Naczyniak na wątrobie – leczenie, dieta, alkohol. Czy naczyniak wątroby może się wchłonąć?

16 18 20

Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które są zbudowane z nieprawidłowo dzielących się komórek w obrębie śródbłonka naczyń. Naczyniaki na wątrobie występują u 2–5%  populacji.

Naczyniak na wątrobie

Naczyniak krwionośny wątroby to najczęstszy niezłośliwy nowotwór tego narządu.  Najczęściej jest niewielkich rozmiarów – ich średnica sięga od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Nie daje żadnych objawów, jest wykrywany przypadkiem w badaniach obrazowych, jak np. USG. Jeżeli naczyniak jest dużych rozmiarów może wywoływać dolegliwości takie jak ból, ucisk, gorączka. Najgroźniejszym powikłaniem jest pęknięcie do jamy otrzewnej.

Naczyniak na wątrobie – leczenie

W większości przypadków naczyniaki na wątrobie nie wymagają leczenia, a jedynie regularnej obserwacji, tj. co 6–12 miesięcy należy wykonać USG celem sprawdzenia, czy zmiana nie powiększa się. Interwencje podejmuje się jedynie w przypadkach, gdy średnica zmiany jest większa niż 10 cm lub wywołuje objawy (uciskowe, ból, gorączkę). Najczęściej jest to leczenie chirurgiczne. Jeżeli z jakichś przyczyn nie jest ono możliwe – dokonuje się zamknięcia tętnicy zaopatrującej naczyniaka.

Naczyniak wątroby – leczenie ziołami i dietą

Niestety nie jest znana przyczyna powstawania naczyniaków wątroby. W związku z tym nie ma skutecznej metody zapobiegania ich wystąpieniu. Jak zostało wspomniane wyżej – nie ma potrzeby leczenia niewielkich zmian nie dających objawów. Nie ma także potrzeby formułowania specjalnych zaleceń żywieniowych. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o sylimarynie. Jest to kompleks związków – flawonoliganów pozyskiwany z ostropestu plamistego. W wielu badaniach wykazano korzystne oddziaływanie owych związków na komórki wątroby. Sylimaryna działa poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego w komórce, zapobiega produkcji niektórych związków prozapalnych (leukotrienów), zapobiega utlenianiu lipidów, zwiększa produkcję białek w wątrobie. Wysokie dawki sylimaryny mogą wywołać efekt przeczyszczający, jednak w dawkach do 900 mg na dzień nie powinny wywoływać skutków ubocznych. Należy pamiętać, że sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie – nie ma więc sensu zaparzanie nasion i wypijanie wodnych ekstraktów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup standaryzowanych ekstraktów w aptece, np. w  postaci tabletek.

Naczyniak wątroby a alkohol

Wątroba nie przepada za alkoholem. Jest głównym narządem, gdzie następuje jego metabolizowanie do kwasu octowego z wywołaniem stresu oksydacyjnego. Przewlekłe spożywanie dużej ilości alkoholu powoduje uszkodzenie komórek wątroby wynikające najprawdopodobniej z nadmiaru wolnych rodników. W przypadku naczyniaka należy stosować się do norm obowiązujących dla zdrowej części populacji. Najlepiej po alkohol sięgać wyłącznie okazjonalnie.

Naczyniak wątroby to niegroźna patologia, która w większości przypadków nie wymaga interwencji – ani farmakologicznej ani dietetycznej. Nie jest jednak prawdopodobne zupełne wchłonięcie się istniejącego już naczyniaka. Należy regularnie poddawać się badaniu obrazowemu, aby ocenić czy średnica zmiany nie powiększa się, jednak u większości pozostaje ona bez zmian.

 

Literatura:

  • http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.16.1.
  • John A.Donovan, Edward G Grant;  Postępowanie z pacjentem ze zmianą ogniskową w wątrobie;
  • Lupper Scott; A review of plants used in the treatment of liver disease: part 1; Alternative Medicine Review, 1998

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Naczyniak na wątrobie – leczenie, dieta, alkohol. Czy naczyniak wątroby może się wchłonąć? - 3.7/5. Oddano 94 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.