Odchudzające Smoothie – jak komponować dietetyczne koktajle
Aktualizacja: 5 listopada, 2020
Trenerzy fitness dzielą się swoimi koktajlowymi przepisami i zachwalają, że to najlepsze śniadanie, które odchudza i dodaje energii. Słoiki warzywno-owocowego płynu nosi się do pracy jako najlepszą przekąskę. Czy warto poddać się tej modzie?
Dieta smoothie – wady i zalety
Dieta smoothie polega na samodzielnym przygotowaniu i spożywaniu owocowych, warzywnych i owocowo–warzywnych koktajli. Dieta smoothie, inaczej dieta koktajlowa to jedna z diet mających na celu redukcję masy ciała oraz detoksykację organizmu. Dieta ta ma różne warianty. Może trwać tylko jeden lub parę dni lub przez dwa tygodnie, w czasie których możliwa jest utrata około 3 kilogramów.
Picie koktajli owocowych i warzywnych niewątpliwie przynosi wiele korzyści. Istnieje szereg właściwości zdrowotnych jakie przynoszą regularnie spożywane koktajle. Przede wszystkim dostarczają mnóstwo witamin i składników mineralnych, a także cennego błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit oraz pozwoli na dłużej utrzymać uczucie sytości, dzięki czemu rzadziej sięgniemy po przekąski. W warzywach i owocach znajdują się naturalne substancje antyoksydacyjne, które chronią organizm przed licznymi chorobami. Poza tym koktajle świetnie nawadniają organizm. Różnorodność składników, które można wykorzystać do przygotowania smoothie oznacza, że kubki smakowe nigdy się nie znudzą. Istnieje tyle możliwości łączenia różnorakich warzyw z owocami, że można pić inny koktajl każdego dnia roku. Oprócz tego, że są pyszne są również bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu.
Dieta zawierająca w sobie tylko i wyłącznie owoce i warzywa w formie płynnej jest dietą ubogą w składniki odżywcze, bowiem brakuje tutaj tłuszczów, białek oraz węglowodanów złożonych. W zasadzie koktajle warzywne i owoce niosą również za sobą sporą dawkę niezalecanych w nadmiarze cukrów prostych i dwucukrów. Dlatego częste zastępowanie normalnego posiłku koktajlem negatywnie wpływa na gospodarkę węglowodanową. Płynne węglowodany, niezależnie od źródła pochodzenia, mają wysoki indeks glikemiczny, czyli powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie, konieczność wytworzenia dużej ilości insuliny. W przypadku spożywania warzyw i owoców wraz z błonnikiem problem ten nie jest aż taki duży. Jedno czy dwu dniowa dieta koktajlowa nie wyrządzi szkody w organizmie osobie z prawidłową gospodarką węglowodanową, natomiast może doprowadzić do silnych zawrotów głowy, a nawet omdleń u osób, które mają niższą tolerancję na węglowodany i tych, którzy cierpią z powodu insulinooporności.
Dietetyczne smoothie – jak komponować
Istnieje kilka zasad przygotowywania koktajli, z których warto skorzystać.
- Używaj całych owoców zamiast soku, w ten sposób koktajl odchudzający będzie miał więcej błonnika, który przedłuża uczucie sytości.
- Koktajle przygotuj tuż przed spożyciem, dzięki temu nie stracisz cennych witamin, które szybko się utleniają.
- Do koktajlu warto dodać minimum jeden składnik będący źródłem tłuszczu. Może to być kawałek awokado, mleko kokosowe lub migdałowe, nasiona lnu lub chia albo orzechy. Dzięki dodatkowi tłuszczu koktajl będzie miał niższy indeks glikemiczny, nasyci na dłużej, a witaminy A, D, E oraz K w nim zawarte będą miały szansę efektywnie się wchłonąć.
