Bazylia
Bazylia pospolita to jednoroczna roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Najprawdopodobniej przywędrowała do Europy z terenów Afryki centralnej. Obecnie nie rośnie już w stanie dzikim. Łacińska nazwa tej rośliny wywodzi się od nazwy potwora – bazyliszka. Bazylia miała ponoć chronić przed jego atakami. Jej właściwości zdrowotne znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu.
Właściwości odżywcze bazylii – witaminy i minerały
Bazylia zawiera dużą ilość żelaza i manganu. To także dobre źródło miedzi i cynku w codziennej diecie. Roślina ta ma w swoim składzie dużo witaminy A, dzięki niej pozytywnie wpływa na zmysł wzroku, zapobiegając degeneracji plamki żółtej. Przeciwdziała również pojawieniu się kurzej ślepoty, czyli problemom z widzeniem po zmroku.
Bazylia to zioło wspomagające funkcjonowanie układu trawiennego. Sprzyja również prawidłowemu przyswajaniu substancji odżywczych z pożywienia. Pobudza prawidłowe wydzielanie soków żołądkowych, przez co zwiększa apetyt. Ze względu na te właściwości, bazylia to zioło, które można stosować w przypadku niestrawności oraz przy okazji wzdęć. Pomoże w przypadku nudności wywołanych na przykład przez ciążę.
Składniki zawarte w bazylii łagodzą stany nadmiernego zdenerwowania, działają uspokajająco i zwalczają trudności z zasypianiem. Ze względu na swoje działanie przeciwgorączkowe, obniża zbyt wysoką temperaturę ciała. Równocześnie posiada właściwości rozgrzewające organizm. Bazylia ma działanie przeciwzapalne, dlatego warto stosować ją w przypadku problemów ze stawami, na przykład o podłożu reumatycznym. Ponadto pozwala na zmniejszenie obrzęków i objawów bólowych. Pomoże również w migrenach. W przeciwieństwie do leków o działaniu przeciwzapalnym, bazylia nie wpływa na nabłonek żołądka i nie wywołuje uczucia pieczenia w tym organie.
Kalorie – ile kalorii ma bazylia?
Garść (100g) świeżej bazylii dostarcza jedynie 23 kcal. Jako przyprawę do potraw dodaje się zaledwie parę listków, także z pewnością nawet osoby ściśle liczące spożyte kalorie nie powinny się jej obawiać. Ponadto bazylia dostarcza 3,2 g białka, 2,7 g węglowodanów i 1,6 g błonnika.
Zastosowanie bazylii
Bazylia najczęściej wykorzystywana jest jako przyprawa do potraw. W dużej ilości wykorzystywana jest w potrawach kuchni śródziemnomorskiej. Na jej bazie wykonuje się tradycyjne pesto – sos do makaronu. Dodawana jest do sałatek, a także dań na ciepło. W Polsce pojawia się najczęściej w formie suszonej. Szczególnie dobrze pasuje do pomidorów i oliwy z oliwek. Bazylia zawiera wiele olejków eterycznych, dzięki czemu posiada intensywny zapach. Istnieje kilka odmian tej rośliny, różniących się między sobą przede wszystkim wyglądem oraz smakiem.
Można ją wykorzystać jako naturalny środek odstraszający niepożądane owady. Ze względu na ciekawy kształt liści, uprawia się bazylię także jako domową roślinę ozdobną. Olejek z bazylii wykorzystuje się w aromaterapii. Wystarczy dodać kilka kropli do kąpieli, by złagodzić stany napięcia nerwowego. Tonik przygotowany na bazie tego zioła ma zdolność do usuwania niepożądanych zmian skórnych.