Zastosowanie oleju z awokado na twarz i włosy
Awokado cieszy się coraz większą popularnością. Doceniane jest za bogactwo składników odżywczych, a w szczególności „dobrych”, czyli wielonienasyconych tłuszczów. Wraz z rosnącą powszechnością jego zastosowania pojawił się też olej z awokado, który nie dość, że jest skarbnicą związków aktywnych, to jeszcze nadaje się nie tylko do użycia wewnętrznego, ale i zewnętrznego, działając cuda dla urody! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat właściwości tego produktu.
Zastosowanie oleju z awokado
Olej z awokado zaliczany jest do najzdrowszych olejów i tłuszczów na świecie. Z tego względu stosuje się go jako pomoc na wiele dolegliwości. Co ciekawe, we Francji posiada on status leku na artretyzm! W jego składzie wymienić można przede wszystkim kwasy omega-3 i omega-6, witaminy: A, E, z grupy B oraz luteinę. Ta ostatnia jest niezwykle korzystna dla prawidłowego procesu widzenia, a także, zgodnie z doniesieniami naukowymi, minimalizuje ryzyko rozwoju zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej (która niezwykle często występuje u osób starszych). Dodatkowo obecność w tym oleju antyoksydantów (m.in. witaminy E) neutralizuje wolne rodniki i niweluje skutki stresu oksydacyjnego. Z kolei beta-sitosterole, również znajdujące się w składzie tego specyfiku, to związki o niezwykle pozytywnym wpływie na profil lipidowy oraz pracę układu sercowo-naczyniowego. Spożycie tego tłuszczu wpływa bowiem na redukcję stężenia cholesterolu ogólnego, jednocześnie zwiększając poziom jego frakcji HDL. Poza tym wykazuje on aktywność obniżającą ciśnienie krwi i uśmierzającą objawy zapalenia stawów. Udokumentowane jest też jego działanie zmniejszające ból i sztywność stawów. Co więcej, olej z awokado wspomaga leczenie chorób dziąseł oraz przyzębia, objawiających się przekrwieniem i krwawieniem dziąseł oraz niszczeniem kości i tkanek wokół zębów.
Olej z awokado na twarz
Olej z awokado oprócz licznych korzystnych właściwości zdrowotnych wykazuje także działanie pielęgnujące. Świetnie nadaje się do stosowania na powierzchnię skóry, nawilża ją bowiem i odżywia. Wnika on bowiem w głębokie warstwy skóry i w efekcie pozostawia gładką i aksamitną cerę. Działa również przeciwzmarszczkowo i opóźnia procesy starzenia. Nadaje komórkowym skóry elastyczność i ujędrnia je, równocześnie zwiększając produkcję kolagenu, a więc włókna budującego skórę. Dzieje się to dzięki obecności witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości. Szczególnie polecany jest dla osób z problemami trądzikowymi, gdyż łagodzi stany zapalne, które powstają w wyniku zatykania porów. Okazuje się też, że tłuszcz ten jest poniekąd naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Dzięki jego zastosowaniu skóra nie ciemnieje i nie staje się matowa. Bez wątpienia może być stosowany jako naturalny balsam do skóry. Może być także przydatny w łuszczycy ze względu na to, że wspomaga gojenie ran i leczenie zmian skórnych oraz stymuluje podział i tworzenie nowych komórek, jednak nie zostało to do końca potwierdzone.
Olej z awokado na włosy
Oczywiście zalety oleju z awokado nie kończą się ani na właściwościach prozdrowotnych, ani na zastosowaniu na powierzchnię skóry. Idealnie nadaje się również jako kosmetyk do włosów. W wyniku jego działania dochodzi do pobudzenia krążenia i lepszego wchłaniania składników odżywczych strukturę włosa. Dodatkowo poprawia on wygląd oraz teksturę kosmyków, jednocześnie wzmacniając je i nawilżając. Samo spożycie tego tłuszczu zapewnia lepsze odżywienie od wewnątrz, co w perspektywie czasu umożliwia utrzymanie silnych oraz zdrowych włosów. Co więcej, zastosowanie oleju na skalp głowy skutkować będzie wyeliminowaniem łupieżu oraz świądu skóry głowy. Warto pamiętać, że olej z awokado charakteryzuje się aktywnością kojącą i regenerującą, a nawet przeciwzapalną, a także stymuluje porost włosów i eliminuje ich utratę.
Podsumowując, olej z awokado to produkt cechujący się bogactwem składników odżywczych i wykazuje działanie prozdrowotne na wiele składowych organizmu, m.in. układ sercowo-naczyniowy. Wpływa również na procesy zapalne, a nawet na wzrok. Dodatkowo świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry, zapewniając jej idealne nawilżenie oraz wygładzenie, oraz do włosów, stymulując ich wzrost i ulepszając ich kondycję. Bez wątpienia jest to produkt, który warto mieć zawsze w swej spiżarni.
Literatura:
- Kondratowicz-Pietruszka E., Charakterystyka profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów roślinnych, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2010, 841/49-63.
- Malinowska P., Application of vegetable fats and oils in cosmetic products, Towaroznawcze Problemy Jakości, 2010, 4/91-96,
- Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromat. Chem. Toksykol., 2016, 49(3)/385-389.