Roszponka – uprawa, właściwości, przepisy
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Kozłek sałatka, rapontyka, rapunkuł, raszpaka – czyli o wszystkich obliczach roszponki.
Roszponka
Roszponka warzywna należy do rośliny kozłkowatych. Rośnie dziko w Europie, Północnej Afryce i Azji. To właśnie nazwa tej rośliny stała się inspiracją dla imienia stworzonej przez Braci Grimm postaci – Roszpunki.
Uprawa roszponki
Posiadanie przydomowego ogródka daje nam wiele możliwości. Oprócz spokojnego miejsca relaksu może stać się polem uprawnym warzyw i owoców. Wdzięczną w hodowli rośliną jest właśnie roszponka. Podobno w domu hodował ją prezydent Jefferson. Nie wymaga wiele, a świetnie sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i słodkich. Preferowany typ gleby to ta o odczynie obojętnym. Roszponka jest niewrażliwa na zimno. Najlepiej siać ją w okresie od lipca do sierpnia lub we wrześniu. Pierwszych plonów możemy spodziewać się po około 3 miesiącach od zasiewu.
Właściwości roszponki
Liście roszponki mają nietypowy lekko orzechowy posmak. Walory sensoryczne to tylko wierzchołek góry lodowej. W malutkich zielonych listkach drzemie bogactwo witamin, minerałów i wielu innych związków o dobroczynnym potencjale. Wśród nich wymienić można witaminę C (38mg./100g), wapń (38mg/100g), żelazo (2mg/2100g), magnez (13 mg), karoteny. Nie dostarczając zbędnych kalorii zjadając sałatkę z roszponki idealnie wzbogacimy swój jadłospis w niezbędne składniki. Medycyna ludowa głosi, że roszponka działa kojąco na układ nerwowy oraz pobudza trawienie. Trzymając się jednak suchych faktów musimy docenić wysoką zawartości beta-karotenu. Beta-karoten to prowitamina A – niezbędna w wielu procesach. Jej niedobory skutkują między innymi zaburzeniami widzenia, tzw. „kurzą ślepotą” czyli niedowidzeniem o zmierzchu. Nie ma więc wątpliwości, że warto roszponki jadać jak najwięcej i jak najczęściej.
Roszponka – przepisy
Składniki:
- 2 garście roszponki
- pomidorki koktajlowe 10 sztuk
- nasiona słonecznika 1 łyżka
- orzechy włoskie 1 łyżka
- ser gorgonzola 50 g
- oliwa z oliwek 1 łyżka
Przygotowanie: orzechy posiekać. Pomidorki i sałatę umyć i osuszyć. Wymieszać składniki ze sobą. Dodać nasiona słonecznika i pokrojony ser. Wszystko skropić oliwą z oliwek. Dodać pieprz do smaku.
Składniki:
- roszponka 2 garści
- truskawki 10 sztuk
- ser mozzarella 50 g
- słonecznik 1 łyżka
- ocet balsamiczny 1 łyżka
Przygotowanie: umyte i osuszone liście wymieszać z pokrojonymi truskawkami. Dodać pokrojoną mozzarellę. Posolić i posypać pieprzem. Pestki słonecznika uprażyć na patelni. Dodać do sałatki. Skropić oliwą z oliwek.
Literatura:
- USDA National Nutrient Database for Standard Reference
- Agnieszka Gryszczyńska I in.; Karotenoidy. Naturalne źródła, biosynteza, wpływ na ludzki organizm