Street workout – poznaj zalety siłowni plenerowych

16 18 20

Street workout to wspaniały zamiennik siłowni, pozwala na nieograniczone kombinacje ćwiczeń, różnorodność zestawów i szybkie wzmocnienie wytrzymałości mięśni. Jest to również świetna opcja dla zabieganych, którzy nie mogą wyznaczyć sobie konkretnych ram czasowych na trening i dojeżdżać do swojego klubu. Jego uprawianie przynosi wiele zalet, ale jest również dość wymagające.

Street workout

Idea street workout bardzo szybko zdobyła wielu zwolenników. Jego ramy nie są sztywne i można tworzyć nieograniczone zestawy ćwiczeń i przeróżnych sekwencji dopasowanych zarówno do wymagań początkujących jak i zaawansowanych. W street workoucie wykorzystywana jest infrastruktura zarówno miejska jak i wiejska, wszelkiego rodzaju: trzepaki, krawężniki, schody, poręcze, ławki, place zabaw i wiele, wiele innych miejsc, które pozwalają trenować całe ciało.

W treningach ulicznych ważne są nie tylko umiejętności, ale również kreatywność. Bez pomysłu na to, jak mogłyby wyglądać ćwiczenia i jak można wykorzystać daną infrastrukturę, ciężko będzie ułożyć jakiś ciekawy zestaw. Niemniej jednak przysiady na jednej nodze, pompki, brzuszki na ławce czy podciąganie zna zapewne każdy, a resztę czasu przeznaczonego na trening można uzupełnić np. bieganiem, sprintami czy przeskokami.

Street workout można uprawiać zawodowo, dołączając do grup praktykujących go regularnie lub wykonywać samodzielnie wg. uznania. Warto jednak pamiętać, aby każdą wyprawę poprzedzić rozgrzewką całego ciała, a poszczególne ćwiczenia starać się wykonywać co najmniej w kilkunastu powtórzeniach, by miało to jakiś większy sens dla rozbudowy siły mięśni, ich wielkości i wytrzymałości. Zwracać uwagę należy również na technikę ćwiczeń i uważać by miały one odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie zaszkodzi wybranie się razem z drugą osobą, która będzie nas dodatkowo motywowała oraz zapewni asekuracje w trudniejszych sekwencjach i układach.

Street workout – zalety

Zalety treningów ulicznych są niezliczone. Biorąc pod uwagę podstawowy fakt, iż jest to forma jednej z wielu aktywności fizycznych i ma ona wpływ na rozbudowywanie silnej i odtłuszczenie sylwetki oraz dbanie o odpowiedni profil i skład ciała. Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej nie tylko pozwala uchronić się przed wieloma chorobami związanymi z otyłością, ale również ukształtować swoje nawyki oraz poziom przemiany materii na odpowiednim poziomie. Obniża się również ryzyko zachorowania na częste schorzenia, takie jak: miażdżyca, hipercholesterolemia, cukrzyca czy nadciśnienie.

Można również spojrzeć na street workout z innej strony – odpowiedzi hormonalnej. W czasie treningów ulicznych wydzielane są duże ilości hormonów takich jak: noradrenalina, serotonina, dopamina czy endorfiny. Ze względu na to, że sekwencje wykonywane w trakcie ćwiczeń są dość ryzykowne, towarzyszy im bardzo duży wyrzut hormonów pobudzających układ krwionośny do pracy oraz utrzymujące w odpowiednim stanie układ nerwowy. Jednocześnie znacznie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu odpowiedzialnego za bardzo wiele niewskazanych procesów w organizmie, m.in. osłabienie kości, gromadzenie wody podskórnej, odkładanie tkanki tłuszczowej w okolicach ud, bioder i brzucha, czy spowolnienie metabolizmu kwasów tłuszczowych. W mniejszych ilościach ten hormon dba o odpowiednią homeostazę ustroju jednak w życiu przeciętnego człowieka obecny w znacznym nadmiarze – może wywołać sporo negatywnych skutków, które będą najbardziej widoczne w średnim wieku. Dlatego tak ważne jest dbanie o jego prawidłowy poziom w organizmie.

