kalorie – ile kalorii ma budyń w proszku
100 g budyniu w proszku dostarcza 369 kcal, z czego 90,5 g węglowodanów.
Budyń w proszku – zastosowanie
Domowy budyń, przygotowany w tradycyjny sposób można wykorzystać do przygotowania masy do ciasta lub przygotować z niego samodzielny deser dekorując go świeżymi owocami. Warto wykorzystać go jako nadzienie do domowych, słodkich bułek lub przygotować gęstszy, aby nadziać nim naleśniki.