Prawidłowe karmienie piersią – poznaj niezawodne techniki
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Młode mamy zazwyczaj stają przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest właśnie sposób karmienia maleństwa. W opowieściach mam, czy na podstawie własnej obserwacji sprawa wydaje się dość prosta i naturalna. Niestety do momentu, kiedy kobieta sama nie stanie przed przed tym wyzwaniem. Nagle kobietom wydaje się, że coś źle robią, siedzią w niewygodnej pozycji, bolą je kręgosłupy, biodra, a dziecko wierci się i płacze szukając źródła mleka.
Jak prawidłowo karmić piersią?
Podczas prawidłowego karmienia piersią musisz pamiętać o kilku zasadach, które warto znać niezależnie od pozycji, w której wygodnie ci karmić bądź w zależności od tego, którą z nich wybierzesz. Pamiętaj, że mleko matki jest najlepszym, pierwszym pokarmem dla twojego dziecka, w którym dostarczasz mu wszystkie składniki odżywcze jakich potrzebuje. Jednocześnie jest to niezastąpiony sposób na budowanie pierwszej więzi. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia kolek, zaparć czy innych zaburzeń trawienny podczas, gdy u innych dzieci jest to częsta przypadłość. Przedstawię kilka zasad, którymi powinnaś się kierować:
Miejsce do karmienia:
- Przede wszystkim powinnaś znaleźć odpowiednie miejsce, w którym usiądziesz wygodnie i poczujesz się komfortowo. Jeśli czujesz się zakłopotana karmiąc przy domownikach, wybierz jakieś ustronne miejsce.
- Wybierz wygodny fotel, kanapę z oparciem lub podłóż sobie poduszkę pod łokieć tak, by w miarę stabilnie go podtrzymywała, a drugą poduszkę możesz położyć za plecami.
- Obserwuj dziecko i upewnij się czy dobrze się czuje w wybranym przez ciebie otoczeniu. Pamiętaj, że hałas może zniechęcić go do jedzenia.
- Warto, aby rzeczy, które będziesz potrzebowała by były pod ręką np. dodatkowe poduszki, ściereczki czy ciekawą książkę lub telefon.
Samo karmienie:
- Wyprostuj plecy.
- Nie spinaj mięśni.
- Kiedy maleństwo jest rozdrażnione, najpierw je uspokój.
- Trzymaj maluszka jak najbliżej siebie.
- Główka dziecka powinna znajdować się na wysokości piersi.
- Zwróć uwagę na to, aby maluszek oddychał swobodnie, a jego nosek nie był zatkany przez pierś – dotyczy to przede wszystkim kobiet o większym biuście.
- Pamiętaj, by główka dziecka była wyżej od reszty ciała – to pozwoli uniknąć zachłyśnięcia podczas karmienia.
- Ręką, która nie podtrzymuje maluszka, trzymaj pierś do karmienia, ściskając ją palcem środkowym i kciukiem.
- Dotknij delikatnie sutkiem policzka dziecka, który instynktownie odwróci główkę w stronę dotyku otwierając przy tym buzię.
- Maleństwo powinno mieć w buzi sutek oraz część otoczki – dzięki temu unikniesz obolałych sutków.
- Kiedy widzisz, że maluszek źle ssie pierś, przerwij karmienie naciskając najmniejszym palcem na pierś przy kąciku ust dziecka i zacznij przystawiać raz jeszcze.
- Pamiętaj, by po karmieniu dziecku się odbiło.
W nocy najwygodniej karmić we własnym łóżku. Maluszek śpi wtedy razem z tobą, możesz zawsze go nakarmić kiedy będzie tego potrzebował i zasnąć zaraz po tym jak skończy. Wszędzie przeczytasz, że dziecko powinno jeść co 2–3 godziny, ale bardziej słuchaj swojego maluszka niż zegarka. Karm na żądanie.
Techniki karmienia piersią
Dla komfortu psychicznego i fizycznego mam, istnieją pozycje, w których mogą karmić zależnie od swojego samopoczucia po porodzie. Można karmić na leżąco lub na siedząco, lecz to ty sama musisz wypróbować oba sposoby i sprawdzić, w której będzie ci najwygodniej. Spójrz jakie są możliwości.
