Trener personalny. Zobacz czym kierować się przy jego wyborze
Wynajęcie trenera personalnego zwykle powinno przyspieszyć rezultaty treningu oraz zwiększyć jego efektywność. Nie zawsze jednak Trener, którego wybieramy okazuje się profesjonalistą, przez co jego usługi to tylko strata pieniędzy. Dowiedz się jak rozpoznać dobrego trenera personalnego.
Trener personalny to swego rodzaju mentor prowadzący nas w naszych wysiłkach do wymarzonej sylwetki. Pilnuje prawidłowej techniki wykonywanych treningów i służy radą, kiedy potrzeba pomocy. Wiele osób decyduje się skorzystać z usług trenera, zwykle z obawy przed ciężarami na siłowni i skomplikowanymi maszynami. Decydujemy się na niego również po to, by mieć kogoś kto zmotywuje nas do działania w gorszych chwilach. Ten idealistyczny obraz mentora treningowego nie zawsze jednak jest zgodny z rzeczywistością.
Dla kogo trener personalny
Dużo osób zabierających się od zera za metamorfozę swego ciała, decyduje się na wynajęcie trenera personalnego. Szukają ogłoszeń na popularnych portalach internetowych sugerując się opiniami użytkowników lub wyglądem trenera i jego osiągnięciami. Często zdarza się, że trafiamy do kogoś z polecenia czy przypadkowo. Jedno jest pewne – poszukiwanie takiej osoby powinno wiązać się z dokładną analizą cech naszego kandydata oraz możliwości, jakie może nam zaoferować.
Trener personalny to osoba z doświadczeniem będąca w stanie pilnować bezpieczeństwa i efektywności naszych treningów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które:
- nie mają czasu zaplanować treningu
- nie znają prawidłowej techniki ćwiczeń
- potrzebują stałej motywacji do działania
- mają spore zasoby finansowe
- mają znaczną nadwagę, kontuzje, choroby lub uszkodzenia układu ruchu
- mają wątpliwości co do skuteczności swojego treningu
- szukają nowych odmiennych rozwiązań treningowych
Najczęściej to osoby nie mające czasu na organizowanie i szukanie planów treningowych, a także te, które nigdy nie miały styczności z siłownią lub większą aktywnością fizyczną decydują się na trenera personalnego.
Trener personalny jest osobą wykształconą w anatomii człowieka oraz tematyce urazów aparatu ruchu, stąd może zaplanować nasz trening w sposób bezpieczny i niepogłębiający ewentualnych kontuzji. Sporo osób nie wie jak poprawnie wykonywać ćwiczenia lub wybiera takie, które obciążają poszczególne części ciała. Dla przykładu mając problemy z odcinkiem lędźwiowym nie powinno się wykonywać skrętoskłonów lub przysiadów z nadmiernym obciążeniem (szczególnie, jeśli wygina się grzbiet w łuk), gdyż może to pogłębiać bóle, dyskomfort, a co gorsza pogarszać stan urazu.
Wynajęcie trenera związane jest niestety z dużymi kosztami, szczególnie jeśli w cenę chcemy wliczyć koszty ułożenia planu treningowego i treningów personalnych, a są one konieczne szczególnie na początku przygody z siłownią. Musimy liczyć się z kosztami minimum 500 zł za tydzień pełnych treningów i realizowania stworzonego planu. Do tego warto zainwestować w profesjonalny plan żywieniowy, bez którego efekty mogą nie być zbyt zadowalające.
Cechy dobrego trenera personalnego
Aby zostać trenerem personalnym zazwyczaj konieczne jest ukończenie kursów instruktora rekreacji ruchowej z różnymi specjalnościami np: fitness, taniec, kulturystyka. Na tego typu kursach realizowane są wszelkie zasady dotyczące prowadzenia swoich podopiecznych, elementy anatomii, fizjoterapii oraz rehabilitacji, a także podstawy żywienia.
Trener personalny posiadający minimalne doświadczenie w swoim zawodzie na pewno może przedstawić nam swoje dokonania. Wśród nich powinny pojawić się takie jak:
- ukończone kursy lub akademia wychowania fizycznego
- osobiste osiągnięcia np. udział w zawodach sylwetkowych, trójboju itp.
- zdjęcia swoich podopiecznych i ich historia treningowa – efekty
- prowadzenie forum, administrowanie i moderowanie stron o sporcie
- osiągi wagowe: np. możemy zwrócić uwagę na osiągnięcia w przysiadzie ze sztangą, martwym ciągu, wyciskaniu, biegu na 3 km itp.
