Oczyszczanie wątroby – dieta, zioła. Jak zregenerować wątrobę?
Aktualizacja: 30 grudnia, 2024
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Uczestniczy w wielu ważnych procesach, m.in. w metabolizmie cukrów i aminokwasów, procesach syntezy żółci, enzymów, jest również magazynem dla witamin i mikroelementów. Aby organizm funkcjonował prawidłowo należy zatem dbać o to, aby nie była nadmiernie obciążona. Stosowanie leków, tłuste potrawy oraz używki wpływają negatywnie na jej pracę. Jak oczyścić wątrobę? Jaką dietę powinno się zastosować?
Oczyszczanie wątroby
Jednym z głównych sposobów na pozbycie się toksyn jest oczyszczenie wątroby. To organ, który posiada najwięcej funkcji w organizmie. Odpowiedzialny jest za detoksykację krwi, produkcję żółci niezbędnej do strawienia tłuszczu, rozkład hormonów i przechowywanie niezbędnych witamin i minerałów. Gdy nie działa prawidłowo organizm ma problem ze strawieniem pożywienia, zwłaszcza tłuszczów.
Problemy z wątrobą kojarzą się zazwyczaj z alkoholem. Marskość wątroby jest poważnym stanem, jednak nie tylko alkoholizm może być jej przyczyną. W rzeczywistości istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do marskości i uszkodzenia wątroby, są to m.in. leki, przewlekłe niedożywienie, niegotowane skorupiaki, narażenie na działanie substancji chemicznych.
W dzisiejszych czasach występuje wiele toksyn środowiskowych, w miejscach pracy, w domu, a nawet w dostawach żywności.
Czynniki ryzyka związane z zaburzoną czynnością wątroby:
- niski poziom potasu,
- nadużywanie alkoholu,
- dożylne stosowanie leków,
- transfuzje krwi przed 1992 r.,
- ekspozycja na niektóre chemikalia przemysłowe i toksyny środowiskowe,
- otyłość i dieta bogata w tłuszcze nasycone, żywność wysokoprzetworzoną,
- tatuaże lub pearcing ciała,
- wysoki poziom trójglicerydów we krwi,
- leki na receptę,
- infekcje wirusowe,
- choroby autoimmunologiczne.
Aby oczyścić wątrobę należy przede wszystkim skupić się na odpowiedniej diecie, która odciąży dany organ, a także na odpowiednim nawodnieniu. Pracę wątroby można również wspomóc odpowiednimi ziołami. Taka kuracja zapewni jej oczyszczenie.
Dieta oczyszczająca wątrobę
Ogólne zalecenia przy diecie oczyszczającej wątrobę:
- posiłki powinno spożywać się częściej, jednak w mniejszych ilościach;
- należy zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych: smalcu;
- tłuszcze roślinne spożywać w ograniczonej ilości, najlepiej na surowo;
- tłustą śmietanę w zupach i sosach zastąpić naturalnym jogurtem;
- kontrolować spożycie węglowodanów (m.in. makaronów, pieczywa);
- spożywać pieczywo pełnoziarniste oraz kasze;
- zrezygnować z cukru;
- niezwykle cenne w odbudowie wątroby jest białko, dlatego należy zadbać by w menu pojawiło się mięso. Wybierać drób, chude ryby i cielęcinę – gotowane na parze, duszone w sosie własnym lub pieczone w folii;
- spożywać 5 porcji warzyw w ciągu dnia, najbardziej polecane są: sałata, marchew, brokuły, buraki, karczochy;
- owoce należy spożywać z umiarem i wybierać te sezonowe;
- do potraw lub wody dodawać imbir – korzystnie działa na wątrobę;
- ostatni posiłek spożywać 2–3h przed snem;
- zabronione jest spożywanie mocnej kawy, herbaty oraz alkoholu.
Usuń toksyczne produkty z diety
Jeśli stosujesz dietę bogatą w żywność przetworzoną, narażasz zdrowie wątroby na ryzyko (konsekwencją może być nawet stłuszczenie wątroby). Smażone potrawy, cukier, żywność typu fast-food są szkodliwe dla organizmu. Tłuszcze typu „trans” występują w gotowych daniach, zwiększają ryzyko chorób serca, mogą również prowadzić do stanów zapalnych w organizmie. „Ciężkie” potrawy warto zamienić na ich zdrowszą wersję. Wieprzowinę czy wołowinę na kurczaka lub pierś z indyka, natomiast słodycze na świeże owoce lub warzywa.
Soki warzywne
Bardzo ciężko jest spożywać wszystkie niezbędne surowe warzywa, które pełnią ważną rolę w oczyszczaniu wątroby, dlatego też świeże soki są idealnym rozwiązaniem. Dzięki nim można łatwo dostarczyć 5 porcji świeżych warzyw każdego dnia. Jest to dobry sposób również na to, aby przekonać się do warzyw, których nie lubimy łącząc je z innymi i cieszyć się ich właściwościami. Do soków można również dodać świeże zioła: np. pietruszkę lub miętę.
