Masło Extra
Masło to produkt wytwarzany z mleka lub śmietanki o wysokiej zawartości tłuszczu. Jego odmiana extra charakteryzuje się najwyższą zawartością tłuszczu (min. 82%), przy najmniejszej ilości wody, dlatego jest to najbardziej zalecany wyrób. Masło to produkt wartościowy, całkowicie naturalny. Zawiera nie tylko składniki odżywcze, ale także substancje bioaktywne.
Warto pamiętać, że prawdziwe masło mające w swoim składzie elementy potrzebne organizmowi człowieka, jest produkowane tylko i wyłącznie z mleka lub śmietanki. Masło roślinne, chociaż tańsze, jest tego pozbawione i może działać szkodliwie.
Masło extra – właściwości
W składzie masła przeważają kwasy tłuszczowe nasycone. Może ich być nawet 67%. Ich nadmiar w diecie prowadzi do znacznego zwiększenia się ilości frakcji LDL cholesterolu w organizmie człowieka. W 100 g masła znajduje się aż 220 mg cholesterolu, co niemal wyczerpuje zalecaną dzienną dawkę. Trzeba zachować umiar w jego spożywaniu. Masło to produkt lekkostrawny, dlatego zalecane jest u osób stosujących dietę lekkostrawną. Składa się w większości z średniołańcuchowych oraz krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
W mleku i jego przetworach, także maśle, obecne są naturalne izomery trans, także CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, który ma udokumentowane właściwości antynowotworowe i przeciwzapalne. Warto zwrócić uwagę, że naturalnie występujące w produktach tłuszcze trans nie wykazują szkodliwych właściwości, w przeciwieństwie do sztucznych izomerów trans powstających m.in. podczas procesu utwardzania olejów roślinnych. Masło extra zawiera sporą dawkę witaminy A i D, które rozpuszczają się w tłuszczach, a także niezbyt dużą ilość witaminy E. Ze względu na zmiany w sposobie odżywiania krów, a co za tym idzie – w składzie mleka w różnych porach roku, również witaminowy skład masła ulega zmianie. Najlepsze masło powstaje latem. Witamina D jest niezbędna dla prawidłowej mineralizacji kości, a więc bardzo potrzebna jest dzieciom w trakcie procesu wzrostu.
Prawdziwe masło nie posiada w swoim składzie żadnych zewnętrznych składników, tak zwanej „chemii”. Jest łatwe w przyswojeniu i strawieniu. Z tego to powodu zaleca się jego podawanie najmłodszym dzieciom. Zawiera dawkę witamin, ale inne produkty mleczne, czy na przykład ryby, zawierają ich więcej. Niewielka ilość może być korzystna dla zdrowia, ale nie można jeść go zbyt wiele. 2–3 łyżeczki dziennie są dawką najbardziej odpowiednią, która nie zaszkodzi zdrowej osobie. Jednak chorzy na miażdżycę, z wysokim ciśnieniem krwi i innymi chorobami układu krążenia, powinni z niego zrezygnować na rzecz na przykład margaryny.
Masło extra – zastosowanie
Masło ma różnorodne zastosowanie. Przede wszystkim służy do smarowania pieczywa, ale także wypiekania ciast i jako dodatek do wielu potraw. Można na nim smażyć, ale w niezbyt wysokich temperaturach, ponieważ łatwo się przypala i wyzwala wówczas bardzo szkodliwe związki chemiczne (na przykład węglowodory aromatyczne). Do smażenia przeznaczone jest masło klarowane, które można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe opakowanie w sklepie.
Nie należy wybierać masła smakowego. Jest to najczęściej miks tłuszczu zwierzęcego i roślinnego z dodatkiem bardzo wyrazistych w smaku elementów, na przykład smażonej cebuli.