Pieprzyki na skórze – powstawanie i sposoby na ich usunięcie
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Pieprzyki na ogół dodają uroku, ale mogą również go ująć. Eliminacja znamion barwnikowych ze względów estetycznych wcale nie musi oznaczać zagrożenia dla naszego zdrowia. Obecnie powszechną praktyką jest usuwanie pieprzyków z powierzchni skóry np. z powodu na usytuowanie ich w widocznym miejscu. Jednak zanim zdecydujemy się na zabieg koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.
Pieprzyki na skórze – jak powstają?
Pieprzyki, czyli znamiona na powierzchni skóry o owalnym kształcie są zmianami pigmentacyjnymi. Ilość pieprzyków na naszym ciele zależy od takich czynników jak: kolor skóry, ekspozycja na światło słoneczne, predyspozycje genetyczne czy wiek.
Główną przyczyną powstawania ciemnych znamion jest promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowane to odpowiedzialne jest za uaktywnienie melanocytów. Produkują one barwnik, który rozkłada się w naskórku, dzięki czemu możemy cieszyć się opalenizną. Jednak czasem zdarza się, że pod wpływem różnorodnych zaburzeń barwnik ten rozmieszcza się w sposób nierównomierny. Komórki barwnikowe nadmiernie mnożą się w jednym miejscu tworząc skupiska melanocytów. W efekcie na naszej skórze pojawiają się pieprzyki czy inne przebarwienia.
Choć pieprzyki na skórze mogą pojawiać się w ciągu całego życia, najbardziej narażone są na nie dzieci i nastolatki. Wiek dojrzewania jest okresem zarówno największej intensywności pojawiania się znamion, jak i powiększania się oraz wzrostu intensywności zabarwienia (pigmentacji) znamion już istniejących. Również u kobiet ciężarnych obserwuje się tendencję do pojawiania się nowych znamion.
Znamiona te warto jednak regularnie kontrolować, gdyż na ich podłożu może powstać czerniak.
Pieprzyki na skórze – jak usunąć?
Jeśli na pozór niegroźny pieprzyk gwałtownie się powiększa, ma nierównomierny kolor konieczna jest wizyta u dermatologa. Cechy te mogą świadczyć o tym, że może przekształcić się w komórki nowotworowe i przybrać złośliwą formę. To lekarz dermatolog ocenia czy znamię należy usunąć. Groźne i powodujące wiele kłopotów są te wystające pieprzyki, bo istnieje nieustanne ryzyko ich rozdrapania, czy podrażnienia.
Pomijając jednak aspekt zdrowotny, wielu ludzi decyduje się na eliminację pieprzyków ze względów estetycznych. Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się niechcianych znamion. Dobór odpowiedniej metody zależy od typu znamienia, jego wielkości czy umiejscowienia.
Laser należy do szybkiej, stosunkowo prostej metody, dzięki której można osiągnąć zadawalające efekty. Promienie lasera docierają do znamion barwnikowych niszcząc je. W przypadku niewielkich pieprzyków, zaraz po zabiegu brak jest widocznych śladów. Jeżeli znamię jest nieco większe, na efekt trzeba poczekać do czasu zniknięcia zaczerwienienia. Koszt zabiegu laserowego usuwania pieprzyka waha się między 200 a 400 zł w zależności od wielkości znamienia, jego umiejscowienia, rodzaju używanego lasera czy renomy kliniki, w której odbywa się zabieg.
Zabieg chirurgiczny usunięcia znamion wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu chirurgicznym są zakładane szwy i opatrunek, który zdejmuje się po 7–14 dniach. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 30–40 minut. Usunięty materiał jest poddawany badaniu histopatologicznemu. Na wynik tego badania oczekujemy ok. 14 dni. Przez kilka dni po zabiegu nie należy naciągać skóry w miejscu zabiegu, wykonywać gwałtownych ruchów oraz moczyć opatrunku. Blizna bezpośrednio po zabiegu będzie widoczna, ale po pewnym czasie zblednie i zmniejszy się. Przez okres 6 miesięcy po zabiegu nie wolno opalać blizny.
Do chirurgicznych metod usuwania zmian skórnych należy:
- Elektrokoagulacja – polega na usuwaniu zmian o łagodnym charakterze (np.włókniaki lub brodawki) za pomocą lancetronu. Jest to chirurgiczne usunięcie tkanki nożem elektrycznym. Podczas zabiegu używa się elektrody, przez którą przepływa prąd o odpowiednim napięciu, niegroźnym dla człowieka. Zaletą tej metody jest to, że podczas jednego zabiegu można usunąć nawet kilkaset drobnych znamion bez nacinania skóry.
- Kriochirurgia – metodę tę stosuje się przy usuwaniu przede wszystkim kurzajek. Polega na poddaniu miejscowych zmian działaniu zimna, które powoduje ich niszczenie. W niskiej temperaturze naczynia tętnicze i żylne zamrażają się, dzięki czemu tkanka zmieniona chorobowo może oddzielić się od zdrowej. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne swędzenie.