Spożywaj produkty bogate w potas
Rekomendowane 4700 mg potasu pomaga zmniejszyć skurczowe ciśnienie krwi, obniżyć poziom cholesterolu, wspierać zdrowy układ sercowo-naczyniowy, a także pomóc w oczyszczeniu wątroby. Produkty bogate w potas to: słodkie ziemniaki (jednocześnie bogate w witaminy: B6, C, D, magnez i żelazo), sos pomidorowy (jeśli jednak kupujesz gotowy sos warto zwrócić uwagę na jego skład – powinien zawierać tylko naturalne składniki). Buraki naturalnie oczyszczają pęcherzyk żółciowy i poprawiają przepływ żółci. Warto włączyć do diety także szpinak oraz banany.
Przy tym zaleceniu pamiętaj jednak, że jeśli masz dużą ilość potasu w nerkach, produkty te należy spożywać umiarkowanie.
Zioła na wątrobę
- Kora Borotutu – jest zdecydowanie jedną z najpotężniejszych substancji, jeśli chodzi o oczyszczanie wątroby i wspomaganie układu pokarmowego. Zioło zawiera silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki wątroby przed poważnymi uszkodzeniami.
- Ostropest plamisty – oczyszcza wątrobę, pomaga w detoksykacji trucizn, takich jak alkohol, regeneruje uszkodzone tkanki wątroby, pobudza produkcję żółci i poprawia trawienie. Ponadto pomaga zmniejszyć negatywne skutki dla wątroby po chemioterapii i promieniowaniu.
- Glistnik – starożytni Grecy i Rzymianie uważali glistnika za jeden z najpotężniejszych ziół do oczyszczania wątroby. Stymuluje wytwarzanie żółci, pomaga złagodzić skurcze pęcherzyka żółciowego i poprawia pracę wątroby.
- Korzeń mniszka lekarskiego – stymuluje przepływ żółci z wątroby i jest często stosowany przez zielarzy do redukcji tkanki tłuszczowej oraz w walce z marskością wątroby.
- Kurkuma – kurkuma chroni wątrobę i regeneruje jej komórki. Pomaga stymulować enzymy odpowiedzialne za wypłukiwanie toksyn (w tym czynników rakotwórczych), jest również zdolna do zwalczania działań rakotwórczych.
- Mięta pieprzowa – mięta stymuluje przepływ żółci i rozluźnia kanały żółciowe, pomagając rozbić tłuszcze. Pomaga również zmniejszyć poziom cholesterolu.
- Karczoch zwyczajny – odtruwa i regeneruje wątrobę, obniża poziom złego cholesterolu, działa żółciopędnie i żółciotwórczo.
Jak zregenerować wątrobę?
Aby zregenerować wątrobę należy przede wszystkim unikać produktów, które jej szkodzą. Powinno się stosować dietę z ograniczoną ilością tłuszczu, zrezygnować z używek oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – około 2,5 litrów wody z dodatkiem np. imbiru. Do regeneracji wątroby pomocne będą również powyżej wymienione zioła, które ułatwią jej pracę. Ważne jest również to, aby zrezygnować z leków (tylko takich, których nie musimy przyjmować koniecznie), ponieważ to one często powodują uszkodzenie wątroby.
Zmiana stylu życia, diety znacząco wpływa na funkcjonowanie wątroby. Dzięki niej możemy znacząco poprawić jej stan. Należy jednak pamiętać, że jeśli występują jakieś objawy, które mogą zwiastować schorzenie związane z tym organem, należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie działanie.
Literatura:
- Ladas EJ, Kroll DJ, Oberlies NH, Cheng B, Ndao DH, Rheingold SR, Kelly KM. A randomized, controlled, double-blind, pilot study of milk thistle for the treatment of hepatotoxicity in childhood acute lymphoblastic leukemia (ALL). Cancer. 2010 Jan 15;116(2):506-13
- Clin Ter, Thent ZC, Das S. Involvement of liver in diabetes mellitus: herbal remedies. 2014;165(4):223-30.
- Sun K, Lu J, Jiang Y, Xu M, Xu Y, Zhang J, Xu B, Sun J, Sun W, Ren C, Liu J, Wang W, Bi Y, Ning G. Low serum potassium level is associated with nonalcoholic fatty liver disease and its related metabolic disorders. Clin Endocrinol (Oxf). 2014 Mar;80(3):348-55.
- https://www.webmd.com/hepatitis/tc/what-the-liver-does-topic-overview
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-liver-failure#1
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/basics/risk-factors/con-20025300
Bardzo ważne i przydatne info.dla chorujących ktorymi lekarz raczej nie pomaga,dzięki wielkie
BONAVITA