Naczyniak na wątrobie – leczenie, dieta, alkohol. Czy naczyniak wątroby może się wchłonąć?
Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024
Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które są zbudowane z nieprawidłowo dzielących się komórek w obrębie śródbłonka naczyń. Naczyniaki na wątrobie występują u 2–5% populacji.
Naczyniak na wątrobie
Naczyniak krwionośny wątroby to najczęstszy niezłośliwy nowotwór tego narządu. Najczęściej jest niewielkich rozmiarów – ich średnica sięga od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Nie daje żadnych objawów, jest wykrywany przypadkiem w badaniach obrazowych, jak np. USG. Jeżeli naczyniak jest dużych rozmiarów może wywoływać dolegliwości takie jak ból, ucisk, gorączka. Najgroźniejszym powikłaniem jest pęknięcie do jamy otrzewnej.
Naczyniak na wątrobie – leczenie
W większości przypadków naczyniaki na wątrobie nie wymagają leczenia, a jedynie regularnej obserwacji, tj. co 6–12 miesięcy należy wykonać USG celem sprawdzenia, czy zmiana nie powiększa się. Interwencje podejmuje się jedynie w przypadkach, gdy średnica zmiany jest większa niż 10 cm lub wywołuje objawy (uciskowe, ból, gorączkę). Najczęściej jest to leczenie chirurgiczne. Jeżeli z jakichś przyczyn nie jest ono możliwe – dokonuje się zamknięcia tętnicy zaopatrującej naczyniaka.
Naczyniak wątroby – leczenie ziołami i dietą
Niestety nie jest znana przyczyna powstawania naczyniaków wątroby. W związku z tym nie ma skutecznej metody zapobiegania ich wystąpieniu. Jak zostało wspomniane wyżej – nie ma potrzeby leczenia niewielkich zmian nie dających objawów. Nie ma także potrzeby formułowania specjalnych zaleceń żywieniowych. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o sylimarynie. Jest to kompleks związków – flawonoliganów pozyskiwany z ostropestu plamistego. W wielu badaniach wykazano korzystne oddziaływanie owych związków na komórki wątroby. Sylimaryna działa poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego w komórce, zapobiega produkcji niektórych związków prozapalnych (leukotrienów), zapobiega utlenianiu lipidów, zwiększa produkcję białek w wątrobie. Wysokie dawki sylimaryny mogą wywołać efekt przeczyszczający, jednak w dawkach do 900 mg na dzień nie powinny wywoływać skutków ubocznych. Należy pamiętać, że sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie – nie ma więc sensu zaparzanie nasion i wypijanie wodnych ekstraktów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup standaryzowanych ekstraktów w aptece, np. w postaci tabletek.
Naczyniak wątroby a alkohol
Wątroba nie przepada za alkoholem. Jest głównym narządem, gdzie następuje jego metabolizowanie do kwasu octowego z wywołaniem stresu oksydacyjnego. Przewlekłe spożywanie dużej ilości alkoholu powoduje uszkodzenie komórek wątroby wynikające najprawdopodobniej z nadmiaru wolnych rodników. W przypadku naczyniaka należy stosować się do norm obowiązujących dla zdrowej części populacji. Najlepiej po alkohol sięgać wyłącznie okazjonalnie.
Naczyniak wątroby to niegroźna patologia, która w większości przypadków nie wymaga interwencji – ani farmakologicznej ani dietetycznej. Nie jest jednak prawdopodobne zupełne wchłonięcie się istniejącego już naczyniaka. Należy regularnie poddawać się badaniu obrazowemu, aby ocenić czy średnica zmiany nie powiększa się, jednak u większości pozostaje ona bez zmian.
Literatura:
- http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.16.1.
- John A.Donovan, Edward G Grant; Postępowanie z pacjentem ze zmianą ogniskową w wątrobie;
- Lupper Scott; A review of plants used in the treatment of liver disease: part 1; Alternative Medicine Review, 1998