Ponadto, street workout przynosi wiele innych korzyści, m.in:

  • ograniczenie kosztów i czasu – do trenowania street workoutu nie potrzeba praktycznie żadnych nakładów finansowych. Jedyne w co warto zainwestować to dobre ubranie lub ochraniacze na łokcie i kolana, które zmniejszą ryzyko większych kontuzji zanim nie nauczymy się techniki oraz odpowiednie buty do biegania i przeskoków, wspomagające amortyzację.
  • wykonywanie treningu w dowolnym miejscu – z uwagi, że są to treningi uliczne, można je wykonywać dosłownie wszędzie. Możliwości są nieograniczone, dlatego czasem wystarczy ubrać dres, wyjść z domu i skorzystać z najbliższego trzepaka czy schodów.
  • wzmocnienie i rozbudowa muskulatury – szczególnie treningi uliczne wpływają na zbudowanie twardych i silnych mięśni, oraz szybkiego pozbycia się tkanki tłuszczowej pod warunkiem, że wykonywane są sumiennie w połączeniu z odpowiednią dietą. W tym przypadku bardziej niż hipertrofię (objętość) uzyskamy hiperplazję (gęstość) włókien, czego efektem są naturalnie wyrzeźbione mięśnie posiadające duże pokłady siły i wytrzymałości.
  • wzrost poziomu samozadowolenia i poczucia własnej wartości – przełamywanie własnych granic, walka ze swoimi strachami oraz pokonywanie wyznaczanych sobie celów wpływa na rozbudowanie silnego systemu poczucia własnej wartości oraz wzmocnienia emocjonalnej odporności. Efektem tego jest silna psychika, mająca wiele korzyści we współczesnej dobie ciągłej rywalizacji, gdzie ludzie muszą udowadniać sobie i innym swoją wartość.
  • wzmocnienie stawów i więzadeł – jedna z większych zalet street workoutu, która pomaga odpowiednio rozbudować i wzmocnić więzadła oraz stawy, dzięki czemu na co dzień organizm jest mniej podatny na kontuzje i urazy. Przydaje się to nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas ćwiczeń i zaawansowanych sekwencji, które wymagają dużego poziomu stabilizacji.
  • poprawienie stabilizacji ciała – biorąc pod uwagę wzmocnienie struktur ścięgnistych, wykonywanie ćwiczeń izometrycznych dba o zbudowanie odpowiedniej stabilizacji i postawy na codzień. Mimo, iż może się wydawać, że muscle-upy, pistol zquaty, wyskoki na platforme i przeskoki bardzo obciążają stawy, tak naprawdę odpowiednio wykonywane wzmacniają miednicę i gorset mięśniowy oraz stabilizują układ ruchu poprzez rozwój odpowiedzialny za postawę mięśni.

Street workout to bardzo specyficzna i trudna w opanowaniu odmiana treningu z ciężarem ciała, wymagająca niezwykłego samozaparcia i odpowiedniej sprawności. Uprawiać może go każdy, mając jednak na uwadze odpowiednie przygotowanie całego ciała przed przystąpieniem do trudniejszych układów i ćwiczeń. Zalet treningów ulicznych jest wiele, przede wszystkim zmniejszenie kosztów i strat czasu przeznaczonych na dojazdy i karnety na siłownie, ale również wiele korzyści dla zdrowia, w tym zapobieganie otyłości, poprawa funkcjonowania psychiki oraz zbudowanie silnej i mocnej muskulatury poprawiającej stabilizacje i możliwości ciała.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Street workout – poznaj zalety siłowni plenerowych - 3.9/5. Oddano 17 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk i instruktor kulturystyki. Interesuje się ziołolecznictwem i promocją zdrowia