Niewielkie zmiany skórne można usunąć lub zmniejszyć ich widoczność również w domowy sposób. Kuracje takie wymagają jednak cierpliwości i systematyczności, gdyż czas pojawienia się pierwszych efektów wynosi do kilku miesięcy. Oto przykłady produktów, które będą przydatne w usunięciu pieprzyków:
- Jodyna – jest najszybszym sposobem pozbycia się pieprzyków, jakiego możemy próbować w domu. Należy ją regularnie wcierać w pieprzyki i czekać na efekty
- Czosnek – plasterek czosnku przyłożyć do pieprzyka, wygodnie jest przykleić plastrem. Takie „opatrunek” należy zmienić po 24 godzinach. Stosować do uzyskania pożądanych efektów.
- Mniszek pospolity – białe mleczko znajdujące się w łodydze tej rośliny posiada działanie oczyszczające. Mleczkiem tym należy smarować pieprzyk raz dziennie. Wadą tej kuracji jest długi okres trwania oraz możliwość wystąpienia wysypki u osób wrażliwych.
- Cytryna – dokładnie jej sok, posiada właściwości wybielające. Pieprzyki, piegi należy smarować kilka razy dziennie, aż do całkowitego usunięcia.
- Ananas – podobne właściwości ma ananas. Pieprzyki należy przecierać kawałkami tego owocu, najlepiej kilka razy dziennie.
- Soda i olej rycynowy – codziennie przed snem smaruj znamiona mieszanką tych dwóch produktów.
Najlepiej zapobiegać powstawaniu kolejnych pieprzyków, gdyż wraz ze wzrostem ich liczby na naszej skórze wzrasta ryzyko rozwoju czerniaka. Z tego względu przez cały rok powinniśmy zabezpieczać się przed działaniem promieniowania słonecznego i stosować filtry słoneczne odpowiednio dobrane do fototypu naszej skóry.
Mam 13 lat. Mam dwa duże piepszyki na plecach i już teraz planuję ich usunięcie. Nie jeden raz moi znajomi pytali się co mam na plecach. Nie jest to zbyt przyjemnę. Nie mogę nosić bluzek z wcięciem na plecach. Pod moim lewym okiem również znajduje się piepszyki o średnicy 3 milimetrów.
A ja se zrobiłem tatuaz na klacie na ktorej mam 24 pieprzyki i zajebisty efekt, nic nie widac a w dodatku lubie tatuaze wiec dwa plusy
Też mam pieprzyk z tyłu policzka i nie przeszkadza mi to wcale
Nie chce was martwic bo chyba nic nie ma na usuniecie tych pieprzykow..Tez szukalem pomocy.. Pomoc niestety nie przyniosla oczekiwanych rezultatow..
Pielegnujmy nasze ciala czesciej.Pozostaje nam goraca woda, gabka i mydlo… ..
Pozdrawia
Mariusz
Odradzam stosowanie czosnku (sprawdzone na własnej skórze). Przy dłuższym stosowaniu powoduje on efekt poparzenia i nieestetyczne bąble :/
Miejsce dookoła należy posmarować tłustą maścią, albo jakąś wazeliną, wyklucza takie ryzyko… No chyba że ma się naprawdę wrażliwą skórę
Nie polecam stosowania czosnku (przykładanie) powoduje on oparzenia !!
od wczoraj smaruję pieprzyki jodyną i jedyne co na razie zauważyłam, to że zamiast jaśnieć – ciemnieją. mam nadzieję że to chwilowy efekt i uda mi się ich pozbyć. mam dużo takich płaskich, których nie da się usunąć laserem, a chirurgicznie nie warto, bo miałabym pełno blizn (i pusty portfel).
A te domowe sposoby będą tez działać na takie wystające pieprzyki? Bo mam jeden i strasznie mi on przeszkadza ?
Sexi są wtedy jak ich nie masz 🙂
Ahahaah fakt
Pieprzyki są sexi!
Nie
Czy można stosować domowe sposoby w okolicach oczu i ust?
A komu przeszkadzają pieprzyki? Owłosienia na ciele już wielu z nas się pozbywa w skutek narastającej z roku na rok presji społecznej, myślenia wielu z nas pozbywa się na codzień, a teraz jak widać pora na pieprzyki….
Cóż jest to sprawa dość indywidualna. Jeśli komuś nie przeszkadzają, oczywiście nie ma potrzeby ich usuwania. 🙂
mam 42 pieprzyki na nogach i jestem nastolatka. TZN ZE MAM WYDAC MILION ZLOTYCH NA ICH USUNIECIE? ALBO SMAROWAC CALE CIALO, CZY OBLEPIAĆ SIE PLASTRAMI (JAK TO BEDZIE WYGLADALO?!)
Uwielbiam Twoja odpowiedz
Mam tak samo.. Tylko ,że ja na jednej nodze mam ok. 30 w roznych rozmiarach.. Ogolnie mam duzo pieprzykow na calym ciele ale najbardziej wstydzę się tych na nogach, szczegolnie w okresie letnim kiedy noszę szorty, spodniczki itp. Wtedy wszystko widac
.k.k.k mam tak samo i strasznie sie tego wstydzę. Na mojej nodze mam 1 wielki pieprzyk. Nie nosze krótkich sukienek ani spodnic i spodenek w lato tylko zawsze długie spodnie z dziurami albo sukienki do kostek. Do szkoły na apele też nie noszę spódnic. Nie chodzę też na basen bo sie wstydze
Najlepiej najpierw skonsultować się z dermatologiem.