Oregano
Oregano to popularna nazwa na lebiodkę pospolitą. Jest to wieloletnia roślina, należąca do rodziny jasnotowatych. Znana jest także jako dziki majeranek. Oregano wydaje z siebie charakterystyczny aromat. Ma drobne listki, które są popularną przyprawą do wielu potraw, szczególnie o rodowodzie śródziemnomorskim. Słynie nie tylko z właściwości smakowych, ale także leczniczych. Z jej właściwości korzystał już Hipokrates. Powszechnie rośnie również w Polsce.
Właściwości odżywcze oregano – witaminy i minerały
Olejki eteryczne oraz ekstrakty uzyskiwane z oregano wykazują bardzo wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową. Z tego powodu listki tej rośliny mogą być stosowane jako naturalny środek zapobiegający psuciu się żywności. Spożywanie tej przyprawy pomaga także w walce z chorobotwórczymi drobnoustrojami i to niemal wszystkich szczepów. Oregano w niektórych przypadkach poradzić sobie może lepiej niż antybiotyk, ponieważ chorobotwórcze bakterie nie są w stanie uodpornić się na jego składniki, czyli inaczej niż to ma miejsce w przypadku leków syntetycznych.
W 1995 roku naukowcy z Uniwersytetu w Salonikach udowodnili, że jedna kropla wyciągu z oregano jest w stanie oczyścić z mikroorganizmów cztery tysiące zanieczyszczonych kropel wody. Jest to więc doskonały antyseptyk. Dzięki tym właściwościom oregano radzi sobie z wewnętrznymi pasożytami organizmu człowieka, na przykład owsikami i tasiemcami.
Lebiodka pospolita posiada w swoim składzie elementy, które są odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników. Efektem jest zdrowszy, młodszy wygląd. Wolne rodniki to jedna z przyczyn wielu groźnych chorób, na przykład nowotworów i chorób serca. Antyoksydanty zawarte w oregano są kilkukrotnie skuteczniejsze od tych w jabłkach czy pomarańczach.
Zastosowanie oregano
Najkorzystniej jest używać świeżego oregano. Jednak ze względu na krótki okres możliwego przechowywania, najczęściej tę roślinę się suszy, co zapobiega jej zepsuciu. Suszenie tylko w niewielkim stopniu zmniejsza zawartość chlorofilu w tej przyprawie.
Oregano to przyprawa pasująca do bardzo wielu dań, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Powszechnie kojarzy się z kuchnią włoską, zwłaszcza pizzą i sosami do makaronu. Równie dobrze pasuje do sałatek, szczególnie z dodatkiem pomidorów. Można dodawać go do oliwy z oliwek lub serów, ponieważ ma dość intensywny aromat.
Dawniej oregano stosowano jako naturalny barwnik do tkanin. Liście farbują je na czarno, natomiast kwiaty dają pomarańczową barwę. Oregano ma swoje zastosowanie w kosmetyce. Olejek z tej rośliny to skuteczny element aromaterapii. Wystarczy dodać jego niewielką ilość do wody przeznaczonej do kąpieli, by odczuć właściwości relaksacyjne drzemiące w tej roślinie. Równie dobrze można wykonywać inhalacje na jego bazie.