Sok z wiśni – właściwości. Na co pomaga sok z wiśni?
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Lato to czas, w którym owoców jest pod dostatkiem. Na straganach pojawiają się truskawki, maliny, jagody oraz… wiśnie. Te małe owoce o intrygującej barwie są nie tylko pyszne, ale i niezwykle zdrowe. Zarówno smak, jak i składniki odżywcze wiśni można zachować na dłużej. Wystarczy, że przygotujemy z nich domowy sok.
Sok z wiśni
Sok to jedna z popularnych metod konserwowania owoców. Smak wiśniowego soku przywołuje wspomnienie słonecznych dni, osładzając nam w ten sposób długie zimowe wieczory. Sok wiśniowy stanowi również źródło cennych składników odżywczych, które wspomagają nasze zdrowie. Trzeba natomiast uważać na soki, które są słodzone dużą ilością cukru bądź syropy owocowe. Mimo że substancje zawarte w soku z wiśni są bardzo korzystne dla naszego organizmu, to w obecności cukru tracą na znaczeniu, a sam produkt z prozdrowotnego, może zmienić się w podstępnego dostawcę kalorii.
Sok z wiśni z sokownika
Robienie soku w tym urządzeniu jest bardzo proste i szybkie. Przypomina ono zestaw garnków do gotowania na parze. Owoców nie potrzeba godzinami drylować, można też zasypać je mniejszą ilością cukru niż przy metodzie tradycyjnej.
Umyte wiśnie wystarczy wsypać do odpowiedniego naczynia razem z cukrem lub ksylitolem. Wiśnie z natury są kwaśne, dlatego na 1 kg potrzebujemy 250 g cukru. Do słodszych owoców wystarczy 100 g na tę samą ilość. Następnie gotujemy je w sokowniku z użyciem pary wodnej. Owoce puszczają sok, który gromadzi się w środkowej części sokownika, a potem odprowadzany jest z niej gumowym wężykiem. Cały proces trwa niecałą godzinę.
Wadą używania sokownika jest jedynie to, że owocowa pulpa, która zostaje z wiśni nie nadaje się już do niczego. W tradycyjnej metodzie, oprócz soku, mogliśmy uzyskać dodatkowo dżem wiśniowy. W zamian jednak mamy więcej soku w krótszym czasie. Krótszy czas przetwarzania pozwala również oszczędzić część witaminy C.
Sok z wiśni – właściwości
Podpowiedzią, co do właściwości tych owoców jest już sama ich barwa. Głęboko czerwony kolor wiśni jest związany z występowaniem w nich ogromnej ilości polifenoli i flawonoidów. Są to substancje, które aktywnie działają w naszych organizmach i mają wpływ na przebieg naturalnych procesów, jakie w nich zachodzą. Kwercetyna, katechina, epikatechina oraz antocyjany to tylko niektóre związki występujące w owocach wiśni.
Na co pomaga sok z wiśni?
Sok wiśniowy może stanowić urozmaicenie codziennej diety. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników i działają przeciwzapalnie. Regularne picie soku z wiśni może nam pomóc w zachowaniu młodego wyglądu oraz złagodzeniu procesów zapalnych i związanego z nimi bólu.
Zawarta w owocach wiśni kwercetyna łagodzi reakcje alergiczne organizmu, zmniejsza również towarzyszące im uwalnianie histaminy w organizmie. Antocyjany natomiast, wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych.
Sok wiśniowy działa szczególnie korzystnie w dnie moczanowej. Udowodniono, że dieta bogata w wiśnie, pomaga łagodzić ból w czasie napadów dny oraz zmniejsza częstość ich występowania. W badaniach klinicznych stwierdzono, że osoby spożywające regularnie wiśnie, miały w osoczu mniejsze stężenie białek prozapalnych (CRP). Jest to istotne również dla profilaktyki chorób układu krążenia. Warto jednak zaznaczyć, że sok do picia w celach terapeutycznych, nie powinien zawierać dużych ilości dodanego cukru.
Sok wiśniowy na sen
Osoby zestresowane, które często mają problemy ze snem i nie mogą skutecznie wypocząć przed kolejnym dniem pełnym wyzwań również docenią działanie soku z wiśni. Okazuje się, że owoce te zawierają niewielkie ilości melatoniny. Jest to hormon odpowiedzialny za długość i jakość snu. Regularne picie soku z wiśni przed położeniem się spać może nieco pomóc w zasypianiu, poprzez drobne uzupełnienie melatoniny w organizmie.
Sok z wiśni – cena, gdzie kupić
Jest również dobra wiadomość dla tych z Was, którzy nie mają czasu lub ochoty na robienie domowego soku wiśniowego. Można go kupić w sklepie. Oczywiście mowa tutaj o soku w 100% z owoców wiśni, bez dodatku cukru. Taki produkt można znaleźć w dziale ze zdrową żywnością bądź w sklepach ekologicznych. Jeśli żadne z tych miejsc nie jest nam po drodze, zawsze pomocą służą sklepy internetowe. Cena takiego soku wynosi od 15 do około 20 zł za 500 ml.
Sok z wiśni to smaczny dodatek do zdrowej diety. Jego właściwości są bardzo cenione w zwalczaniu stanów zapalnych stawów i związanych z nimi dolegliwościami. Można go przygotować w domu bądź kupić w pobliskim sklepie ekologicznym. Jednak warto pamiętać, że sok nie jest substytutem owoców. Zawiera skoncentrowaną dawkę polifenoli, ale oprócz nich może zawierać również sporo cukru.
Literatura:
- Włodarek D., i wsp „Dietoterapia”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015, 323-333
- Grabska-Kobyłecka I., Nowak D., „Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa” Pediatr Med Rodz 2014, 10 (3), p. 270–277
- http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/przetwory-na-zime/sokownik-jaki-wybrac-sokowniki-i-domowe-przetwory,157_15190.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwercetyna