Czego nie pić i nie jeść karmiąc piersią – produkty, których należy się wystrzegać
Aktualizacja: 22 maja, 2024
Niemal każdą mamę zastanawia, czego nie można jeść karmiąc piersią – nic dziwnego, każda kobieta pragnie jak najlepiej zadbać o swoje dziecko. Ale czy to, co je mama faktycznie ma wpływ na malucha? Tylko niektóre substancje przenikają do pokarmu kobiecego i mogą negatywnie oddziaływać na rozwój dziecka. Pozostałe ograniczenia wynikają z dbałości o zdrowie i kondycję samej mamy. Zatem, czego nie jeść podczas karmienia piersią, by właściwie zadbać o siebie i maluszka?
Jak wygląda dieta karmiącej matki?
Wbrew powszechnym opiniom, dieta mamy powinna być urozmaicona, bogata we wszystkie składniki odżywcze. A więc truskawki, orzechy, nabiał – czy nie są czymś, czego nie może jeść matka karmiąca? Jeśli ani u Ciebie, ani u dziecka nie stwierdzono alergii na pokarmy, to nie ma obaw – możesz jeść prawie wszystko. Jednak wprowadzając do diety nowe produkty zawsze bacznie obserwuj reakcje dziecka, gdyż każdy malec inaczej reaguje na nowości. Zasada jest jedna – powoli i stopniowo.
Warto także pamiętać, że do mleka kobiecego przenikają m.in. białka i witaminy – organizm mamy dostatecznie zadba, aby maluszek dostawał wszystko, co najlepsze. Nieodpowiednia dieta wpłynie zatem głównie na gorszą kondycję matki, u której zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze wzrasta podczas karmienia piersią. Dla utrzymania pełni sił, należy sięgać po wartościowe produkty i eliminować lub ograniczać to, czego nie powinna jeść matka karmiąca – dzięki temu mama będzie miała energię i możliwości, by jak najlepiej zadbać o maluszka.
Mama może więc jeść to, na co ma ochotę – z umiarem oraz z uwzględnieniem pewnych grup produktów, których powinna się wystrzegać. Zatem, czego nie można jeść karmiąc piersią?
Produkty, jakich nie powinna jeść matka karmiąca piersią
Choć mogłoby się wydawać, że karmiąca mama może jeść niewiele, nie jest to prawdą. Jest tylko pewna grupa produktów, na które powinna uważać. Sprawdźmy, czego nie można jeść karmiąc piersią – dlaczego i w jakich ilościach unikać:
- surowe ryby, jaja, mięso – warto unikać wszelkich surowych produktów, ponieważ są ciężkostrawne, a także mogą być powodem infekcji pokarmowych, w wyniku których organizm mamy może ulec osłabieniu, wystąpić może podwyższona temperatura, wymioty, biegunka. Wskutek tego, organizm utraci także część cennych składników odżywczych,
- warzywa strączkowe oraz wzdymające – nie są tym, czego nie można jeść karmiąc piersią, ale warto spożywać je z umiarem. Rośliny te mogą powodować dolegliwości żołądkowe. Cukry z rodziny rafinoz, znajdujące się w roślinach strączkowych nie są trawione przez enzymy pokarmowe. Do ich rozpadu dochodzi dopiero w jelitach i za sprawą bakterii rozkładają się, ale powodują wzdęcia, powstawanie gazów oraz kolki jelitowe,
- fast foody – frytki, hamburgery, pizza czy smażone udka z kurczaka – czyli to, czego nie warto jeść podczas karmienia piersią. Produkty te bogate są w tłuszcze nasycone, cukier i sól. Nie dostarczają prawie w ogóle wartościowych składników odżywczych,
- cukier i słodycze – nie jest to coś, czego nie może jeść matka karmiąca, ale co zdecydowanie warto ograniczyć i to nie tylko w okresie karmienia. Dlaczego nie powinna jeść ich matka karmiąca? Zawarta w cukrze fruktoza zwiększa stężenie trójglicerydów we krwi, dostarcza tłuszcze, w tym szkodliwe izomery trans, które przechodząc do mleka mamy mogą doprowadzić do zaburzeń rozwojowych u maluszka. W słodyczach znajdziemy całą gamę polepszaczy, konserwantów, barwników itd., które zdecydowanie są tym, czego nie można jeść karmiąc piersią – mogą powodować złe wchłanianie wapnia i żelaza,
- gotowe dania – instant – ze względu na wysoką zawartość konserwantów i innych chemicznych dodatków, tego typu produkty są tym, czego nie powinno się jeść podczas karmienia piersią.
A czego nie powinna pić mama karmiąca piersią?
Karmiąca mama powinna ograniczyć lub wykluczyć:
- słodkie napoje gazowane – są kaloryczne, sztucznie słodzone słodzikami, konserwantami, wzmacniaczami smaku i zapachu. Dwutlenek węgla znajdujący się w nich może być przyczyną wzdęć; kwas ortofosforowy w postaci regulatora kwasowości wypłukuje wapń, magnez i żelazo – tak istotne podczas karmienia piersią,
- kawę – nie trzeba rezygnować ani z niej, ani z czarnej herbaty, wystarczy zachować umiar – trzy filiżanki kawy dziennie nie zaszkodzą karmiącej mamie. Dopiero nadmiar kofeiny może doprowadzić do ograniczenia wchłaniania żelaza do mleka matki, co z kolei może powodować zaburzenia w organizmie malucha,
- alkohol – jest zabroniony podczas karmienia piersią – powoduje zaburzenia laktacji i przenika do mleka, wpływając na stan dziecka. U malucha powoduje senność, nadmierną potliwość, wymioty, osłabienie, zaburzenia wzrostu i wagi, a nawet zaburzenia rozwoju umysłowego.
Co może jeść karmiąca matka?
Wiadomo już, czego nie powinna i czego nie może jeść oraz pić matka karmiąca piersią. A po jakie produkty powinna sięgać? Przede wszystkim, pochodzące z różnych grup spożywczych, dostarczające do organizmu niezbędnych składników odżywczych:
- chude mięso i ryby,
- na początku pszenne, a z czasem pełnoziarniste produkty – kasze, makarony, ryż, pieczywo,
- owoce i warzywa,
- jaja,
- nabiał (głównie sery, kefiry, jogurty naturalne),
- nasiona,
- tłuszcze roślinne w ograniczonych ilościach.
O czym jeszcze warto pamiętać karmiąc piersią?
Wiadomo, że nie wystarczy unikać tego, czego nie można jeść karmiąc piersią, należy także w odpowiednich proporcjach spożywać polecane produkty, a także pamiętać, że:
- dieta matki karmiącej to dieta zgodna z zasadami racjonalnego żywienia – musi być urozmaicona,
- warto wybierać gotowanie na wodzie lub parze, grillowanie czy pieczenie w folii zamiast smażenia w głębokim tłuszczu,
- należy pić co najmniej 1,5 litra wody niegazowanej dziennie, a także soki warzywne i owocowe czy zieloną herbatę,
- nowe produkty lub produkty alergizujące warto wprowadzać do diety stopniowo, co około trzy dni, obserwując reakcję organizmu malucha – jeśli pojawiają się objawy alergii, prawdopodobnie jest to produkt, którego nie powinnaś jeść karmiąc piersią – odstaw go i skontaktuj się z lekarzem.