Karmienie na siedząco
Podstawą tej pozycji są wyprostowane plecy, a także płaskie oparcie stóp na podłodze. Nie należy trzymać kolan zbyt wysoko, czyli zbliżonych do klatki piersiowej, a biodra nie powinny się zsuwać przy zbyt wysokim siedzeniu. Użyteczne będą poduszki i koce, które ułożone na kolanach pozwolą na uniesienie maleństwa bliżej piersi. Pamiętaj także o oparciu pod łokieć, który dźwiga maluszka. Nie spinaj mięśni. Siedź prosto, nie odchylaj się ani do przodu, ani do tyłu. Dziecko ułóż tak, aby swoim brzuszkiem przylegał do twojego. Zwróć uwagę na ułożenie główki malucha na łokciu i pamiętaj o podtrzymywanu go przedramieniem pod pleckami, a dłonią pod pupką. Tę pozycję stosuje się chyba najczęściej, choć wygodna robi się dopiero, gdy maluszek ma już kilka miesięcy, a mama doświadczenie w karmieniu.
Karmienie w pozycji siedzącej krzyżowej
Usiądź z wyprostowanymi plecami, podeprzyj stopy na podłodze. Pozycja krzyżowa sprawdza się w chwilach kiedy maluszek jest niespokojny. Leży on na poduszce, a od standardowej pozycji siedzącej różni się tym, że jego główka nie leży w zgięciu łokcia, lecz jest jedynie podtrzymywana drugą dłonią.
Karmienie w pozycji siedzącej spod pachy
Usiądź wyprostowana podpierając plecy i stopy. Maluszek leży na poduszce, jest zwrócony brzuszkiem do twojego boku, a nóżki są pod twoją pachą. Dłonią przytrzymuj kark i głowę maluszka. Pozycja znakomicie sprawdza się w ciąży bliźniaczej, kiedy to mama może karmić jednocześnie dwoje głodnych maluchów.
Karmienie podczas leżenia na boku
Powinnaś położyć się na boku odpowiadającemu piersi, którą będziesz karmiła, a dla swojej wygodny możesz podłożyć sobie poduszki pod głowę i za plecy. Jeśli nadal jest ci dość niewygodnie, włóż między kolana poduszkę bądź zwinięty koc. Dziecko połóż przed sobą w pozycji “brzuszek do brzuszka”. Jego główkę połóż na poduszce, ale nie przesadzaj z jej miękkością, by nie zapadł się w nią. Plecki podeprzyj swoim przedramieniem. Jeśli całego maluszka położysz na poduszce, jego główkę możesz oprzeć w miejscu zgięcia swojego łokcia. Zwróć uwagę na to, by główka maluszka była wyżej niż reszta ciała.
Pozycja ta jest doskonała w nocy, kiedy możesz się zdrzemnąć podczas karmienia, a także w dzień, gdy siadanie po porodzie nadal powoduje dyskomfort.
Karmienie na leżąco na plecach
Połóż się wygodnie na plecach, pod głowę podłóż sobie poduszkę. Maluszka połóż na swoim brzuchu tak, by jego główka znalazła się na wysokości piersi, jednocześnie przytrzymując ją ramieniem. W razie potrzeby podłóż również poduszkę. Pozycję tę warto wybrać po cesarskim cięciu, kiedy to kobieta ma trudności z innym ułożeniem ciała bądź w chwili, gdy dziecku odbija się po jedzeniu. W takiej pozycji mleko wypływa wolniej, a maluszek je spokojniej połykając przy tym znacznie mniej powietrza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki jelitowej.
Każdą z pozycji należy dobrać indywidualnie, w zależności od upodobań zarówno mamy, jak i maluszka. Nie zniechęcajcie się po pierwszych próbach zakończonych niepowodzeniem. To często się zdarza. Natomiast jeśli przetrwacie te niezdarne początki, będziecie cieszyły się wygodnym, a przede wszystkim zdrowym odżywianiem. Nie poddawajcie się. Pamiętajcie, że nie ma wspanialszego widoku od tych malutkich oczu podczas kamienia.
Może niektóre z nas chciałyby oddać ból towarzyszący podczas porodu, ale więź i widok karmiącego dziecka to wszystko rekompensuje. Mężczyźni mają nam czego zazdrościć.
Teoretycznie bardzo dobrze wiedziałam jak przystawiać Małą do piersi, a w praktyce to wyszło średnio. Dlatego jestem wdzięczna mojej położnej za pomoc, była u mnie kilka razy i w końcu karmienie zaczęło mi sprawiać radość 🙂 poleciła też stosowanie lactosan mama, kiedy poczuję, że pokarmu jest mniej. Skorzystałam z rady, gdy laktacja zwolniła, wypróbowałam go bardzo dobrze działa i smakuje.
Bardzo przydatny artykuł dla młodych mam. Długo szukałam informacji w internecie na ten temat, aż trafiłam na Waszą stronę.Pozdrawiam.
Bardzo dziękujemy. Cieszymy się, że nasz artykuł okazał się przydatny. Który z tematów, według Ciebie, jest jeszcze istotny dla młodych mam? Chętnie o nim napiszemy.