Zastosowanie facelii błękitnej. Nasiona Facelii

16 18 20

Facelia błękitna to roślina z której z 1ha można uzyskać nawet 700 kg miodu o wielu właściwościach leczniczych. Posiada krótki okres wegetacji. Uprawiana jest głównie w celu pozyskania nasiona, na paszę zieloną i kiszonkę, a także, jako poplon w zależności od potrzeb.

Facelia błękitna

Facelia błękitna to cenna roślina miododajna o charakterystycznych niebieskofiletowych kwiatach i o małych wymaganiach glebowych. Jest odporna zarówno na suszę, jak i niewielkie przymrozki. Pochodzi z Ameryki Południowej, dorasta do wysokości około 80 cm i posiada dość szorstkie, gęsto owłosione, sztywne pędy oraz tak samo owłosione, pierzaste, jasnozielone liście. Jej silnie rozbudowany system korzeniowy o palowej strukturze powoduje, że facelia wyciąga z głębszych warstw gleby pierwiastki nieosiągalne dla innych upraw. W ten sposób powracają one na powierzchnię. W Krajowym Rejestrze widnieje 7 odmian facelii błękitnej (Anabela, Angelia, Asta, Atara, Lisette, Natra, Stala). Odmiany różnią się między sobą wysokością, terminem kwitnienia oraz dojrzewania. 

Nasiona facelii

Siew facelii w plonie głównym należy wykonać na przełomie marca oraz kwietnia. Głębokość siewu nie powinna przekraczać 2 cm. Ważne jest, aby nie opóźniać siewu facelii, ponieważ jej wysiew odciągnięty w czasie o np. 3–4 tygodnie skutkuje wysoką obniżką plonu ziarna. Oznaką gotowości roślin do zbioru jest brązowienie 7080 % torebek na roślinie. Dzieje się tak zazwyczaj po około 110 dniach wegetacji facelii. Zbioru dokonuje się przy użyciu kombajnu. W sytuacji, gdy rośliny nie dojrzewają równomiernie (lata z niekorzystnymi warunkami pogodowymi), należy dokonać desykacji. Ma to na celu wysuszenie roślinnej części nadziemnej. Wyznaczenie dokładnego terminu zabiegu jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na jakość i ilość uzyskiwanego ostatecznie plonu nasion. Należy je dosuszyć do wilgotności 15 proc.

Facelia zastosowanie

Jako, że facelia jest rośliną miododajną hoduje się ją często przy pasiece traktując jej kwiaty jako bogate źródło nektaru. Jeden kwiat wiązanki wydziela średnio od 0,5 do 5 mg nektaru. Wydajność miodowa na dobrych glebach dochodzi nawet do 300400 kg miodu/ha. Można z niej uzyskać również  nasiona, a czasem jest uprawiana po prostu jako roślina ozdobna. Roślina korzystnie wpływa na kulturę gleby, przez co może być stosowana jako nawóz, redukuje zachwaszczenie pola dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowych środków na pozbycie się chwastów.

Dla smakoszy i zwolenników miód otrzymywany z Faceli błękitnej to idealny wybór. Charakteryzuje się lekkim kwaskowatym posmakiem i jasno-kremową barwą. Wzmacnia organizm, zapobiega stanom zapalnym oraz pomaga w leczeniu astmy. Sama roślina jest łatwa w utrzymaniu.

Literatura:

 1. A. Wieczorek. Uprawa facelii błękitnej. Śląskie Aktualności Rolnicze, 2012, s. 12-13
 2.  E. Ferens. Działkowiec 8/10, Zielone nawozy, str. 62-63
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zastosowanie facelii błękitnej. Nasiona Facelii - 4.6/5. Oddano 42 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!

Opinie

 • mr.oczek_food 09.10.2020, 11:22

  czy kwiaty faceli są jadalne.. pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Marzena 15.06.2021, 4:34

  Witam.
  Jak mozna wykorzystac rosline w warunkach domowych.?
  Czy mozna suszyc kwiat faceliowy I robic z niego napary odwary, herbatki w celach leczniczych ?
  Znalazlam troche tej rosliny I co moge z nia zrobic? .
  Bardzo prosze o infofmacje.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone