Ostropest plamisty – właściwości, dawkowanie, zastosowanie, przeciwwskazania
Aktualizacja: 17 maja, 2022
Ostropest ma niezwykle dobroczynny wpływ na nasz organizm. Oczyszcza ciało z toksyn, obniża poziom cholesterolu oraz wspomaga rekonwalescencję w chorobach wątroby. Jego nasiona są skarbnicą przeciwutleniaczy, które chronią przed nowotworami i odmładzają.
Ostropest plamisty
Ostropest plamisty pochodzi z rodziny roślin astrowatych, a swoim wyglądem przypomina znany każdemu oset z różowym kwiatostanem. Jako roślina lecznicza wykorzystywany jest od czasów starożytnych aż do dzisiaj. Swoje działanie zawdzięcza znajdującej się w owocni sylimarynie, która należy do przeciwutleniaczy, wymiatających wolne rodniki z organizmu. Związek ten ma silne działanie odtruwające oraz regenerujące wątrobę, a znaleźć go można w popularnych lekach np. Sylimarol.
Ostropest plamisty – właściwości
Spektrum leczniczego działania ostropestu jest bardzo szerokie. Roślina wspomaga osoby z chorobą alkoholową i przechodzącym leczenie odwykowe poprzez regenerację komórek wątroby oraz ochronę ich przed toksycznym działaniem alkoholu. Nasiona ostropestu zalecane są przy zaburzeniach czynności wątroby spowodowanych złą dietą. Wykorzystywane są również do rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby typu C, marskości wątroby czy zwyrodnieniu tłuszczowym. Więcej o wpływie ostropestu na wątrobę przeczytasz tutaj. Korzystne działanie wywierają także u osób z cukrzycą, normując poziom glukozy we krwi, a przy okazji obniżając poziom cholesterolu. Roślina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu pomaga przy niedokwaśności soku żołądkowego oraz poprawia łaknienie.
Sylimaryna zawarta w łupinach ostropestu ma działanie oczyszczające z toksyn, dzięki czemu jest bardzo pomocna w chemioterapii, zmniejszając stopień uszkodzenia wątroby, wspomagając odnowę oraz usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie. Dodatkowo działa profilaktycznie poprzez usuwanie wolnych rodników, co zabezpiecza tkanki przed powstawaniem nowotworu. Ostropest poleca się również osobom po długich kuracjach antybiotykowych.
Ostropest plamisty – dawkowanie i zastosowanie
Ostropest w postaci nasion mielonych należy przyjmować 2–3 łyżeczki dziennie. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw. Napar z ostropestu sporządzamy zalewając dwie łyżeczki mielonej rośliny niewielką ilością przegotowanej wody, następnie wypijamy napar i zjadamy pozostałość ostropestu. W przypadku przyjmowania tabletek z sylimaryną stosuje się je tak często, jak podaje instrukcja na opakowaniu. Dobrym sposobem jest dosypanie ostropestu do owsianki lub serka. Ostropest mielony dodawany może być także do musli, jogurtów, jako posypka na kanapki oraz jako dodatek do mięs. Więcej o stosowaniu ostropestu plamistego przeczytasz w tym artykule.
Ostropest plamisty – przeciwwskazania
Nie stwierdzono żadnej toksyczności ostropestu plamistego, co zapewnia bezpieczne jego stosowanie. Przeciwwskazaniami do przyjmowania ostropestu są niedrożności przewodów żółciowych. Nie zaleca się go również podczas ciąży i karmienia piersią.
Jak się okazuje, ostropest, który rośnie dziko na łące, jest swoistą apteką dla naszego organizmu. Ma dobroczynny wpływ nie tylko na wątrobę, ale także usprawnia funkcjonowanie całego ciała, dodatkowo chroniąc przed powstawaniem nowotworów.
Literatura:
- Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Poznań 2008.
- Velussi M., i in., Long-term (12 months) treatment with an anti-oxidant drug (silymarin) is effective on hyperinsulinemia, exogenous insulin need and malondialdehyde levels in cirrhotic diabetic patients, „Journal of Hepatology” 1997, nr 26, s. 871–879, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9126802 [dostęp 09.09.2018].
- Kalmar L., i in., Silibinin (Legalon-70) enhances the motility of human neutrophils immobilized by formyl-tripeptide, calcium ionophore, lymphokine and by normal human serum, „Agents and Actions” 1990, nr 29(3–4), s. 239–246, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2111081 [dostęp 09.09.2018].
- Lutomski J., Znaczenie ziół w terapii i dietetyce, „Postępy Fitoterapii” 2001, nr 2-3, s. 3-8, http://www.czytelniamedyczna.pl/2467,znaczenie-ziol-w-terapii-i-dietetyce.html [dostęp 09.09.2018].
- Karłowicz-Bodalska K., Bodalski T., Znaczenie surowców roślinnych w leczeniu schorzeń wątroby, „Postępy Fitoterapii” 2007, nr 3, s. 155-167, http://www.czytelniamedyczna.pl/2423,znaczenie-surowcow-roslinnych-w-leczeniu-schorzen-watroby.html [dostęp 09.09.2018].
Czy można przyjmowac ostropest w postaci nasion,taki niemielony,razem z posiłkiem,czy ma wtedy takie samo działanie jak mielony?
Jest skuteczny w leczeniu chorób watroby,tylko niestety jedno dzialanie uboczne,ktore jest uciazliwe,otòz dokucza mi po nim silny swiad skory,byc moze trzeba na jakis czas odstawic lek.
postaraj sie przyjmować do tego olej lniany lub czarnuszke. zawsze jest tak że jak się oczyszczamy to tracimy część bakteri które Nam pomagają rozkładać pożywienie i stąd możliwa taka reakcja (swiad). Podobnie jest przy uzywaniu ziół na robaki. Pozdrawiam
a czy przy częściowej resekcji trzustki , usunięciu woreczka żółciowego można stosować ostropest
Ja jednak czytalam inne opinie ze sa przeciwskazania dla diabetykow. Dlaczego? Mam zdiagnozowana cukrzyce typu 2. Postanowilam jesc ostropest i mam nadzieje ze pomoze.
Stosuję ostropest od kilku miesięcy. Jego działanie jest fenomenalne, zregenerowalem wątrobę i układ pokarmowy oraz trzustke… Czuję się świetnie… Mogę wszystko jeść… Moim nawykiem jest codzienne stosowanie ostropestu.
Ostropeks plamisty jest super ja go biore i pomaga w rurznych chorobach polecam karzdemu