Nie wszystkie z nich są oczywiście warunkami koniecznymi, jednak im więcej osiągnięć tym lepiej, wiąże się to bowiem z większym doświadczeniem i obyciem praktycznym. Teoretykiem może być każdy.
Cechy jakie powinien mieć dobry i godny zaufania trener personalny to m.in:
- cechy psychiczne: cierpliwość, opanowanie, wyrozumiałość, pogoda ducha
- cechy wyglądu: symetryczna i naturalna muskulatura (np. wielka klata i nogi jak zapałki to na pewno nie jest obraz dobrego trenera), odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej, brak znacznych wad postawy
- zachowanie: podatność na sugestie, motywowanie, zwracanie uwagi na błędy, odpowiednie i zrozumiałe tłumaczenie, niepopisywanie się,
- cechy profesjonalne: reakcja na nasze przemęczenie, dopasowanie treningu indywidualnie (nie tzw. masówka), poświęcanie odpowiedniej ilości czasu, dbanie o nasze samopoczucie, dopasowywanie stopnia trudności pod nasze możliwości, wysłuchiwanie naszych potrzeb,
Sylwetkę i obraz profesjonalnego trenera personalnego można sobie łatwo wyobrazić, jest to opanowana miła i uśmiechnięta osoba ze zrównoważonym odtłuszczonym ciałem, podatna na nasze sugestie i służąca radą, ale jednocześnie potrafiąca dać nam wycisk i zmotywować. To na pewno nie będzie roztrzepany młodzik, popisujący się przed dziewczynami i nieskupiający się na treningu. Na siłowni spotykam wielu trenerów personalnych i widzę jak prowadzą swoich podopiecznych. Znajdują się tam zarówno obrazy idealne jak i młodzi zapaleńcy robiący podstawowe błędy. Warto jeden czy dwa razy przejść się na siłownie i zwrócić uwagę na takie osoby lub poprosić o jeden bezpłatny trening. Z pewnością powinniśmy również zapytać o gwarancję efektów. Płacenie z góry za pół roku na pewno powinno nas zaniepokoić.
Trener personalny za i przeciw
Podsumowując, można skomponować pewne zestawienie “za i przeciw” wynajmowania trenera personalnego.
Wśród argumentów za na pewno przemówią takie, jak:
- słaba samomotywacja, niska samoocena
- strach przed wykonywaniem ćwiczeń samodzielnie
- poważne kontuzje lub problemy z układem kostno stawowym (problemy z kręgosłupem, kolanami, wypadające dyski, wyłamany niegdyś bark)
- możliwość przeznaczenia określonych zasobów finansowych
- potrzeba ćwiczeń ze wsparciem, szczególnie na początku kontaktu ze sportem
- ułożenie przez trenera specjalistycznego planu dopasowanego indywidualnie do naszych potrzeb
- możliwość nabycia planu dietetycznego do planu treningowego
- profesjonalna opieka trenera przez cały czas treningu
- możliwość monitorowania postępów przez profesjonalistę
- chęć osiągnięcia maksymalnie szybkich efektów
- brak progresu w dotychczasowym treningu
Do argumentów przeciw można zaliczyć m.in:
- dobry system samomotywacji i znajomość systemów treningowych oraz podstawowych zasad anatomii
- znajomość technik treningowych i podstawowych informacji na temat angażowania poszczególnych partii ciała i okresów regeneracji
- małe zasoby finansowe (nie opłaca się wynajmować trenera na jeden trening)
- posiadanie w otoczeniu osób z odpowiednim stażem treningowym, które mogą pomóc
- mała ilość czasu, którą możemy przeznaczyć na treningi
Jak można zauważyć, argumenty przeciw bazują raczej na naszym stażu treningowym i pewności siebie. Zanim wynajmiemy specjalistę od spraw treningowych, warto rozejrzeć się czy np. w naszym otoczeniu nie znajduje się ktoś kto ćwiczy i może podzielić się z nami swoimi uwagami. Osoby takie zawsze chętnie pomogą nam w ułożeniu planu lub posłużą radą albo wskażą miejsce, w którym odnaleźć możemy swój własny gotowy plan przeznaczony dla osób początkujących. Na każdej siłowni dodatkowo są instruktorzy, którzy chętnie pomogą i wytłumaczą specyfikę poszczególnych ćwiczeń.
Jeżeli jednak ćwiczycie już od jakiegoś czasu i nie zauważyliście postępów, próbujecie różnych planów lub po prostu potrzebujecie usystematyzowania swoich działań – wynajęcie trenera to bardzo dobry pomysł. Ulepszy wasze treningi, dopasuje do waszych potrzeb i będzie monitorować postępy, abyście mogli osiągnąć najlepsze efekty.