Sok owocowy nie taki zdrowy: nowe zalecenia spożycia soków przez dzieci
Dietetycy od dawna wskazywali na negatywne skutki picia w nadmiarze soków owocowych przez dzieci. Dziś te wątpliwości zostały ujęte w zmianach dotyczących spożycia soków przez dzieci. Jak się okazuje dając naszym pociechom soki nie zawsze działamy na ich korzyść.
Sok owocowy czy świeży owoc?
American Academy of Pediatrics sformułowało nowe zalecenia, którymi powinni się kierować rodzice małych dzieci. Jak się okazuje soki owocowe nie są wcale tak zdrowe jak dotąd mogliśmy sądzić.
Wybierając dla maluchów źródło witamin lepiej sięgnąć po świeże owoce niż świeżo wyciskane soki. Owoce posiadają także błonnik, który przyczynia się do regulowania układu pokarmowego maluchów. Soki są tego pozbawione.
Ponadto soków nie powinno się podawać dzieciom poniżej 12 miesiąca życia. Dzieci w wieku 1-3 lat powinny spożywać jedynie 120 ml soków, 4-6 lat – 120-180 ml, a dzieci w wieku 7-8 lat mogą wypić do szklanki soku owocowego dziennie.
Pediatrzy przypominają także o nie łączeniu soku grejpfrutowego z lekami, a także o nie podawaniu soków owocowych w diecie dziecka z biegunką bądź odwodnieniem. Każdy sok podawany dzieciom powinien być pasteryzowany.
To tylko najważniejsze zmiany w zaleceniach spożycia soków przez dzieci. Powodem dla których pediatrzy zdecydowali się na wprowadzenie zmian jest większe ryzyko próchnicy, nadwagi i otyłości u dzieci spożywających nadmierną ilość soków owocowych.
Literatura:
http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2017/05/18/peds.2017-0967