Olejek imbirowy – właściwości, zastosowanie, cena, jak stosować

16 18 20

Naturalne metody leczenia zyskują popularność i coraz większe uznanie. Głównie ze względu na to, że w większości ich zastosowanie nie niesie za sobą poważnych skutków ubocznych. Jedną z pomocnych człowiekowi roślin wykorzystywaną od starożytności jest imbir.

Imbir

Imbir w Europie zagościł dopiero w średniowieczu, choć obecny był już wśród społeczeństw starożytnych Rzymu i Grecji. Częścią rośliny wykorzystywaną powszechnie jako przyprawę, a nawet lekarstwo, jest bulwiaste kłącze. Zawiera ono 2–3% olejku eterycznego, w skład którego wchodzi wiele substancji o szerokim spektrum właściwości: zingiberol, cineol, giberen, gingerole, zinferon, citreol, borneol i kamfen. Olejek imbirowy uzyskuje się metodą destylacji parą wodną, która umożliwia zachowanie cennych właściwości. Powstała ciecz ma bursztynowy kolor i intensywny zapach. Niektóre z jego zastosowań znane są od tysięcy lat, inne zaś odkrywamy dopiero teraz.

Działanie i zastosowania olejku imbirowego

Ze względu na szereg substancji zawartych w kłączach imbiru jego działanie można zaobserwować na wielu płaszczyznach – zarówno we wspomaganiu leczenia objawów niektórych chorób, jak i w zakresie pielęgnacji ciała.

 • Ból i procesy zapalne: imbir może hamować wytwarzanie prostaglandyn, czyli związków biorących udział w reakcjach zapalnych. W badaniach na szczurach zaobserwowano efekt bardzo zbliżony do działania aspiryny. Olejek imbirowy może  przynieść ulgę przy zastosowaniu miejscowym. W jednym z badań wykazano skuteczność ekstraktu z imbiru wśród pacjentów cierpiących na zapalenia kości i stawów.
 • Nudności i wymioty: w roku 1982 po raz pierwszy w badaniu klinicznym dowiedziono działanie przeciwwymiotne imbiru. Ochotnikom cierpiącym na chorobę lokomocyjną, u których prowokowano napady nudności (np. wprawiając ich w ruch na krzesłach obrotowych) podawano sproszkowane kłącze imbiru. Okazało się ono skuteczne w powstrzymywaniu negatywnych reakcji – wymiotów i uczucia nudności. Forma olejku imbirowego również okazuje się być efektywna – m.in. przy łagodzeniu nudności wśród pacjentów po operacjach.  
 • Hiperglikemia: pojawiają się doniesienia o skuteczności związków zawartych w imbirze w redukowaniu poziomu glukozy we krwi, co daje nadzieje na zastosowanie np. olejku imbirowego w leczeniu cukrzycy typu II.
 • Choroby układu krwionośnego: imbir może wykazywać działanie przeciwzakrzepowe dzięki hamowaniu produkcji tromboksanu (związku sprzyjającemu zlepianiu się płytek krwi).
 • Drobnoustroje: zarówno imbir, jak i czosnek wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe. Niegdyś kłącza imbiru stosowane były w leczeniu zakażeń przewodu pokarmowego.
 • Cellulitis: stosowany zewnętrznie olejek imbirowy ma właściwości poprawiające ukrwienie, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie w redukcji skórki pomarańczowej.

Cena olejku imbirowego

Ceny olejku imbirowego wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za 10–12 ml . Należy jednak zwracać uwagę na skład. Niejednokrotnie olejek eteryczny z imbiru to zaledwie składnik całej mieszaniny. Dodatkowo powinien być to olej otrzymywany metodą destylacji parą wodną. W przypadku olejku imbirowego najlepiej dokonać zakupu w aptece lub zaufanym sklepie zielarskim.

Jak stosować olejek imbirowy

Przed zastosowaniem olejku w jakiejkolwiek formie należy upewnić się, że nie jesteśmy na niego uczuleni. Brak też stosownych danych na bezpieczeństwo stosowania wśród kobiet w ciąży. Nie zaleca się imbiru osobom z nadciśnieniem.  

Olejek można stosować w formie:

 • Inhalacji – dodając 2 krople do naczynia z gorącą wodą. Głowę należy nakryć ściereczką i wdychać opary przez 3– minut.
 • Oliwki do masażu – wystarczy dodać kilka kropel do olejku, który zwykle stosujemy do masażu skóry.
 • Kąpieli – dodając 4 krople oleju, łyżkę miodu i mieszając z gorącą wodą do kąpieli.
 • Dodając kilka kropel do szamponu – pozwoli to wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu.
 • Skrapiając chusteczkę – dzięki wdychaniu aromatu olejku możemy zmniejszyć nudności związane z chorobą lokomocyjną

Literatura:

 • Muhsin Dalia Abdulzahra et al.; The Antibacterial Effect of Ginger and Garlic Extracts on Some Pathogenic Bacteria Isolated from Patients with Otitis Media; International Research Journal of Medical Sciences Vol. 2(5), 1-5, May (2014)
 • James L. Geiger; The essential oil of ginger, Zingiber officinale, and anaesthesia; The International Journal of Aromatherapy (2005) 15, 7–14
 • Grzegorz Spychalski, Adam Voelkel; Właściwości lecznicze imbiru ( Zingiber officinale Roscoe);  Postępy Fitoterapii 1/2010, s. 42-45
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Olejek imbirowy – właściwości, zastosowanie, cena, jak stosować - 4.2/5. Oddano 23 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.