Problemy z nerkami – leczenie. Zioła na nerki
Aktualizacja: 19 lutego, 2021
Na dolegliwości nerek cierpi coraz większa liczba osób. Ważne jest skuteczne leczenie chorób, aby zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnych objawów czy powikłań, które mogą prowadzić do konieczności usunięcia narządu, a nawet do śmierci. Leczenie farmakologiczne jest niezwykle rozwinięte, jednak pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju leki, nie tylko wpływają na pogorszenie funkcji wątroby, ale niekiedy także właśnie nerek, dlatego warto wiedzieć, że istnieje wiele ziół, które nie tylko działają wspomagająco, ale również mogą całkowicie pomóc w wyleczeniu przypadłości, nie wpływając szkodliwie na osłabiony już organizm.
Problemy z nerkami
Choroby nerek są coraz powszechniejsze i dotykają coraz większą liczbę osób. Dodatkowo choroby wchodzące w skład zespołu metabolicznego, spotykanego coraz częściej w wysoko rozwiniętych społeczeństwach, wpływają na rozwój tych przypadłości. Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u specjalisty to np. wielomocz, zmiana koloru moczu czy też jego pienienie, jak również ból, odczuwany podczas oddawania moczu. Ponadto naszą uwagę powinno zwrócić pojawienie się obrzęków różnych partii ciała (m.in. twarzy, kostek, powiek i podudzi), a nawet zanik apetytu, osłabienie mięśni oraz bladość skóry. Wśród problemów z nerkami można wymienić nerczycę czy niewydolność nerek. Pierwsza z nich występuje najczęściej u dzieci do 12. roku życia. Jest to choroba przewlekła, wymagająca od chorego rezygnacji ze wzmożonego wysiłku fizycznego, a także wykluczająca stosowanie dużej ilości środków chemicznych. Występuje w wyniku nadmiernego przepuszczania białka przez ściany naczyń krwionośnych. W wyniku tego w moczu pojawia się jego ilość przekraczająca 50 mg/kg m.c./dobę. Pacjent cierpiący na nerczycę charakteryzuje się obrzękiem kończyn dolnych, łamliwymi włosami i paznokciami oraz cienką i podatną na uszkodzenia skórą. Często współwystępuje z nadciśnieniem tętniczym. Kolejną przypadłością jest przewlekła niewydolność nerek, która rozwija się w wyniku uszkodzenia miąższu nerkowego, którego zadaniem jest filtracja krwi. Właśnie z tego powodu prawidłowe funkcjonowanie nerek jest uniemożliwione. Bardzo częstym objawem, szczególnie w początkach choroby, jest częste odczucie potrzeby oddania moczu, a także wzmożone pragnienie. Następnie zauważalny jest dość gwałtowny wzrost poziomu kreatyniny oraz mocznika we krwi. Mogą pojawić się również zaburzenia snu i pracy serca, krwawienia czy biegunki, a nawet zapalenie płuc i problemy z koncentracją. Jednocześnie chory odczuwa ciągłe zmęczenie i osłabienie. Dolegliwości związane z nieprawidłową pracą nerek są niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Niekiedy początki przypadłości rozwijają się bezobjawowo, dlatego istotna jest diagnostyka i co ważne, a niekiedy ważniejsze, czujne obserwowanie swojego organizmu i wykrywanie wszelkich, niepokojących objawów, mogących wskazać chorobę.
Zioła na nerki
Wśród ziół znajduje się wiele takich, które przynoszą ulgę czy całkowicie eliminują przypadłości związane z nerkami. Jednym z nich są liście brzozy, które oprócz działania moczopędnego, pobudzają przesączanie w kłębuszkach nerkowych. Dodatkowo wzmaga wydalanie moczu, a wraz z nim jonów sodowych i chlorkowych i co najważniejsze kwasu moczowego oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Kolejnym surowcem jest kłącze perzu właściwego, który podobnie jak liście brzozy pobudza przesączanie w nerkach oraz zwiększa wydalanie moczu. Wykorzystywany jest często w nieżycie nerek czy zapobiegawczo w kamicy nerkowej. Skuteczny wydaje się być również kwiat bzu czarnego, który posiada właściwości przeciwzapalne i zwiększające ilość wydalanego moczu, tym samym także szkodliwych produktów przemiany materii. Niezwykle istotna w dolegliwościach nerkowych jest borówka brusznica, a w szczególności jej liście. Mają one działanie moczopędne, zwiększające wydalanie jonów sodowych i chlorkowych. Podobną aktywność ma ziele skrzypu czy kora wierzby. Co ważniejsze działają bakteriobójczo i odkażająco na drogi moczowe. Takie same właściwości posiada korzeń pietruszki, selera czy liście pokrzywy, które dodatkowo działają rozkurczowo na układ moczowy. Nawłoć pospolita, a tak właściwie jej ziele, oprócz silnej aktywności moczopędnej i zwiększającej filtrację w kłębuszkach nerkowych, powoduje zmniejszenie resorpcji zwrotnej w kanalikach nerkowych. Spożycie jagód jałowca wpływa na pobudzenie czynności gruczołów i zwiększa wydalanie moczu. Dzięki temu obrzęki powstałe wskutek choroby zmniejszają się. Istotne mogą być także nasiona i kwiaty zimowitu, które hamują wytrącanie się kryształków kwasu moczowego, a co za tym idzie, również stanu zapalnego. Pozytywny wpływ na opisywane problemy wywiera imbir, który oczyszcza gruczoły, podobnie jak kurkuma.
Dowiedz się więcej na temat ziół na nerki!
Podsumowując, oprócz wymienionych kilku przykładowych ziół, istnieje wiele surowców, które wspomagają leczenie problemów nerkowych, nie powodując jednocześnie szkód, które często pojawiają się przy stosowaniu farmaceutyków. Warto zaopatrzyć się w te, które odpowiadają nam smakiem i nie tylko wspomagają terapię, ale także działają w wielu innych schorzeniach.
Literatura:
- A. Ożarowski, W. Jaroniewski: „ Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa, 1987.
- A. Skarżyński: „Zioła czynią cuda.”, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa, 1994.
- E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok: „Fitoterapia i leki roślinne.”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
- J. Muszyński: „Ziołolecznictwo i leki roślinne (Fytoterapia).”, Wydawnictwo Prawnicze i Naukowe, Warszawa, 1951.
Mam 73 lata i od 27 lat choruję na wielotorbielowatość nerek. Od 2 lat wyniki pogorszyły się. Przesączanie kłębuszkowe 30, kreatynina 1,80. Czy istnieje terapia ziołami, która opóźni konieczność dializ?
Fitolizyna jest świetnym sposobem na profilaktykę przeciw kamicy nerkowej. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Pomaga wypłukiwać złogi piasku z dróg moczowych.