Kwas foliowy dla dzieci i mężczyzn - ważny nie tylko w ciąży!

16 18 20

Ostatnie badania wykazują, że większość z nas cierpi na niedobór kwasu foliowego. Dobrze jest zatem suplementować odpowiednią jego dawkę lub też zwracać uwagę na produkty, będące bogatym jego źródłem.

Kwas foliowy jest potrzebny każdemu człowiekowi, szczególnie komórkom organizmu do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu. Jaka jest zatem jego rola?

Co zawiera kwas foliowy?

Jest to organiczny związek z grupy witamin B, niezbędny składnik naszej diety. Przy niedoborach tego związku powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na produkty, które zawierają spore ilości kwasu foliowego. Jego zapasy w organizmie uszczuplają złe nawyki i niezdrowa dieta, picie alkoholu, kawy czy palenie papierosów. Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnych folianów są zielone warzywa – szpinak, szparagi, brukselka, brokuły, bób czy zielony groszek. Także produkty pełnoziarniste zawierają w swym składzie duże pokłady kwasu foliowego. Niestety kwas foliowy jako związek jest bardzo wrażliwy na działanie wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych. Unikajmy więc długotrwałego przetwarzania oraz przechowywania produktów bogatych w foliany, by zapobiec ich utlenieniu. Możemy również sięgnąć po suplementację kwasem foliowym w postaci tabletek dostępnych w aptekach.

Kwas foliowy – działanie

Kwas foliowy jest bardzo ważną substancją w naszym organizmie. Uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, będących podstawą naszej informacji genetycznej (DNA). Wpływa na regulację i wzrost wszystkich komórek. Pobudza procesy krwiotwórcze, co zapobiega anemii megaloblastycznej. Łagodzi uczucie zmęczenia, stres, poprawia koncentrację oraz korzystnie wpływa na procesy trawienia, usprawniając pracę żołądka, wątroby i jelit. Pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój dzieci, a także ważny jest dla kobiet w ciąży, chroniąc płód przed wadami cewy nerwowej.

Kwas foliowy w ciąży

Jak powszechnie wiadomo, kwas foliowy jest niezbędnym składnikiem diety każdej przyszłej mamy. Zaleca się, aby każda kobieta w wieku rozrodczym stosowała suplementację kwasu foliowego na poziomie 0,4 mg/dobę. Równie ważna jest podaż tego związku przez pierwszy trymestr ciąży, kiedy kształtuje się układ nerwowy dziecka. Odpowiednia dawka kwasu foliowego zabezpiecza płód przed powstawaniem wad cewy nerwowej, z której następnie wykształca się kręgosłup oraz mózg. Odpowiednia suplementacja kwasem foliowym w trakcie ciąży zapewnia prawidłowy rozwój i wzrost dziecka po porodzie.

Kwas foliowy dla dzieci

Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla dzieci, ponieważ odpowiada za wiele procesów rozwojowych. Jak już wcześniej wspominaliśmy, kwas foliowy jest bardzo ważny już w rozwoju płodowym, ponieważ zapewnia prawidłowe wykształcenie układu nerwowego. Zapewnia także prawidłowy rozwój i wzrost dziecka, wpływając przy tym na odpowiednią masę ciała. W późniejszym etapie bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, pokarmowego, a także krwiotwórczego.

Kwas foliowy dla mężczyzn

Oprócz wszystkich właściwości i ról, jakie kwas foliowy pełni w organizmie (również w organizmie mężczyzn), najnowsze badania wykazują, że poziom tej witaminy jest także ważny u przyszłych ojców. Okazuje się, że nie tylko kobiety powinny suplementować kwas foliowy, ale także zaleca się mężczyznom, którzy planują potomstwo, przyjmowanie kwasu foliowego.

Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnych folianów są zielone warzywa - szpinak, szparagi, brukselka, brokuły, bób czy zielony groszek.

Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnych folianów są zielone warzywa – szpinak, szparagi, brukselka, brokuły, bób czy zielony groszek.

Niedobory tego związku u przyszłych ojców, mogą mieć negatywny skutek na rozwój poczętego dziecka. Dowiedziono, że istnieje związek między niedoborem kwasu foliowego a obniżeniem jakości nasienia, przy którym osłabia się płodność. Zatem panowie również powinni zadbać o swoją dietę.

Kwas foliowy to związek potrzebny nie tylko kobietom w ciąży, a także (a może nawet przede wszystkim) w trakcie planowania dziecka. Potrzebny jest każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu komórek. Bogatym jego źródłem są zielone warzywa, szeroko dostępne o każdej porze roku. Warto więc zadbać o swoją dietę i odpowiedni poziom kwasu foliowego już teraz.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kwas foliowy dla dzieci i mężczyzn - ważny nie tylko w ciąży! - 3.7/5. Oddano 46 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.