- Bardzo cennym składnikiem koktajlu są zielone warzywa. Zielony barwnik, który w nich występuje, czyli chlorofil, to najlepsze źródło magnezu w diecie. Do koktajlu możesz dodać natkę pietruszki, garść świeżej bazylii, świeży szpinak, jarmuż, zieloną sałatę, rukolę czy roszponkę
- W miarę możliwości wybierajmy koktajle przygotowywane z warzyw (mają mniej cukru i mniej kalorii). Do odchudzających koktajli świetnie nadają się warzywa takie jak: pomidory, ogórki, seler naciowy, marchewki, rzodkiewki, buraki, jarmuż, szpinak, szczypiorek, pietruszka, koperek, a także wszelkie owoce. Jako płynnej bazy można użyć wody mineralnej lub kokosowej, kefiru, maślanki, mleka. Koktajle warzywne warto wzbogacać świeżymi ziołami i innymi intensywnymi dodatkami, np. chili lub rukolą.
- Słodkie koktajle owocowe najlepiej spożywać rano, aby dodać sobie energii.
- Koktajl bogaty w prowitaminę A powinien mieć w swoim składzie np. marchewkę, mango, morele, brzoskwinie, dynię, czy melon. Polecane są buraki, aronia, jagody, jeżyny, borówki, porzeczki, śliwki, ciemne winogrona, a także maliny i truskawki, będące bogatym źródłem przeciwutleniaczy z grupy antocyjanów.
- Do posłodzenia dietetyczny koktajli należy użyć łyżeczki miodu.
- Do koktajli warto dodawać przyprawy – świeże zioła, sproszkowany cynamon, kardamon lub kurkumę. Przyprawy wzbogacą nie tylko smak napoju, ale też dostarczą dodatkową dawkę przeciwutleniaczy. Pikantne przyprawy przyspieszają metabolizm.
- Dodaj lód. Gęste koktajle dają większe uczucie pełności niż te o rzadkiej konsystencji (przy tej samej wartości energetycznej). Najlepszym więc sposobem na zagęszczenie koktajlu, bez zwiększania jego kaloryczności, jest dodanie lodu.
Odchudzające smoothie – fakt czy mit?
Nadwaga jest rezultatem złych nawyków żywieniowych wypracowanych w dłuższym okresie czasu. Jest skutkiem nieregularnych posiłków i spożywania wysokokalorycznych posiłków o jednocześnie niskiej wartości odżywczej. Żadna dieta krótkoterminowa, nawet najbardziej ekstremalna, nie przyniesie długotrwałych efektów. Niewłaściwe nawyki żywieniowe trzeba zastąpić zdrowymi nawykami, a wypracowanie takich zajmuje tygodnie i miesiące. Dlatego jeśli ktoś decyduje się na kilkudniową, czy dłuższą dietę wykorzystującą koktajle, licząc na szybkie, natychmiastowe i w dodatku trwałe efekty odchudzające niestety jest w błędzie. Często bowiem skutek tego typu diet jest odwrotny od zamierzonego, a mianowicie następuje efekt jojo.
Poza tym panuje przekonanie, że owocowe i warzywne smoothie posiada właściwości oczyszczające. Pamiętajmy jednak, że samo jedzenie nie oczyszcza organizmu z toksyn. Za oczyszczanie ciała z produktów przemiany materii odpowiadają wątroba i nerki. Pożywienie może jedynie zapobiegać kumulacji szkodliwych metabolitów poprzez ich ograniczone dostarczanie. Żywność może też za sprawą błonnika pobudzić perystaltykę jelit i „wymieść z nich” zalegającą treść pokarmową.
Nie da się ukryć, że w czasach, gdy choroby cywilizacyjne związane z niezdrową, przetworzoną żywnością dorastają do rangi epidemii, fakt, że ludzie sięgają po dodatkową porcję warzyw i owoców w szklance jest zjawiskiem zdecydowanie pozytywnym. Jednakże w ostatecznym rozrachunku zastąpienie posiłków samymi koktajlami może nie być najlepszym pomysłem dietetycznym ani zdrowotnym. Koktajle mogą być elementem prawidłowo skomponowanej diety. Nie należy jednak popadać w skrajności zmieniając pełnowartościowe, złożone ze wszystkich niezbędnych makroskładników diety posiłki na soki. Jedna szklanka smoothie pita raz dziennie to rozsądna dawka.